ואם בכלל איראן תתקוף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בשנים האחרונות עסקו רבים בישראל, באיראן ובעולם הגדול באפשרות שישראל תתקוף את מתקני הגרעין של איראן. אני עצמי הערכתי - ב-2008 ובהזדמנויות נוספות - שהדבר עומד לקרות "בחודשים הקרובים". עדיין קיים צפי סביר שאכן ישראל ו/או ארה"ב יממשו את האיום ויתקיפו את מתקני הגרעין באביב או בקיץ הבאים, אם הסנקציות לא יצליחו להביא לעצירת תוכנית הגרעין האיראנית.

אבל קיימת גם אפשרות אחרת, הפוכה, שמעטים העלו אותה, והיא שאיראן, אם תגיע למסקנה שישראל או ארה"ב עומדות לתקוף אותה בקרוב - תתקוף בטילים את שדות התעופה הצבאיים של ישראל, ואולי מתקנים אסטרטגים נוספים, כמכה מקדימה, מכת מנע.

השוללים אפשרות כזאת טוענים, שהאיראנים יימנעו מכך מכיוון שהדבר רק יספק לישראל או לארה"ב הצדקה להגיב ולהכות במתקניהם הגרעיניים, ומי יוכל אז לבוא אליהן בטענות?

ואולם, מנקודת מבט איראנית, ייתכן שהשיקולים בזכות מכה מקדימה יגברו על הרצון להיתפש כקורבן. נכון, תקיפה תהיה מנוגדת למסורת של איראן, שלא ליזום מלחמות נגד שכנותיה (לא כולל מבצעים קטנים, הנעשים על ידי שליחים, כמו החיזבאללה), אבל ייתכן ששליטי איראן יחשבו שהאיום גדול מדי ועדיפה תקיפה יזומה על שמירת המסורת. מכה איראנית מקדימה - של טילי שיהאב ואולי גם של מטוסים - עשויה לשבש את יכולת התקיפה הישראלית (אם כי לא האמריקאית), והאיראנים ללא ספק יטענו שיש להם עילה מוצדקת משום שכוונתם היתה רק לשבש תקיפה ודאית נגדם. אין ספק שלהסבר זה יהיו קונים רבים ברוסיה, בסין, בטורקיה, באירופה ובעולם הערבי.

להערכתי, אם אכן יבחרו לתקוף - תקיפה כזאת לא תהיה מוגבלת רק לשיגור טילי שיהאב על שדות תעופה. לצד מסע טרור בינלאומי, אלפי רקטות של חיזבאללה עלולות להישלח לעבר צפון ומרכז ישראל - או כחלק מהתקיפה האיראנית, או כתגמול לתקיפה הישראלית/האמריקאית על איראן, שתבוא בעקבות התקיפה האיראנית. למרות השסע בין איראן לחמאס קיימת אפשרות שבמצב כזה יתפתחו התכתשויות לאורך גבול רצועת עזה, למשל ביוזמת ארגוני הג'יהאד השונים שבה, הפועלים בתיאום עם איראן. אין ספק שהתקפות מלבנון ומרצועת עזה ישבשו את יכולתו של חיל האוויר הישראלי להלום במתקני הגרעין האיראניים. בנוסף לנזק הישיר שהתקפות אלה יגרמו לנכסי חיל האוויר, הן בוודאי יביאו להסטה של יכולות החיל לעבר לבנון ורצועת עזה.

ההשלכות של התקפה מקדימה איראנית, בליווי התכתשויות בגבולות מדינת ישראל, עשויות להיות רחבות אף יותר, ולהיהפך לכאלה בתוך ימים או שבועות. העולם הסוני הסובב אותנו - מצרים, ואולי גם סוריה וירדן במידה שיקום בהן שלטון איסלאמיסטי - יניח בצד את חשבונותיו עם האיסלאם השיעי ויצטרף אף הוא, בצורה זו או אחרת, למלחמה. אולי גם סעודיה ומדינות אחרות, שהיום האפשרות של פיתוח גרעין איראני מעוררת בהן דאגה, ידחפו - בניגוד לרצון שליטיהן ליישר קו עם האחים הסונים. הרי ככל שהמחלוקות בין שני פלגי האיסלאם הן עמוקות - סביב נושא אחד האיסלאמיסטים בעולם יתאחדו: האיבה לישראל וההכרח למחוק מן המפה את מדינת הכופרים היהודית.

תקיפת-נגד ישראלית ו/או אמריקאית באיראן (ובלבנון ואולי גם בעזה) תדרבן את הציבור המוסלמי לדרוש מהממשלות במדינות הערביות להתערב נגד ישראל. כניסת הצבא המצרי לסיני, כדי "להציל את אחיהם בעזה", וירי סורי על הגולן, כדי "להציל את האחים בלבנון", ואולי אף ירי מעבר הירדן ומהגדה, כמו גם אינתיפאדה של ערבים בישראל עצמה בדומה לאוקטובר 2000 - אינם תסריטים דמיוניים. הם עלולים בהחלט להיות חלק מההידרדרות שתקיפת-מנע איראנית עלולה לחולל באזור.

הצפי להתפתחות תסריט כזה עלול לפתות את השליטים באיראן - שחוששים ממכה ישראלית/אמריקאית - להנחית מכת מנע שתשבש מכה יעילה נגד מפעלם הגרעיני. כדאי שמערכות ההגנה כמו כיפת ברזל, החץ והפטריוט, שיש לשער כי הן מגינות על המתקנים החיוניים של ישראל, יועמדו בכוננות בימי האביב והקיץ הבאים, כדי לשבש מהלך פתע איראני. הוא איננו בלתי סביר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ