לחזק את אמסלם, להחליש את ש"ס

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

לפני מספר שבועות השיק ח"כ חיים אמסלם ספר חדש: "בשם התבונה", שקורע את מסכת השקרים והאינטרסים מעל פניהם של ראשי ש"ס. התגובה של חלק מהחרדים היתה מהירה: שריפת הספר בטקס פומבי באחת הישיבות.

הספר מאשים את ש"ס בנטישת דרכה הסובלנית של יהדות ספרד, שגישתה לחיים ולהלכה היתה מתונה ופרגמטית. הרבנים הספרדים בני הדור הקודם היו פותרים בעיות ולא יוצרים אותן, אם זה בתחום הכשרות, השבת, הגיור, העבודה והשירות בצבא. אבל ש"ס אימצה באופן מביך את הגישה הליטאית הקיצונית, הגזענית והלא ציונית של החרדים האשכנזים.

בניגוד לש"ס, אמסלם רוצה להחזיר לקידמת הבמה את הרבנים הספרדים של פעם, שדרכיהם דרכי שלום. הם נגד גזענות והתבדלות ובעד לימודי ליבה, עבודה ושירות בצבא, כאשר לישיבות יילכו רק אותם מעטים שמתאימים לכך.

לכן הוא מהווה איום ממשי על דרך החיים החרדית. לכן הם שורפים את ספריו, ובכך מזכירים לנו את היינריך היינה, שאמר ב-1820, כי "במקום שבו שורפים ספרים, ישרפו לבסוף בני אדם". ומה שניבא קרה כעבור קצת יותר ממאה שנה.

לכן אמסלם חייב לפקוח עיניים. הרי כבר למדנו שרצח פוליטי מתחיל בשיסוי ובתעמולה ארסית, והעיתונות של ש"ס לא בוחלת במלים. היא אומרת על אמסלם שהוא מזרע עמלק ואנו יודעים שאת העמלק מצווה להכחיד. היא מכנה אותו "מראשי המתייוונים" וקוראת לו "אותו האיש", כינוי לישוע. בניו לא מתקבלים לישיבות, בית הכנסת שלו ריק, והרב עובדיה יוסף הטיל עליו חרם.

ש"ס אף הצליחה לגייס לימינה כמה עיתונאי חצר, שמתפעלים משום מה מהפושע המורשע והמושחת שלקח כספי שוחד לכיסו וישב בכלא (ראו ספרו של מרדכי גילת "קללת דרעי"), אך מפליאים לתקוף את אמסלם באמצעות טפטוף רעל בדרך עקיפה. הם מפרסמים שהוא נגד נשים, אבל מה לעשות ובין עשרת המועמדים הראשונים של "עם שלם" יש שלוש נשים. לעומת זאת בש"ס אשה טובה רק למטבח ולמיטה. אותם עיתונאים מטעם מפיצים גם את הטענה, שאמסלם הוא ימין פוליטי, אבל האמת היא שהוא מתון גם בהשקפתו המדינית, ומוכן לפתרון של "שתי מדינות לשני עמים".

הסיסמה של ש"ס היא "להחזיר עטרה ליושנה", אבל האמת היא שהסיסמה המתאימה להם היא "להחזיר אפליה ליושנה". כי האסטרטגיה של ש"ס היא להוציא את השד העדתי מהבקבוק ערב כל מערכת בחירות (ובזה דרעי מצטיין), ולקושש בעזרתו אצבעות לכנסת. מיד לאחר הבחירות הם מחזירים את השד לבקבוק, ושומרים עליו היטב עד למערכת הבחירות הבאה. כי אם יפתרו את בעיית העוני והמצוקה של הציבור החרדי, מי יצטרך אותם עוד?

לכן הם מתנגדים ללימודי ליבה שמאפשרים עצמאות כלכלית. לכן הם מתנגדים לשירות בצבא שפותח אופקים ואפשרויות. בשיעור האחרון שלו מיום שישי האחרון, אמר הרב עובדיה יוסף שאם בני הישיבה יגויסו לצבא, "נעזוב את ארץ ישראל וניסע לחוץ לארץ", אמירה שמתאימה לסאטמרים הכי קיצונים.

מי שבאמת רוצה להחזיר "עטרה ליושנה" הוא אמסלם עם מפלגתו החדשה "עם שלם". הוא בעד כל העקרונות שחילונים הומניסטים מאמינים בהם: זכויות אדם, שוויון, השכלה, עבודה ושירות בצבא.

השבוע, בתוכניתו "בחירות אישיות" התלווה יעקב אילון לדרעי בסיור ברהט. אחד מעסקני הבדווים הסביר מדוע התחבר לש"ס: "יש הרבה מן המשותף בינינו" אמר, "שנינו לא נותנים הרבה למדינה, אבל עושים הרבה ילדים...".

לכן מי שרוצה תקווה חדשה, חרדים ממין אחר שייתנו למדינה ולא רק יסחטו ממנה, צריך לדאוג ש"עם שלם" תיכנס לכנסת. זו תהיה מהפיכה חברתית אמיתית: מול ש"ס ועם הארץ יעמוד אמסלם ועם שלם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ