אחרי הכל, הטיעון המוסרי

רון דהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רון דהן

ד"ר ט. קולין קמפבל נמצא בחזית המחקר התזונתי כבר למעלה מ 40 שנה. המחקר התזונתי שלו, המכונה "מחקר סין", הוא הרחב ביותר שנעשה אי פעם. בהרצאה שנשא במרכז הכנסים של TED, הוא פרש את מסקנותיו ממחקר זה. בשורה התחתונה: התזונה הטובה ביותר לאדם היא תזונה טבעונית. ד"ר קמפבל מציג מערכת תזונתית מבוססת פחמימות ללא מוצרים מן החי, שיש ביכולתה לא רק למנוע מחלות ולעצור אותן אלא גם לרפא אותן. הוא מהלל את התזונה הצמחית ושובר מיתוסים רבים. הוא טוען למשל (בגיבוי אינספור גרפים ונתונים), שחלב של פרה מעודד סרטן.

דבר אחד בלט בהיעדרו בהרצאה של ד"ר קמפבל: הוא לא דיבר על הפן המוסרי של אכילת בשר ומוצרים מן החי. הוא התעלם לחלוטין מהעובדה, כי צריכת מוצרים אלה פירושה סבל לבעלי החיים. שום מלה. להיפך, הוא ציין שהגיע אל המסקנות המרחיקות לכת שלו כשהוא נעזר בניסויים בבעלי חיים, במקרה הזה חולדות.

ההרצאה הזאת, בנוסף לעשרות מחקרים אחרים, מצביעה על המגמה השולטת בעולם המחקר התזונתי - פחות מוצרים מן החי, יותר מזונות מן הצומח. די לבשר, די לאוכל המעובד, י לתעשיית הביצים, החלב וחקלאות בעלי החיים. זה לא רק מזיק לסביבה, זה גם הורג אותנו. הטבעונות היא מעיין הנעורים החדש, היא התשובה לחיי נצח, היא הGO TO GUY- של אנשי העולם החדש. היא הזהב של העולם המודרני. בקרוב ייתנו לה ערך מסחרי.

אבל המחקר התזונתי, כלומר המדע, הוא דבר מתעתע. עד לפני 20 שנה היו חוקרים שנשבעו, כי כוס חלב אחת ביום היא הדבר הכי בריא בעולם ותחליפי חלב טובים לתינוק בדיוק כמו חלב אם. הם גיבו את טענותיהם באינספור מחקרים משכנעים למדי. אז הם אמרו. מי יערוב לכך שהמגמה הטבעונית לא תתהפך בתוך כמה שנים? הרי לא מדובר כאן על אידיאולוגיה או תפישת עולם אלא על נתונים יבשים, מדעיים. אותם מספרים שעד לא מזמן שיכנעו כי בשר זה שיא הבריאות מראים כעת ערכים אחרים. זו אותה גברת בשינוי אדרת והיא מסוכנת מאוד, אדישה למוסר, לערכים הומניים. היא מקדשת את הערך המתמטי ומבטלת את הרגש.

דבר נוסף, יכול להיות שהתזונה הטבעונית היא אכן הבריאה מכולם, אבל בינינו, מי רוצה להיות כל כך בריא? לפעמים אני אוהב את האוכל שלי שמנוני וטעים, מפוצץ בחומרי טעם וריח. בני אדם הם לא רובוטים אלא יצורים מורכבים וטוב שכך. המשטר התזונתי, ככל מערכת סגורה, לא עומד במבחן המציאות ומעורר אנטגוניזם.

יש רק טיעון אחד בעד טבעונות העומד במבחן הזמן והוא הטיעון המוסרי.

למעשה, הטיעון המוסרי כמקדם טבעונות הוא היחיד הראוי להישמע. נכון, גם מוסר הוא דבר דינמי וגמיש, בייחוד בעולם פוסט מודרני (שהומצא כדי שתאגידים יוכלו לנצל את האדם ומשאבי העולם מבלי לתת דין וחשבון מוסרי על העניין), אך לטעמי הוא בעל הסיכוי הטוב יותר להצליח. אני מניח ורוצה להאמין, שרוב בני האדם בעולם הסכימו, מסכימים ויסכימו עם הנחות הבסיס של הטבעונות - לא תרצח (בשר) ולא תגנוב (חלב וביצים). כעת אפשר להתווכח על הכללת בעלי החיים בתוך המוסר הפשוט, אך ההגיוני הזה. הטבעונות חייבת להציף את השיח המוסרי ולהעדיף אותו על פני השיח המדעי.

שימת הפן התזונתי, המדעי, בחזית המאבק הטבעוני היא טעות. היא תתברר ככזאת בטווח הארוך, כשהילת הטבעונות כתזונה תתעמעם, כראוי לכל אופנה. הטיעון המוסרי צריך להיות חלון הראווה של המבקשים להפסיק עם תעשיית הסבל וההתעללות בבעלי חיים. זה פחות נוח, זה איטי, קשה ומתסכל. רוב בני האדם מאמינים, כי יש להם זכות להרוג בעלי חיים חפים מפשע ולאכול אותם ואף אחד לא מוכן לשמוע או לראות סבל כה איום. לעומת הטיעון התזונתי המציע אושר וחיים טובים, הטיעון המוסרי מציג עולם אכזרי ונטול חמלה.

אך זוהי הדרך היחידה. רק הבנה עמוקה, נפשית ורגשית של הסבל שאותו אנו גורמים לבעלי החיים תוכל לגרום לשינוי תפישת העולם הקרניבורית. זה העיקר. הבריאות היא רק בונוס.

הכותב הוא משורר

בריאות ו/או מוסר? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ