האקדמיה הוכנעה בידי הימין

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

עוד מאחז, עוד התנחלות. הפעם אין הכוונה לבנייה בשטחים, אלא ליעד של הימין זה שנים רבות: הכנעת מערכת ההשכלה הגבוהה. במחצית הראשונה של הקדנציה שלו התמקד שר החינוך בהטמעת אמת אחת בבתי הספר: האורתודוקסיה הפוליטית שלו. במחצית השנייה התפנה גדעון סער ליישר גם את העולם האקדמי. זהו הקו המחבר בין האיום לסגור את המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון, שדרוג מעמדו של המרכז האוניברסיטאי אריאל לכדי אוניברסיטה, וההכרה, עליה התבשרנו בשבוע שעבר, ב"מרכז שלם" כבמוסד אקדמי הרשאי להעניק תואר ראשון בשתי תוכניות לימוד.

למי שהספיק לשכוח או סתם מתעניין יותר ברכילות האחרונה סביב השר - האינדוקטרינציה של סער לחינוך לאומני כללה בשנים האחרונות שליחת תלמידים לסיורים בקרית ארבע וב"עיר דוד" שמפעילה עמותת אלע"ד, שיתוף פעולה הדוק עם הצבא להגדלת מספר המתגייסים לצה"ל והפיכת הנושא לקריטריון שעל בסיסו נשפטים ומתוגמלים בתי ספר, לימוד ההימנון בגן הילדים, מחיקת התייחסות לצד הפלסטיני מספרי הלימוד בהיסטוריה, שכתוב לימודי האזרחות - אולי המקום האחרון שהציע לתלמידים ראייה מורכבת של המציאות - ולבסוף גם פיטורי האחראי על התחום. רשימת הישגים מפוקפקת זו מבהירה עד כמה מחויב סער לחינוך מחדש של תלמידי ישראל. התוצאה היא השלטת תפישה פוליטית על מערכת חינוך ממלכתית, והבטחה שדור המצביעים הבא ידבק ברעיונות הימין.

את אותה מחויבות מפגין סער גם כלפי ההשכלה הגבוהה. יום לאחר ההכרה במרכז שלם, הוא ביקר באריאל. "חבקו את אחותכם הקטנה שזה עתה נולדה", הוא קרא לאוניברסיטאות האחרות. "אריאל לא קיבלה מתת חסד מאף אחד - היא ראויה להיות אוניברסיטה, והיחידה שהוקמה על פי קריטריונים ואמות מידה", הוסיף סער. חשוב לזכור שדבריו עומדים בסתירה מוחלטת לחוות הדעת של יו"ר הוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) של המועצה להשכלה גבוהה, פרופ' מנואל טרכטנברג: שום קריטריונים ושום אמות מידה לא איפיינו את ההחלטה לשדרג את המרכז האוניברסיטאי באריאל, אלא בעיקר "סטייה מודעת וקשה מעקרונות יסוד של שוויוניות והגינות", כדבריו.

מטרת ההכרה באריאל, ועוד יותר מכך במרכז שלם, היא לטפח את התפישות הנכונות לטעמו של סער, בקרב הדור הבא של אנשי האקדמיה. החזון של הקולג' שמקים מרכז שלם מבהיר כי לא מדובר במוסד אקדמי רגיל, שמנסה לעודד סקרנות וביקורתיות, אלא בכזה שמגביל עצמו לנקודת מוצא אידיאולוגית, כפי שמציין החוקר אמנון פורטוגלי ממכון ון ליר.

המלחמה שניהלה המועצה להשכלה גבוהה, שסער עומד בראשה, במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון היא הצעד המשלים: חשוב שהאוניברסיטאות האחרות יידעו שיש גבול לסקרנות ולביקורתיות. לפעמים אין צורך לממש את האיום (בסגירת המחלקה); מספיק לדעת שהשוט מרחף מעל.

מה אפשר לעשות נוכח מערכה שיטתית של חינוך מחדש? כל האוניברסיטאות, למעט בר-אילן, עתרו לבג"ץ נגד שדרוגה של אריאל, תוך הסתמכות על חוות הדעת של טרכטנברג. ואולם, תגובה מאוחרת זו אינה יכולה לכסות על שיתוף פעולה רב שנים של אותן אוניברסיטאות עם המוסד באריאל - בהדרכה משותפת של סטודנטים בתארים מתקדמים, בהשתתפות בכתבי עת מקצועיים, ועוד. גם בניסוח העתירה נזהרו כותביה מכל רמז לשיקולים הפוליטיים שעל פיהם פועל שר החינוך.

כך מטושטשת הפוליטיזציה שמוביל סער, ומקבלת לגיטימציה. כל עוד יימנעו באקדמיה, ובקרב אנשי חינוך בכלל, מלומר מפורשות כי סער מסוכן לחינוך ולמחשבה החופשית, השבר של השנים האחרונות רק יעמיק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ