היפוכונדריה לא מביאה שלום

עודה בשאראת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודה בשאראת

בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין נשיא המדינה שמעון פרס - יכול האחרון לטעון, שהוא מבטא את עמדת הציבור הרחב, ושדווקא הימין הוא המנותק מרחשי הלב של העם. כמה מוזר הדבר. מרחוק נראית ישראל כאילו היא חיה על אי בודד, מדברת בשפה שונה, בעלת כללי מוסר וצדק שונים. במציאות מתברר, שיש ישראל שנייה שנחבאת אל הכלים, ושרק בניתוח עומק אפשר להבחין בה.

לפי שני סקרים שנערכו בשבועות האחרונים, מתברר שרוב מצביעי הימין תומכים בהקמת מדינה פלסטינית מפורזת על בסיס גבולות 1967, עם גושי ההתנחלויות, וכן בחלוקת ירושלים. הסקרים אף מגלים, כי שני שלישים מהישראלים תומכים בהסכם שלום כזה. השאלה היא, אם כן, אם הציבור חושב ההיפך מהנהגתו הימנית-קיצונית, למה, לעזאזל, הוא תומך דווקא במפלגות הימניות הללו?

התשובה, לעניות דעתי, היא שהעם פשוט, מ-פ-ח-ד. ההפחדה השיטתית מצד הממסד הפוליטי האידיאולוגי ומצד בעלי אינטרסים גרמה לציבור להירתע מלתמוך בהכרעות של שלום ופיוס. בגלל מסע ההפחדה, הציבור הישראלי לוקה בתסמונת של היפוכונדריה חמורה. להיות היפוכונדר עד רמה מסוימת זה בריא, אך להפסיק ללחוץ יד של חבר בלי מטפחת, או להסתגר בתוך הבית - זה כבר מחלה.

הנה לקט של הפחדות רק מהימים האחרונים: , בתגובה לדברי פרס, שחמאס עלול לעלות לשלטון ברשות הפלסטינית, ונפתלי בנט עדיין מנגן על ניצחון חמאס בבחירות לפני שבע שנים. אז מה המסקנה? שצריך להמשיך בכיבוש ובהתנחלויות, עד שישראל תקבל התחייבות שחמאס לא יעלה לשלטון? ולא מדובר רק בחמאס. אחת המסקנות של נתניהו מהאביב הערבי היא שכל עוד הדברים זזים שם - פה צריך לקפוא על השמרים. באותה רוח כתב ארי שביט ("", "הארץ" 27.12.12), שעליית האחים המוסלמים לשלטון במצרים המיתה פעם נוספת את המרכז-שמאל בישראל. אז הנה עוד קושיה: העולם הערבי נדרש לחתום על התחייבות שתנועות איסלאמיות לא יעלו לשלטון, כדי שההיפוכונדר החביב שלנו יעז לצאת מהבית?

מקור ההיפוכונדריה המדינית הוא בדמוניזציה של האחר: במחשבה שהוא לא מתנהג לפי קודים אנושיים רגילים; ושתכלית חייהם של הערבים, בניגוד לבני תמותה אחרים, היא להחריב את מדינת היהודים. גם לחדר המיטות הערבים הולכים בשביל לממש תכלית זו. היום מתברר, שגם אלה שישראל צבעה בצבעים שטניים מתנהגים לפי אינטרסים, בדיוק כמו בני אדם אחרים. האחים במצרים לא רק מקיימים את הסכם השלום, הם אף שימשו מתווכים, עם קריצה לישראל, במבצע עמוד ענן, כפי שמעיד פרס, וכפי שמעידות התודות שהרעיף ליברמן על הנשיא המצרי. ואילו הנהגת חמאס כופה את הפסקת האש בקפדנות על הפלגים בעזה.

קשה לדעת עד כמה ישפיע הסרטון שהפיק הליכוד ביתנו, ובו נראה נתניהו מדבר אל חברי קונגרס משולהבים תחת כותרת הטוענת, שהעולם מקשיב לו - טענה הנוגדת טוטלית את המציאות. אך על היפוכונדרים הסרט עובד. כי היפוכונדר זקוק לדמות חזקה שתגן עליו. האיש החזק טוב רק בשביל אנשים מפוחדים. את זה יודע ארתור פינקלשטיין.

היפוכונדריה לא מביאה שלום. גם לא אושר. רק האומללות תחגוג כשהידיים והרגליים כבולות ומונעות מהסגורים בבית לצאת למרחבים תחת שמש החיים היוקדת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות