ליישב יהודים ב-E1

אפרים ענבר
אפרים ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפרים ענבר
אפרים ענבר

על ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו להתעלם מהתגובה האוטומטית של הקהילה הבינלאומית נגד בנייה בירושלים ובשטח E1. גורלה של המדינה היהודית תלוי במידה רבה ביכולתה של הממשלה לפעול באופן מיידי וליישב את השטח המחבר את ירושלים עם מעלה אדומים.

מעלה אדומים, שהוקמה בשנות ה-70 במסגרת "תוכנית אלון" שייחסה חשיבות גדולה לבקעת הירדן כגבול ביטחון, מונה כיום יותר מ-40 אלף תושבים יהודים, ומהווה נקודת ציר בגבול ביטחון לאורך בקעת הירדן, נגד מתקפה ממזרח. פרוזדור בן ארבעה-חמישה קילומטרים, מיושב ביהודים, המוביל למעלה אדומים - ימנע את חלוקתה של ירושלים. בנוסף, הוא יבטיח את הנתיב היחיד שבו תוכל ישראל לשנע כוחות צבאיים במקרה הצורך, מרצועת החוף שבה גרים רוב היהודים, אל בקעת הירדן.

חשיבותה של ירושלים בעבור ישראל איננה רק היסטורית ודתית, אלא גם אסטרטגית: ירושלים חולשת על הדרך המהירה היחידה המחברת את קו החוף של הים התיכון עם בקעת הירדן, ואשר לאורכה יכולים יהודים לנוע כמעט ללא הפרעות מריכוזי אוכלוסייה ערבית.

המתנגדים לנוכחות יהודית בשטח E1 דואגים לרצף הטריטוריאלי של המדינה הפלסטינית, אולם זהו טיעון סרק. אין כל קושי להסדיר מעבר חופשי בין שומרון ליהודה באמצעות מעברים עיליים או מנהרות (למרבה האירוניה, הפלסטינים מציעים הסדרים כאלה בתגובה לחששות הישראליים מדרישת הפלסטינים לפתוח פרוזדור בין עזה ליהודה, שיגרום לחלוקתה של ישראל לשני אזורים).

ברור שהסוגיה העיקרית היא המאבק על ירושלים. הפלסטינים רוצים את שטח E1 על מנת ליצור רצף דמוגרפי בין מזרח העיר לבין יישוביהם שנמצאים ממזרח לירושלים ומצפונה, ובה בעת גם לקדם את חלוקת העיר. מהלך כזה יביא לבידודה של מעלה אדומים ויחתור תחת תביעתה של מדינת ישראל על שטח בקעת הירדן. הדרך היחידה למנוע את מימושה של התוכנית הפלסטינית היא ליישב את שטח E1 ביהודים.

יש הטוענים כי ישראל שוב אינה זקוקה לעמק הירדן כמגן בפני מתקפות ממזרח מפני שהסכם השלום עם ירדן הפך את האיום המסוכן - הנובע מקרבתה של החזית המזרחית למרכזי האוכלוסייה של ישראל ולתשתיותיה הכלכליות - לנחלת העבר. יתר על כן, הם מבטלים את חשיבותה הטופוגרפית של הבקעה, בהסתמכם על הטכנולוגיה הצבאית הנוכחית המאפשרת פגיעות מדויקות מרחוק. לשיטתם, היכולת לשגר מהלומות מגן מרצועת החוף מבטלת את הצורך בהחזקת בקעת הירדן.

אולם טיעונים מהסוג הזה הם קצרי ראות מבחינה פוליטית וצבאית. עמדה זו מתעלמת מן הפוטנציאל העצום הקיים באזורנו לשינוי פוליטי מהיר. היום כבר לא ניתן לפטור כמוגזמים תרחישים כגון התערערות היציבות בירדן או בסעודיה, או שלטון איסלאמי בסוריה, אשר יפיחו חיים באיום מהחזית המזרחית.

כמו כן, אסטרטגים-של-כורסה אלה מתעלמים מתולדות הטכנולוגיה הצבאית, המלמדות על תנודתיות ברורה, לאורך מאות בשנים, בין עליונותן של המתקפה והמגננה. האמונה שהמאזן הקיים כיום - שבו הטכנולוגיה מפחיתה זמנית את חשיבותה של הטופוגרפיה - יישאר ללא שינוי, היא כשל חשיבתי מסוכן.

תהיה זו איוולת אסטרטגית להסתמך על גבולות בני הגנה שנשענים על עליונות טכנולוגית חולפת ועל נסיבות פוליטיות שעלולות להשתנות. לפיכך, אם מעוניינת ישראל בגבולות בני הגנה לאורך בקעת הירדן, שומה עליה לאבטח את הכביש המקשר את בקעת הירדן עם רצועת החוף, העובר דרך ירושלים מאוחדת ודרך מעלה אדומים.

נתניהו יכול להסתמך על הבטחתו של נשיא ארצות הברית לשעבר, ג'ורג' בוש הבן, שהסכים כי גושי ההתיישבות הם עובדות שצריך להתחשב בהן בקביעת גבולות ישראל. כמו כן, יש לזכור שארה"ב התנגדה למאמצי ההתיישבות של ישראל מאז 1967, וכי רק לעתים רחוקות השפיעה התנגדות זו על ההחלטות של ישראל בסוגיה זו.

יתר על כן, ניתן יהיה לשכנע את האמריקאים להסכים, ולו הסכמה שבשתיקה, לחיבור של מעלה אדומים עם ירושלים, אם יוצג לפניהם במקביל גם חזון ברור המושתת על עיקרון הפשרה הטריטוריאלית.

לא נראה כי יש תבונה אסטרטגית רבה בהתיישבות חסרת הבחנה בכל רחבי ארץ ישראל. אך ניתן להמשיך במדיניות של התיישבות בררנית, המתמקדת בשטחים שבלב הקונסנזוס הישראלי, כולל מעלה אדומים ובקעת הירדן, בלי הפרעות חיצוניות רבות מדי. במקביל ליישומה של מדיניות כזאת, יש לפנות מאחזים לא חוקיים שהוקמו מחוץ לשטחים שבקונסנזוס, ואף להקפיא באופן מדורג את ההקצבות ליישובים שמחוץ לגושי ההתיישבות. מדיניות כזו משקפת את העדפותיהם של רוב הישראלים.

שטח E1 חיוני לעתידה הפוליטי של ירושלים וחשיבותו מכרעת גם בכל הקשור ליכולתה של ישראל ליצור לעצמה גבולות בני הגנה ממזרח. בניית שכונות יהודיות בשטח זה היא כורח חיוני. יש לקוות כי נתניהו ימיר הצהרות במעשים, על מנת שייווצרו בשטח עובדות חיוניות ובלתי הפיכות.

הכותב הוא פרופ' במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר-אילן, ומנהל מרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ