בועז סנג'רו
בועז סנג'רו

הכותרת הראשית בעיתון לפני יומיים היתה: "בפרקליטות שוקלים להחמיר באישום ליברמן". כותרת המשנה: "ליברמן זומן לחקירה כדי להגיב לעדויות חדשות שנגבו בימים האחרונים מחברי ועדת המינויים" ("הארץ", 24.12). כך, חודש בלבד לפני הבחירות, שוב יוצרת הפרקליטות את הרושם שהיא הקובעת את הרכב הממשלה ולא האזרחים הבוחרים.

כמובן ניתן לטעון (וזה נכון) כי יש לשמור על שלטון החוק וכי האזרח הקטן והשר הגדול שווים בפני החוק, אלא שהשר נחשד בעבירה מסוג העבירות שהאזרח בכלל לא יכול לעבור, בוודאי לא בעבירה חמורה כגון עבירות האלימות. הוא נחשד בהפרת אמונים - עבירה מעורפלת, שגם מומחים למשפט פלילי חלוקים בדעותיהם באשר לתבונת הגדרתה (או חוסר התבונה) ובאשר לפרשנותה. יתרה מזו: העבירה שבה נחשד השר היא ספיח טפל ותפל לעבירה אחרת, שלגביה נחקר בעבר. תוך כדי חקירת המשטרה את העבירה הראשית, מתברר ששגריר מסוים כנראה הדליף לו מידע על כך שמתבצעת חקירה בעניינו. חקירת העבירה הראשית (להלן: "ההר") הסתיימה בלא כלום, אך היא הולידה חקירה בעבירה המשנית ("להלן: העכבר").

לכאורה ניתן לטעון שאלה החיים: יש וחקירת עבירה א' מוליכה לחקירת עבירה ב'. אך יש לשים לב לכמה סימנים מדאיגים. ראשית, עבירה ב' נוצרה רק כתוצאה מחקירת עבירה א'. שנית, עבירה א' היא העיקר, שהתברר כריק מתוכן, ועבירה ב' היא הטפל שבכל זאת תופס את הכותרת הראשית בעיתון, חודש בלבד לפני הבחירות. שלישית, חרף העובדה שחקירת המשטרה נמשכת כבר שנים אחדות, פעולת חקירה פשוטה כמו גביית עדויות מהמעורבים, לא נעשתה זמן רב ונעשית רק ערב הבחירות. רביעית - וזה המדאיג מכל - ישנה התחושה הקשה שבסיפור הזה כבר היינו.

אין זו הפעם הראשונה שבה אדם נחשד בעבירה משמעותית שלגביה לא נמצא בסיס לחשד, ובכל זאת הפרקליטות איננה מניחה לו, אלא מאשימה אותו בעבירה משנית שכל כולה נובעת מחקירת העבירה הראשית. כך לא רק כלפי שרים ולא רק ערב בחירות - שאז הדבר צורם במיוחד נוכח שיבוש הבחירות ושיבוש הדמוקרטיה - אלא בכל ימות השנה ונגד נאשמים רבים.

התחושה היא שלא ייתכן שחשוד ייצא פטור בלא כלום: גם במקרים שבהם מתברר לאחר חקירה שאין ראיות נגדו לביצוע העבירה העיקרית, חזקה על הפרקליטות שתשכיל להתאים לו עבירה משנית, כגון הטרדת עד, שיבוש הליכי משפט, עדות שקר וכדומה, שבה הסתבך בשעה הקשה שבה נרדף על ידי מערכת אכיפת החוק.

הפילוסוף ג'ון רולס לימדנו כי החלטות הוגנות יש לקבל מעבר ל"מסך הבערות" - מבלי שנדע באיזה צד של המתרס נהיה מחר. שערו בנפשכם כי ראש המפלגה שבה אתם תומכים נחשד בעבירה משמעותית. והנה, לאחר שנים של חקירה לא נמצאת הצדקה להגשת כתב אישום בעבירה המשמעותית, אלא אולי רק בעבירה משנית, שנוצרה תוך כדי החקירה. ראש המפלגה שלכם מתפטר מתפקידו כדי לאפשר סיום ההליכים לפני הבחירות הקרובות, אך אז מחליט מישהו בפרקליטות שבעצם צריך להעמיק בחקירת העבירה המשנית. חודש אחד לפני הבחירות.

ידוע הביטוי "מדינת משטרה". לאחר כמה פרשות בשנים האחרונות, מתגנב ללב החשש שאולי אנו חיים ב"מדינת פרקליטות". אזרחים יקרים, לכו להצביע. לדידי, זוהי הוכחה נוספת להכרח למסד בחקיקה מנגנון של פיקוח חיצוני על עבודת הפרקליטות.

פרופ' סנג'רו הוא ראש החטיבה למשפט פלילי ולקרימינולוגיה במרכז האקדמי למשפט ולעסקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ