מה עיצבן את הרב עובדיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אל תטעו בדברים האחרונים שאמר הרב עובדיה יוסף, ולפיהם החרדים ייאלצו לעזוב את ארץ ישראל אם יגויסו בני הישיבות. הרב עובדיה יוסף מאמין באמת ובתמים שלמלחמות ישראל יש תוקף של "מלחמת מצווה"‏ ובעת פתיחת ארון הקודש בימי שני וחמישי, כשנהוג לקרוא בתורה, הרב מברך את חיילי צה"ל.‏‏ חלק מבניו ונכדיו שירתו בצה"ל, מדי שבוע הוא מעביר בביתו שיעור בפני חיילים ובינואר 1999 נתן הרב את הסכמתו להקמתו של גדוד הנח"ל החרדי. אם כך מה מניע את הפוסק החרדי להתבטא בצורה כה חריפה נגד סוגיה שכה קרובה ללבו?

הרב עובדיה יוסף מאמין כי ניתן וצריך לשאוף לאחדות בעם, וכי שילובם המלא של החרדים בחברה הישראלית חייב להיעשות לא בכפייה, כי אם ברגישות ובהבנה. והנה כמה עובדות טריות המציעות נוסחה מהסוג שהרב עובדיה היה חותם עליה.

1,300 חרדים הצטרפו בשבוע שעבר לשירות האזרחי בגיוס ראשון מאז ביטולו של חוק טל. אלו לא סתם מספרים שנזרקו לאוויר, אלא נתונים שחובה להתייחס אליהם בכובד ראש. ראשית המספר מלמד על עלייה מתמדת בקרב צעירי המגזר החרדי, הנושאים בנטל השירות. בראשית אוגוסט 2012, כאשר פקע תוקפו של חוק טל, המאפשר לחרדים להתגייס לשירות, עמד מספר המתנדבים החרדים בשירות האזרחי על 2,026. בעקבות אי הארכת החוק הצטמצם המספר ל-1,450. כעת, החלטת הממשלה תאפשר להחזיר את מספר המתנדבים ליותר מ-2,000, שחוק החיילים המשוחררים אינו חל עליהם, ולכן הם לא נהנים מהטבות של חיילים משוחררים. רק לשם השוואה, בשנת 2008 התגייסו 15 חרדים בלבד לשירות אזרחי.

ההחלטה שהתקבלה בשבוע שעבר מאפשרת להמשיך ולגייס חרדים לשירות אזרחי, אחרת אלפי חרדים שהיו מעוניינים להשתלב במשטרה, במד"א, במכבי האש, בשירותי הרווחה או במקומות אחרים היו ממשיכים במסורת אבותיהם ומתרחקים ממוסדות המדינה הציונית. אגב, מנתוני משרד ראש הממשלה עולה, כי 85 אחוזים מאלה שהתגייסו לשירות אזרחי השתלבו לאחר מכן בשוק העבודה, מה שמוכיח ששירות אזרחי הוא כלי מוצלח מאוד לשילובם של החרדים בחברה.

אבל התנופה המשמעותית בגיוס חרדים לשירות אזרחי, רחוקה מלהשביע את רצונם של אלו הקוראים לשוויון מלא בנטל. הם רוצים את כל החרדים בצה"ל ומתעקשים שחובת השירות תקיף את כלל הציבור החרדי. אותם אנשים מתקשים משום מה להפנים את העובדה, שלעתים עדיף להיות חכם מאשר צודק, וכי מאבק ציבורי לגיוס בכפייה של מגזר שלם עלול דווקא להוליד את האפקט ההפוך.

דברים ברוח דומה לאלו של הרב עובדיה יוסף, השמיע בעבר הרחוק המנהיג החרדי ליטאי הרב אלעזר מנחם שך, שבניגוד לרב עובדיה היה ידוע בגישתו הבלתי מתפשרת בסוגיית גיוס החרדים. לכן ההסלמה בדבריו של הרב עובדה מוכיחה, שהגישה התוקפנית של יאיר לפיד וציפי לבני בנושא זה היא מוטעית - עובדה שהיא יוצרת התנגדות ונסיגה. ואם יש מישהו שבאמת מאמין שניתן לחולל מהפכה בחברה החרדית מבלי לזכות בתמיכת הרחוב החרדי ומנהיגיו, הרי שהוא טועה בהערכת המציאות.

על רקע התמורות הרבות בחברה החרדית - בעוד 10 או 15 שנה צפויים להימצא הרבה יותר חרדים בצמתים הראשיים במדינת ישראל – בעבודה, בצבא ובאקדמיה. על החילונים המצדדים בשוויון בנטל להוביל את מהלך שילובם בשקיפות, תחת בקרה ממלכתית ובלתי תלויה בעסקונה הפוליטית, בלי התחכמויות ובלי הסדרים מתחת לשולחן, בפייסנות וסבלנות. אז גם מנהיגיו הרוחניים של הציבור החרדי יחושו פחות מאוימים וההתבטאויות שלהם יהיו יותר נעימות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ