העם דורש שקרים חדשים

ניבה לניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניבה לניר

אם זיכרוני ז"ל אינו מטעה אותי (נהג אפרים קישון לומר), מערכת הבחירות הזאת רדודה ואינפנטילית מכל קודמותיה. פגזי התותח נתניהו מתגוללים בשטח כפגזים מושהים שעוד יבוא יום התפוצצותם; שר החוץ מתנאה בחיי "גן עדן" ומעורר געגוע לגירושו משם; יו"ר הקואליציה מזכיר לאלוף בצה"ל את זמני כניסת השבת; ראש השב"כ בעבר טוען ש"פתק לבן נראה יותר ויותר כמו אופציה טובה", כי "צריך לחשוב איך מחוללים שינוי עמוק ויסודי במדינה שלנו (בן כספית, "סופהשבוע", 21.12)"; עיתונאים קוראים לקוראיהם לא להצביע, כי אין למי, ועוברים מפינה ברדיו לאולפן טלוויזיה, כדי לפרשן ולהסביר שבעצם חוץ מקרבות ב"נ-ב"נ (בנימין-נתניהו, בנט-נפתלי) לא קורה כאן כלום.

ויש עוד: ביום ראשון שעבר נודע (צחי קומה, "ידיעות אחרונות"), שהשר גדעון סער יעדיף לראות, בקואליציה הבאה, את גאולה אבן על פני יחימוביץ', לבני ולפיד!!! לא תותח כמו נתניהו סער, אבל איזו פצצת עומק! בערב מצלצל הטלפון הנייד. זאת היתה שלי יחימוביץ'. לא, לא בעניין אישי. זאת היתה הבטחה מוקלטת לעתיד טוב יותר, כולל הוראות הפעלה: למשוכנעים - הקישו אחת. למתלבטים - שתיים. 22239440 - 07 הוא המספר. נסו, ותקבלו את מה שמגיע לכם.

בצירוף מקרים מעורר חשש (להיותי תחת מעקב אסטרולוגי) שודר מיד לאחר מכן ראיון עם יועץ הסקרים האמריקאי סטנלי גרינברג (יעקב אילון). גרינברג, שעובד עם "העבודה", שיבח, אגב פרצי צחוק מוזרים, את קו ההסברה של עצמו, והבטיח שליחימוביץ' יש סיכוי להיות פעם ראש ממשלה. ברקע הופיע (צילום אילוסטרציה?) היועץ ארתור פינקלשטיין, הסוקר האמריקאי של הליכוד-ביתנו. פרשנים אוהבים להעניק ניחוח בינלאומי לבחירות פרובינציאליות. זו אולי הסיבה ששכחו לציין שגרינברג ופינקלשטיין אינם מועסקים בבחירות לנשיאות ארצות הברית כבר שנים לא מעטות.

התזכורת היחידה שמערכת הבחירות הזאת מעניקה לבוחריה היא "אל תאבדו את הייאוש עוד נצטרך אותו" (איצ'ה ממבוש), כי היא מתנהלת כפי שממשלת ישראל מנהלת את ענייני המדינה (בהתעלמות מהקשיים והבעיות) - אמיתיים או מדומיינים, ממוזערים או מועצמים - שדובריה המובהקים, מראש הממשלה ומטה, טרחו להלעיטנו בהם בשנים האחרונות. בדין ובספין. לא מזמן סיפר חבר, כי בדרום תל אביב נצפה גרפיטי חדש: "העם דורש שקרים חדשים".

מי זוכר שההחלטה על בחירות לכנסת ה-19 התקבלה, לאחר שהממשלה לא הצליחה או לא רצתה להגיש את חוק התקציב לשנה הבאה? מי שואל כיצד ייראה התקציב הבא? ומה יקרה אם החמאס ישתלט גם על הרשות הפלסטינית, או אם המפתחות של אבו מאזן ייעלמו באש אינתיפאדה שלישית? והגרעין האיראני, ההיה לפתע לשדה חמניות?

הספין הנוכחי עוסק בהקמת הממשלה הבאה כבר עתה. נתניהו כבר נבחר, ומה שנותר הוא לתצפת מי יישב לימינו ומי לשמאלו. שף נכלולי הוא השף נתניהו. מוציא מהמטבח את אותן המנות במחיר משתנה. עתה הוא מעלה על שולחננו ארוחה עסקית במחיר מופקע של ארוחת טעימות, ולא מעטים מכותבי ביקורת המסעדות מעלימים עין.

ויש גם חסדים קטנים: הנשיא שמעון פרס, היודע דבר מה על חום המטבח, הארוחה היוצאת ממנו ומחירה, מעז ומניח על שולחננו את החשבון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ