אריה דרעי - נביא השקר

רפאל בלולו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפאל בלולו

"התגלה מי בעל הבית האמיתי בליכוד-ביתנו. ישראל ביתנו ביצעה השתלטות עוינת על הליכוד. ממפלגת העם, הפכה הליכוד ביתנו למפלגה יהירה וזחוחה שמייצגת רוסים ולבנים", אמר אריה דרעי, יו"ר מטה הבחירות של ש"ס ומסמליה המובהקים, ביום חמישי האחרון בתגובה לדבריו של אביגדור ליברמן, לפיהם בממשלה הבאה תקבל ש"ס את תיקי התשתיות והתיירות הזניחים לכאורה בהשוואה לתיקי השיכון והפנים הנחשבים יותר.

דרעי צודק חלקית. הליכוד-ביתנו היא אכן "מפלגה לבנה" – היא מורכבת ברובה מאשכנזים השייכים באופן מכריע לבני המעמד, שאותו סימן דרעי בבוטות כאליטה הכלכלית והתרבותית של ישראל. וכמו מפא"י שהיתה אליטה אשכנזית סוציאליסטית, הליכוד-ביתנו היא נציגת האליטה הימנית. עקרונית, בחברה מתוקנת שאלת הרקע התרבותי לא צריכה להוות בעיה, אלא שמפלגת השלטון אינה מייצגת נאמנה את אזרחיה, שמרביתם אינם אשכנזים, ומרביתם הם גם חברי המעמדות הנמוכים שנאבקים בהישרדות כלכלית ובקשיים שמעמידה בפניהם אותה מפלגה, ולכן, על-פי מצב העניינים הנוכחי, שאלות אתניות ותרבותיות כן מהוות משקל ומוקד לדיון.

משום מה ממשיך הליכוד-ביתנו להיתפס בקרב חלק גדול מהציבור כמפלגה עממית, תוך שהיא מתעטפת עדיין בהילה החברתית שפיזר עליה מנחם בגין בסוף שנות ה-70. הילה שכוחה היתה בתחושת הגאווה שהוחזרה, או כפי שסבתי ילידת רבאט, ז'קלין בלולו עליה השלום, נהגה לומר לי בוויכוחים פוליטיים שניהלנו: "בגין הרים לנו את הראש בחזרה.”

אז אולי הראש הורם ואתו המבט, וזהו כמובן מעשה ראוי שאין לזלזל בו, אבל המראה שנשקף עכשיו, יחד עם זקיפות הקומה, הוא מראה של כישלון הליכוד, שמעולם לא הצליח לממש את הכמיהה האותנטית לשוויון הזדמנויות. לפיכך, אם לייצוג יש משמעות בפוליטיקה, אז בוחרי הליכוד המזרחיים צריכים לשאול היכן הם המייצגים שלהם, מלבד אותם עלי תאנה ירוקים ולא אפקטיביים כסילבן שלום ומירי רגב, ומי נלחם על זכויותיהם ועל ייצוג תרבותם העמוקה שכמעט ולא נראית במרחב הישראלי.

כאן לא תמה בעיית הבוחרים שאריה דרעי מבקש לייצג. דרעי, פעם פוליטיקאי עם אופק מנהיגותי דגול, כמעט נביא בעיני רבים, הוא היום ציניקן שמנכס את הקשיים הסקטוריאליים הגדולים של המזרחיים ("הספרדים" כלשונו) שנוצרו על ידי מפלגות השמאל הציוני ומשתמרות על ידי מפלגות הימין הציוני: העוני, השוליות התרבותית והדיכוי. זאת, כדי לקושש עוד קולות סביב תחושות הקיפוח האותנטיות בדיבורים נוסטלגיים מדומיינים על בית אמא ואבא, תוך התעלמות מכישלונה של ש"ס, מפלגתו הבדלנית, המושחתת והשובניסטית במתן פתרונות יסודיים וארוכי טווח לקהל הבוחרים שלהם (וגם לאלו שלא בחרו בהם אך שייכים למעמד החברתי והכלכלי שאותו הם אמורים היו להנהיג, לייצג ולקדם).

במשך כעשרים וחמש שנות פעילותה כגוף קואליציוני משפיע וחזק, נכשלה ש"ס בקידום נושאים קריטיים לאותן אוכלוסיות מוחלשות, המתקשות לעשות את המעבר הדרוש כדי להתקדם בסולם החברתי. אני יכול לחשוב על כמה נושאים, ובטוח שרבים מהקוראים והקוראות יוכלו למנות עוד עשרות נושאים נוספים ובוערים שש”ס יכולה היתה לתקן סביב המנדט החברתי שקיבלה.

האם הצליחה ש"ס לבטל שומרי סף אקדמיים כמו המבחנים הפסיכומטריים, ששאלת נחיצותם הועלתה בספק ושהצלחה בהם דורשת הוצאות של אלפי שקלים מה שמונע מצעירים וצעירות מרקע סוציו-אקונומי מוחלש את הפוטנציאל ללימודים אקדמיים? האם הובילה ש"ס מאבק בגובה שכר הלימוד באותם מוסדות לימוד הנחוצים כל כך למוביליות חברתית? האם הצליחה ש"ס להכניס לספרי הלימוד בישראל את ההיסטוריה והתרבות העשירה והמורכבת של המזרחיים? האם יידע ילד מזרחי בישראל לצטט הוגים, סופרים ומשוררים מרוקאים, תוניסאים, מצרים, איראנים או עיראקים? ומה לגבי הרכב השופטים בבית המשפט העליון? האם הצליחה ש"ס להקים אזורי תעשייה בפריפריה ולייצר מקומות תעסוקה? לעזור לזוגות צעירים חילוניים קשי יום להגיע לדירה ראשונה? לקדם ולחזק ועדי עובדים והתארגנויות עממיות? האם הצליחה ש"ס לראות מעבר לחוטם הגזעני שלה, אוכלוסיות שגורלן שותף לגורלם של המזרחיים בישראל? האם ש"ס המתיימרת להיות נציגה חברתית אותנטית בכנסת יכולה למשוך את ידיה ממאבק הערבים המקופחים בישראל? האם דרעי לא יודע שהמהגרים מברית המועצות, אותם "רוסים" שהשתלטו על הליכוד-ביתנו, ממלאים את שכונות המצוקה והמעמד התחתון לצד המהגרים הוותיקים מארצות האיסלאם?

בינתיים דרעי כבר הספיק להתנצל על התבטאותו ואמר, כי "ש"ס נאבקת על הפערים בחברה הישראלית, ועל האפליה של עדות המזרח. זהו מאבק צודק על אמת כואבת. יחד עם זאת יש לשמור, גם בסערת מערכת הבחירות, על גבולות מכובדים, ואני מצר על השגגה שנפלה ומתנצל בפני מי שנפגע מכך".

אני מאמין לדרעי, שהרגיש כי חצה את גבול התקינות הפוליטית. אבל אינני מאמין לדרעי ולמפלגתו על כך שהם נאבקים למיגור הפערים בחברה הישראלית. כי גם עכשיו פועלת ש"ס באותו דפוס ישן ונקלה: בואו נבנה פסאדה חברתית, לא נתעמת עם בעלי השררה והכוח, נזרע קיטוב, שנאה והסתה שיעודדו תוספת של עוד שניים-שלושה מנדטים, כדי להגיע בסופו של דבר למשרד השיכון והפנים. וביום שאחרי כינון הקואליציה נסתחבק עם דני דנון ואביגדור ליברמן במזנון הכנסת, בדרך לעוד קומבינה צרה שתשרת את הצדדים הנ"ל ומקורביהם. על זה אני רוצה לומר לדרעי וחבריו: די לציניות, די לאופורטוניזם, די לשחיתות – נמאסתם.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ