ארה"ב לא בכיס שלנו

ג'יי רודרמן
ג'יי רודרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'יי רודרמן
ג'יי רודרמן

במשך שנים רבות התרגלנו לראות את ידידתנו הגדולה והוותיקה, המעצמה החזקה בעולם, תומכת בישראל במליארדי דולרים מדי שנה, באמצעות כספי סיוע שבאמצעותם נרכשים מטוסים וכלי נשק מתוחכמים וממומנים פרויקטים ביטחוניים חשובים. רק באחרונה נוכחנו לדעת כמה קריטית היתה התמיכה של ארצות הברית בפיתוח מערכת "כיפת ברזל" ובעתידן של הסוללות הנוספות, הנדרשות כדי לספק מעטפת הגנה לכל שטחה של מדינת ישראל. יש הסבורים כי הכספים הללו הם מובנים מאליהם וניתנים לנו באופן אוטומטי. ובכן, לא כך הדבר. יהודי ארצות הברית הם שחקנים משמעותיים במערכה למען ביטחונה של מדינת ישראל, ואולם, עמידתם לצדנו אינה מובטחת כבעבר.

הרשו לי לחשוף לפניכם כיצד הדברים מתנהלים באמת, הרחק מהתקשורת והציבור: חברי קונגרס ומועמדים אשר רצים לקונגרס מוכרחים לגייס סכומי כסף גדולים מאוד כדי להצליח להיבחר. לאלה שמגייסים בעבורם את הכספים יש יכולת להשפיע על אותם מועמדים בנושאים הקרובים ללבם. יהודי ארה"ב פועלים יחדיו כדי לגייס סכומי כסף משמעותיים בעבור מועמדים לקונגרס אשר הם מאמינים כי הם תומכי ישראל. חברי קונגרס פרו-ישראלים זוכים לתמיכה נרחבת מצד הקהילה היהודית, דבר המבטיח לישראל תמיכה בקונגרס.

ואולם, הקשר בין יהדות ארה"ב לישראל הולך ונחלש בשנים האחרונות. מדובר באחד האיומים הגדולים ביותר על ביטחון המדינה. יהדות ארצות הברית משתנה, ומי שפעם חשו מחויבות עליונה כלפי מדינת ישראל, רואים עצמם היום פחות ופחות מחויבים לה. הזרם הרפורמי הוא בין הזרמים המשמעותיים ביהדות ארצות הברית. בחודש שעבר אמר הרב ריק ג'ייקובס, מנהיג הקהילה הרפורמית, שהמחלוקות הפנימיות בישראל בענייני דת ומדינה גורמות לכך שיהודי ארה"ב אינם רואים בישראל מדינה המשקפת את עולם הערכים שלהם. דברים אלה אמורים להדיר שינה מעיניהם של מנהיגי המדינה. עליהם לפעול ברצינות רבה על מנת לחזק את הקשר הנפרם לפני שנגיע אל "נקודת האל-חזור" (אם לשאול ביטוי מתחום חשוב אחר), לפני שיהיה מאוחר מדי.

מנהיגי המדינה חייבים לחשוב על היהודי האמריקאי מהצד שלו. הם חייבים להבין את המשמעות של ישראל בעבורו, וכיצד הוא מתחבר אליה, ויותר מכך - במה הוא לא מתחבר. מי שחושב שיהודי ארה"ב ימשיכו לפעול ולתרום כספים רבים לישראל רק משום שהיא מדינת העם היהודי, טועה טעות מרה.

חברי הכנסת הישראלים לא מבינים את מורכבותה של יהדות ארה"ב, ולא בטוח שאלה שעתידים להיכנס למשכן הכנסת לאחר הבחירות מכירים או מבינים את הסיטואציה שבה נמצאת ישראל מול היהודים שם. במסגרת הפעילות של הקרן בראשה אני עומד ובשיתוף אוניברסיטת "ברנדייס", יצאו לארצות הברית שתי משלחות של חברי כנסת ממפלגות שונות על מנת להרחיב את ידיעותיהם על הקהילה היהודית האמריקאית. הופעתנו לגלות עד כמה הדבר חיוני והכרחי.

אם חברי הכנסת לא ישכילו להבין את השינויים בקרב יהדות ארה"ב ובקשר שלה לישראל, ואם לא ילמדו כיצד להדק את הקשר אתה, אנחנו נאבד את אחד המרכיבים החשובים ביותר שמבטיחים את ביטחונה של ישראל - עתידנו המשותף והערבות ההדדית והבלתי תלויה שהיתה בינינו.

דמיינו לעצמכם היכן היינו היום לולא תמיכתה של יהדות ארה"ב והתמיכה האמריקאית בכלל בישראל. דמיינו לעצמכם היכן נימצא בלעדיה, אם חלילה נגיע למצב שכזה, בעתיד.

הכותב הוא נשיא קרן משפחת רודרמן, הפועלת לחיזוק הקשר בין ישראל ויהדות ארצות הברית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ