די כבר עם בנט

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוית הכט
רוית הכט

כולם חזק עכשיו בנפתלי בנט. אי אפשר להעביר שיחה בימים האחרונים בלי לשמוע את השם נפתלי בנט. נפתלי בנט אמר ככה, נפתלי בנט עשה ככה. עוד מעט יילכו לראיין את אמא של נפתלי בנט ואת המורה של נפתלי בנט ואת החברה הראשונה של נפתלי בנט.

לפני חודש וחצי נפתלי בנט היה הרב חיים אמסלם. כולם היו הרוסים על הרב אמסלם. הרב אמסלם הוא החרדי החדש, הרב אמסלם הוא גיבור, הרב אמסלם הולך ונהיה משהו שאי אפשר להתעלם ממנו. ולפני הרב אמסלם היה אחד אחר, גם כן מזרחי-חברתי וגם גבר-גבר, משה כחלון. אי אפשר היה להעביר ארוחת ערב בלי כחלון. 20 מנדטים היה שווה כחלון. כולם רצו להכיר את אמא של כחלון, שאליה הוא מתקשר מדי בוקר. ולפני כחלון היה יאיר לפיד. ולפני לפיד היו מאה אלף אחרים.

כל אחד מחברי הסדרה הזאת - שאלדד יניב ועוצמה לישראל, ואפילו בובליל מהאח הגדול ניסו להידחף אליה, כלומר לשדרג את עצמם מפריט אזוטרי לחבר לגיטימי במסדר הכוכבים המסקרנים והנחשקים - שהה בצמרת מצעד הלהיטים במשך כמה שבועות, לפעמים חודשים. ואז - לא תמיד ברור למה - הועם לפתע זוהרו, לפתע הוא נהיה "לא רציני", או לא החלטי, או לא אמיתי, ובשקט בשקט הוא פינה את מקומו לדבר הלוהט הבא.

סינדרום הטרנד אינו בלעדי כמובן לביצה הפוליטית. בשוק ההון, למשל, הטרנד במקרים מסוימים הוא סיבת הקיום; אחת לכמה זמן מתחילה מניה של חברה עלומה אחת לנסוק, בלי שמישהו יודע מה היא מייצרת, כיצד ולמי. המניה הולכת ותופחת, והופכת במהירות מנייר ערך אזוטרי שמרכז מחזורי מסחר קטנים לסחורה לוהטת ששמה נישא בשיחות ברנז'ה וסלון, עד שהיא מגיעה ליועץ ההשקעות שמפיץ אותה בציבור. לפתע כולם נהיים מומחים גדולים ב-IT ,cloud ותעבורת data ברשת, ומסבירים כמה החברה דנן היא האינטל-צ'ק פוינט-אפל הבאה.

ואז, כששיא ועוד שיא נשברים, הגרף מתהפך על ראשם של האחרונים שהצטרפו לפירמידה (בדרך כלל אנחנו וכספי הפנסיה שלנו) והמניה מתממשת למוות. איך תוך פחות ממחזור חיים של פלירט התהפכו היוצרות? איך תוך מצמוץ הפכו חברות שהיו "הדבר הבא" לבועות החנטריש של עכשיו?

זהו כוחו ההרסני של הטרנד, ובעיקר של התחושות שמולידות אותו: ריקנות, שעמום, עצבנות ומיאוס. כדי להימלט מהנוראות שבתחושות המעגליות האלה חייבת להתקיים אחת לכמה זמן אשליה של שבירה - כלומר המלכת נסיך חדש - שאיננה אלא שכלולו והנצחתו של המעגל.

כאשר אותם הדברים נאמרים על כל אחד מכוכבי הרגע - כל אחד מהם הוא אמיץ, ישר, כריזמטי, ערכי, רענן וחושב "מחוץ לקופסה"; כאשר כל אחד הופך בן-לילה למושיע - נגזר דינו להיות נסיך טרנד. גם אם למראית עין הם שונים נורא - חרדי, יזם היי-טק, מגיש חדשות - הים הוא אותו ים, והשינויים הקוסמטיים בין מועמד למועמד הם בסך הכל ניסיונות לגוון ולייפות קצת את הדוֹגמה.

מי יודע מי יהיה בר המזל, הג'וקר הלוהט במאני טיים של 23 בינואר. מחזור חיים ממוצע של טרנד הולך ומתקצר (כלומר חלה עלייה בשעמום, בעצבנות ובשטחיות), ועל פי המגמה הוא אמור להבשיל ברגעים אלו ממש. יכול מאוד להיות שבנט בכלל תפס גל אחד מוקדם מדי.

נפתלי בנט - טרנד או פוטנציאל למנהיגות רצינית? הגיבו בפייסבוק שלכם

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ