להכות רק עם כפפות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מאה נשים נרצחו על ידי בני זוגן בשמונה השנים האחרונות והמדינה, כלומר הממשלה, לא עושה בעצם דבר כדי למנוע את התופעה. כך קבע באחרונה דו"ח מבקר המדינה. אלא שבמקרה, ממש עכשיו, רצה בטלוויזיה פרסומת ממשלתית נגד אלימות נגד נשים. אז איך זה שהמבקר אומר שלא עושים כלום? בהחלט עושים. עובדה.

אבל למה בכלל הממשלה, בתחום הזה ובכלל, במקום לעשות מעשים עושה מסעי פרסום? התשובה פשוטה: אם נניח הממשלה היתה בונה עוד מקלט לנשים מוכות, אז יכול להיות שזה היה מציל איזה אשה או שתיים ממכות ורצח, אבל בשום עיתון ובאף ערוץ טלוויזיה לא היו מראים את זה, והאזרחים לא היו יודעים על זה. אבל אם הממשלה עושה מסע פרסום נגד אלימות, אז אולי זה לא מציל אף אחת, אבל אז כל האנשים רואים את זה וחושבים לעצמם איזה ממשלה נהדרת יש להם, וזה הרי הדבר החשוב, בטח כשעוד מעט יש בחירות, לא ככה?

בפרסומת עצמה רואים ארבעה זוגות של גברים ונשים, חלקם עם ילדים, במצבים שגרתיים - אוכלים, נוסעים, עובדים בגינה, הולכים לישון. לגברים שבהם, כך רואות נשותיהם וגם רואים הצופים, יש על הידיים כפפות אגרוף, לסמן שהם כביכול גברים מכים.

הנשים והגברים בסרטון נראים כולם אשכנזים למהדרין. מן הסתם הבחירה הזאת נעשתה כדי שהסרט לא ייצא יעני גזעני. אבל התוצאה, מה לעשות, גזענית לא פחות. כי על פי הסרטון הזה, מטעמה של הממשלה, רק גברים אשכנזים מכים את נשותיהם, נכון?

אבל זה רק הכסף הקטן. הכסף הגדול מגיע בסוף הסרטון. הגבר העובד בגינה מרים את ידיו אל פניה של זוגתו. היא נרתעת כאילו הוא עומד להכותה, אבל תחת זאת הוא כמו מלטף אותה בכפפת האגרוף שלו. אז מופיעה כתובית, מלווה בקולו של קריין (גבר, אלא מה?) האומר "שים סוף לאלימות. התקשר לקבלת עזרה". ובסוף מופיע סמל המדינה ושמה של המפיקה - הרשות לקידום מעמד האשה במשרד ראש הממשלה.

זאת אומרת שממשלת ישראל, במקום לשלוט ולהשליט את חוקי המדינה, פונה אל הגברים הפושעים בבקשה שיעשו טובה ויפנו לקבלת עזרה, כי זה לא יפה להרביץ, ובטח שלא בלי כפפות, כי זה גם יכול להשאיר סימנים מפלילים וגם עלול לפצוע את האצבעות.

הלו ממשלה, הכאת נשים זו לא רק תועבה מוסרית, אלא גם עבירה פלילית חמורה. אז במקום להגן על המוכות ולעצור את המכים, אתם פונים אל הפושעים בבקשה שיואילו בטובם לבקש עזרה? בכך הרי אתם משדרים קבל עם ועדה שפשע הכאת נשים הוא בעצם עניין ללבטים פנימיים של הגברים המכים. ירצו - יבקשו עזרה ויכו פחות, לא ירצו - ימשיכו להכות חופשי. זה מה שיש לממשלת ישראל להגיד בעניין הזה?

ולאלו שעוד לא הבינו, הנה שאלה - ואם היה מדובר באבות שמכים את ילדיהם או אונסים את ילדותיהם, גם אז הייתם מקבלים מסע פרסום ממשלתי שכזה שהיה פונה לאבות הפושעים בבקשה שיעשו טובה ויפנו לקבלת עזרה, כן? אז זה אותו דבר, אותו דבר בדיוק.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ