החרדים כבר לא שותפים טבעיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לפני שבועיים הבהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת שרי הליכוד, כי אנשי הליכוד שמתבטאים בעד ממשלה ציונית בלי ש"ס ויהדות התורה עושים זאת שלא על דעתו ומבלי שהוסמכו לעשות זאת. ספק אם יש הוכחה משמעותית יותר לכך שהרעיון של ממשלה אזרחית ציונית, שתוכל להוביל סדר יום אזרחי, השתרש גם בליכוד ביתנו. לראשונה זה זמן רב, נראה שרבים בליכוד מבינים ש"השותפים הטבעיים" בכלל לא טבעיים.

במהלך הקדנציה החולפת אחד התפקידים העיקריים של יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, היה לשמר את השותפות עם ש"ס ויהדות התורה. הוא עשה זאת בהצלחה מרשימה, כולל המהלך שהוביל לסיכול ממוקד של ועדת פלסנר לשוויון בנטל ולפרישת קדימה מהקואליציה. אבל לפני כשבועיים הפתיע אלקין ואמר בכנס במכון הרטמן, שהסיכויים להקמת קואליציה בלי ש"ס ויהדות התורה אינם קלושים. "היות שהמפלגות החרדיות הולכות מראש בהנחה שהן לא חייבות כלום לאף אחד, הכריז אלקין, "אז גם הליכוד לא חייב שום דבר למפלגות החרדיות".

לא ברור אם אלקין באמת תומך בממשלה בלי המפלגות החרדיות המסורתיות, או שהוא רק רצה להלך עליהן אימים. מה שברור זה שפרסום דברי אלקין כאילו פתח סכר. בעקבותיו הכריזה גם ח"כ ציפי חוטובלי מהליכוד שיש רק דרך אחת להגיע לשוויון בנטל: "אל תתנו כוח לש"ס. כל פעם שהשותפות הקואליציונית כוללת מפלגות חרדיות, בסופו של יום זה פוגע".

כמו שאלקין הוא האיש החזק בליכוד, מזכ"ל ישראל ביתנו, פאינה קירשנבאום, היא "האיש החזק" של השותפה השנייה ב"הליכוד ביתנו". קירשנבאום אמרה שאם תוקם ממשלה של הליכוד ביתנו עם מפלגות מגוש המרכז והשמאל, "לא נהיה תלויים בסחטנות של המפלגות הקטנות והמפלגות החרדיות".

חשוב לזכור: לא בהכרח מדובר בממשלה בלי חרדים. בכנסת הבאה יש סיכוי סביר שתשב מפלגת "עם שלם" החרדית של הרב אמסלם, שתומכת בשוויון בנטל הביטחוני והכלכלי ובהכנסת תוכנית הליבה לחינוך החרדי. זו מהווה שותפה חרדית טבעית הרבה יותר מש"ס ויהדות התורה לכל קואליציה ציונית.

בניגוד לעבר, היום כבר מודעת המערכת הפוליטית לכך שהתרחבות חברת הלומדים החרדית מהווה סכנה קיומית לישראל. כולם גם יודעים שש"ס ויהדות התורה עושות הכל כדי לשמר ולהגדיל את חברת הלומדים. כדי לעצור את התהליך הזה יש צורך בשורה של צעדים קשים: קביעת מכסות של תלמידי ישיבות שלא ישרתו בצבא וסנקציות למי שיסרב ישרת, הפסקת התקציבים למוסדות חינוך שלא ילמדו את תוכנית הליבה והתניית הטבות דיור ורווחה במיצוי כושר ההשתכרות.

רק ממשלה ציונית בלי ש"ס ויהדות התורה יכולה לעשות את זה. כמו שהדברים נראים כרגע רק בנימין נתניהו יכול להקים את הממשלה הזאת. גם בקדנציה היוצאת הוא יכול היה להקים ממשלת אחדות ציונית בלי בעיות, אבל בחר להישאר עם השותפים הטבעיים וכשל לגמרי בהתמודדות עם התפקיד ההיסטורי. למשל הוא לא העביר חוק שוויון בנטל. השאלה היא האם הקולות החדשים בליכוד מעידים על מחשבות אחרות גם אצל נתניהו.

השר סילבן שלום דווקא ביקר את אנשי הליכוד המדברים בעד ממשלה אזרחית, בטענה שבלי החרדים אין לגוש הימין רוב להקמת קואליציה. דברי שלום ממחישים את העובדה שלממשלה אזרחית דרושים כמה שותפים. לכן, במקום להתחרות בהכרזות על כך שלא ישבו בממשלת נתניהו, על מפלגות המרכז להבהיר שהן תומכות בהקמת ממשלה אזרחית, כי צריך לעזור לנתניהו לעזור לעצמנו.

הדברים הם על דעת הכותב בלבד ואינם נכתבים בשם עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון שהכותב משמש כסמנכ"ל שלה

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ