בין ליברמן לאשכנזי

עידו באום
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עידו באום

נמעניו של דו"ח מבקר המדינה בפרשת מסמך הרפז יודעים את תוכנו ומבינים את החשדות הפליליים העולים ממנו לכאורה. הבחירות הקרובות אינן סיבה לעכב את פרסומו: אהוד ברק פרש, גבי אשכנזי לא בתמונה ודמויות כמו ראש הממשלה ואחריות-העל שלו לצינון היחסים הבעייתיים ששררו בין שר הביטחון לרמטכ"ל, נמצאות בשולי השוליים של בדיקת המבקר. אין גם סיבה להתעכב בפתיחת חקירה פלילית בעקבות הדו"ח, ולמרות זאת מתעכב היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בהחלטה, המונחת על שולחנו כבר יותר מחצי שנה.

באוגוסט 2010 נחשף המסמך ובו תוכנית לכאורה למינוי האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל, תוך הכפשת הרמטכ"ל אשכנזי. בדיעבד התברר כי המסמך זויף בידי סא"ל (מיל') בועז הרפז, מקורבו של אשכנזי. בטיוטת הדו"ח מתח המבקר הקודם, מיכה לינדנשטראוס, ביקורת על התנהלותם של אשכנזי ושל עוזרו, אל"מ ארז וינר. המבקר הנוכחי מאמץ קו זה. בחודש מאי כתב לינדנשטראוס ליועץ כי ממצאיו מעלים חשד לעבירות פליליות.

מדור הזירה

וינשטיין לא זז. מסתמן כי הדו"ח מטיל את עיקר החשדות על עוזר הרמטכ"ל וינר. נטען כי הוא הפעיל את הרפז כדי לאסוף מידע מכפיש על השר הממונה ברק. הטענה כלפי אשכנזי היא כי ידע לפחות על חלק ממעשיו של וינר וקשריו עם הרפז, ולא פעל למנוע אותם.

הפצ"ר, אלוף דני עפרוני, כבר פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לפתוח בחקירת מצ"ח נגד וינר. עפרוני לא זקוק לאישור של וינשטיין כדי לחקור את וינר. המשטרה הצבאית תצטרך לחקור גם את אשכנזי, שהוא כיום אזרח, אך מצ"ח יכולה לחקור את אשכנזי באמצעות המשטרה וגם בעניין זה אינה זקוקה לאישור מווינשטיין. הסיבה לזהירות המופלגת של הפצ"ר היא, כנראה, הרצון לוודא שחקירת מצ"ח נגד וינר לא תשבש חקירה עתידית נגד אשכנזי אם יחליט היועץ על חקירה כזאת - אבל היועץ לא מחליט.

חקירה תסכל את התוכניות הפוליטיות של הרמטכ"ל לשעבר ותקים על היועץ את מקורבי אשכנזי. מנגד, סגירת תיק ללא חקירה תעמוד בסתירה למכתב המבקר. כך, אשכנזי הוא כאב ראש מבחינת היועץ, שכבר ספג ביקורת קשה על הזגזוג והסחבת בתיק אביגדור ליברמן. יש קשר בין שתי הפרשות: החלטת היועץ להגיש כתב אישום נגד ליברמן מגדילה את הסיכוי לפתיחה בחקירה נגד אשכנזי.

מדוע? אם יורה היועץ לפתוח בחקירה נגד אשכנזי, סביר להניח שהחשד המרכזי יהיה הפרת אמונים. הסיטואציה העולה מהמידע שהגיע למבקר בפרשת הרפז דומה למה שיש בכתב האישום המקורי שהתכוון היועץ להגיש נגד ליברמן, לפני ריענון הזיכרון של דני אילון. ליברמן הואשם כי ידע על פעולה לא חוקית של שגריר ולא גילה אותה בעיתוי הנדרש. היועץ סבור שזו הפרת אמונים. הטענה בפרשת הרפז היא כי אשכנזי לא מנע את איסוף המידע נגד ברק על ידי עוזרו ושמר על שתיקה אף כי ידע, או צריך היה לדעת, שמעשי העוזר מנוגדים לחוק או להוראות הצבא.

דוברו של וינשטיין מסר כי הנושא בטיפול וכי היועץ קיבל מהמבקר חומרים נוספים. לדבריו, "החומר רב ומטופל בכובד ראש וביסודיות המתבקשים, נוכח המשקל הרב שאנו מייחסים לפניות מאת מבקר המדינה, ונוכח רגישות הנושא וחשיבותו".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ