הסכנה שבציפי לבני

רוני שוקן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני שוקן

בעבור מצביעי שמאל, ציפי לבני היא לכאורה הצבעה מתבקשת. בניגוד לחוסר המשקל ולרדידות של יאיר לפיד ולימניות הפופוליסטית של שלי יחימוביץ', לבני היא פוליטיקאית רצינית ומנוסה, שרואה בהסדר מדיני (בשמו הפחות מכובס: סוף הכיבוש והשליטה על העם הפלסטיני) אינטרס עליון של ישראל. צירופם של עמרם מצנע ועמיר פרץ מבטיח חתירה בכיוון הזה, לצד דגש על מדיניות חברתית.

אלא שללבני יש משנה אידיאולוגית עמוקה ועקבית, שעוברת כחוט השני לאורך כל הקריירה הפוליטית שלה. על אנשים המזהים עצמם כשמאל להכירה היטב בטרם יחליטו להצביע לתנועה בראשותה.

לבני היא הבבואה הפוליטית של פרופסור רות גביזון עוד מתקופת כהונתה כשרת משפטים בממשלתו של אריאל שרון, אז שיתקה את הוועדה לבחירת שופטים, בניסיון לכפות את מינויה של גביזון כשופטת בית המשפט העליון. בהיותה יושבת ראש קדימה הובילה המפלגה בראשותה - משורות האופוזיציה ובשיתוף פעולה חסר תקדים עם קואליציית נתניהו-ליברמן האנטי-דמוקרטית - חקיקה שהורתה הרעיונית בבית המדרש של גביזון. התקווה שלבני תלמד מכישלונותיה בעבר ותתקן דרכיה נכזבה, לאחר שאל מפלגתה הנוכחית ניסתה לצרף את הבבואה התקשורתית של גביזון, עיתונאי "מעריב" בן דרור ימיני.

תהיה אשר תהיה העמדה בעניין המשנה הרעיונית של גביזון-לבני-ימיני, נוכח מציאות החיים בישראל והתרגום של העמדות התיאורטיות למדיניות בפועל, אין לתאר משנה זו אלא כלאומנות במסווה של מהוגנות ליברלית. שלושתם מכפיפים את הדמוקרטיות של ישראל ליהדותה (בשם עיקרון העל שלהם של לאומיות יהודית), גם אם הם קורצים יהודית ודמוקרטית כשתי הגדרות שוות מעמד.

הצעת חוק יסוד: ישראל מדינת הלאום של העם היהודי, שנולדה בקדימה של לבני, קבעה מפורשות שהממד הדמוקרטי של ישראל היהודית יתמצה בפרוצדורה שלטונית ולא בהגנה מהותית על זכויות אדם (תוך שהיא מפנה לכתבי גביזון בעניין). חוק ועדות קבלה, יוזמה משותפת של קדימה וישראל ביתנו הנתמכת גם היא בעמדות גביזון, מאפשר ליישובים קהילתיים המוקמים על קרקעות מדינה בנגב ובגליל לסנן מועמדים אשר אינם מתאימים ל"מרקם החברתי-תרבותי" של היישוב. תכליתו האמיתית של החוק - כרגיל, מבעד למעטה המהוגנות הליברלית - למנוע מערבים להתגורר ביישובים הקהילתיים, כפי שמלמדים בג"ץ קעדאן ובג"ץ רקפת. התיקון לחוק האזרחות, הפוגע בזכויותיהם החוקתיות של אזרחי ישראל הערבים לשוויון ולחיי משפחה, הוא אחת מגולות הכותרת של פעילות גביזון וימיני. לזכותם ייאמר שמעולם לא הסתירו שתכלית החוק היא דמוגרפית ולא ביטחונית, ומצער שבאחרונה נסוג בית המשפט העליון מעמדתו בעבר, בפוסקו שההסדר הקבוע בו חוקתי.

לדילול הרכיב הדמוקרטי יש שני היבטים נוספים מעבר לעידודה המוסווה של הלאומנות. ברמה המבנית גביזון-לבני-ימיני חותרים לצמצום עקרון הפרדת הרשויות, ובפרט להחלשת הרשות השופטת ויכולתה לבקר את השלטון (החלשה מסוכנת במיוחד בישראל, נוכח השליטה האוטומטית של הרשות המבצעת ברשות המחוקקת באמצעות הרוב הקואליציוני). החלשה זו נוגעת הן לבית המשפט עצמו והן ליועצים המשפטיים ולפרקליטות. ברמה המהותית השלושה תומכים בצמצום זכויות האזרח בישראל, ולכל הפחות אינם מתנגדים לו. כך, למשל, תיגמלה לבני את מאיר שטרית - שיזם בכנסת היוצאת את התיקון לחוק לשון הרע, הפוגע פגיעה אנושה בחופש הביטוי (חופש אותו מכנה ימיני "חופש השיסוי") - במקום הגבוה ביותר במפלגתה החדשה לפליט קדימה.

את המשנה האידיאולוגית הסדורה של לבני יש לבחון גם בקונטקסט של בעלי בריתה הפוליטיים. יד ימינה הפוליטי הוא חיים רמון, אשר יחד עם חברו אהוד אולמרט ובאמצעות שליחם פרופסור דניאל פרידמן, ניסו לחסל את עצמאות מערכת המשפט ואכיפת החוק בישראל. עולה החשש שלבני מבקשת לשחזר את הסופרמרקט הרעיוני של קדימה, עם צירופו של אלעזר שטרן, שכבר הובטח לו חופש הצבעה בנושא המדיני.

אין להקל ראש בפעילותה של לבני לקידום הסדר מדיני עם הפלסטינים, אולם נוכח עמדותיה האידיאולוגיות והתנהלותה הפוליטית, ייתכן מאוד שגם הפעם נזקה יהיה גדול בהרבה מתועלתה.

ציפי לבני - ליברלית או לאומנית? הגיבו בפייסבוק שלכם
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ