מחלה ושמה חוסר רגישות

אסף דניאלי צרובה
אסף דניאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף דניאלי צרובה
אסף דניאלי

יורם שגב מת בערב יום כיפור בבית החולים שיבא. השורות הבאות לקוחות מתוך פוסט שפירסם בנו יואב בפייסבוק שבו הוא מגולל את היחס שחוו אביו ובני המשפחה בימים ובשעות שקדמו למותו: "כשאבי התלונן על כאבים עזים בבטנו, דחה אותו האח שיפסיק להתפנק ולהתלונן. כששאל את האחות כמה זמן יצטרך להיות עם מסיכת החמצן, היא השיבה, 'מה אתה ממהר? אתה רוצה לצאת לטייל בחוץ?' הצוות התייחס אלינו, המשפחה, ששהתה על יד מיטתו, בזלזול". בסיום הפוסט כותב בנו של המנוח כי יחסו של הצוות הרפואי היה "יהיר, מתנשא, מזלזל וחסר אנושיות... ראוי שיהיה ברור: הרופאים לא היו אנשים, והם לא היו אנושיים".

הפוסט, וכתבה שפורסמה בעקבותיו ב"הארץ" זכו למאות תגובות מזדהות של קוראים, שבנפשם נותרה צלקת מהיחס ש"זכו" לו מצוותים רפואיים בבתי חולים ברחבי הארץ. בבית החולים שיבא מתחו בתגובה לכתבה ביקורת על פרסומי המשפחה ברשתות חברתיות, והגדירו את הרופאים כ"מלאכים בלבן". בלי מלת התנצלות, ללא הכרה בצדקתה האפשרית של התלונה, תוך התעלמות מוחלטת מכך שייתכן שפניו של בית החולים כפי שנגלו לעיניה של משפחת שגב, משקפים בעיה עמוקה ולא "תקלה" נקודתית.

אולי בארץ אחרת או ביקום אחר אפשר היה לפטור את תלונות המשפחות בהינף יד, ולצפות שהציבור יאמץ אל חיקו את ה"מלאכים בלבן" - אלו שעובדים בתנאי לחץ וצפיפות חמורים, מקבלים משכורות לא ראויות, ובתמורה מצילים חיים. אך התגובות שהצטברו והמקרים שמובאים בהן לא משאירות מקום לספק– היחס שבו נתקלים חולים ביותר מדי מחלקות ובתי חולים בישראל, אצל יותר מדי רופאים, הוא בלתי מתקבל על הדעת.
בדרך כלל, הקושי הנפשי והפיזי, האובדן או הרצון לחזור לחיי שגרה משאירים רבים עם תחושה קשה, אך ללא כוח להילחם במערכת ולשנות את המציאות. לעתים הנושא מוזכר בתקשורת אך כמקובל דועך מיד בקול ענות חלושה.

בתו של אלי הורוביץ, מנכ"ל ויו"ר טבע, מצאה לנכון לציין בהספד שנשאה בהלווייתו כי "בשעות ערותך האחרונות ראית את פניה המכוערות של המדינה, כשחיכית שעות לרופאים ועמדת מול אחות אטומה שלא התייחסה אליך". ואם לאביה אף אחד לא עזר, ומותו לא גרם לשידוד מערכות, מה יגידו אזובי הקיר?

נכון שאזרחים רבים נתקלים גם ביחס אחר, של רופאים ואחיות שמבצעים את עבודתם נאמנה, נוהגים ברגישות ועושים מעל ומעבר למתחייב מהם, אך נראה כי אין שום יד מכוונת: יש שיתייחסו לעצמם כנציגי אלוהים חיים ולחולים כמכונות מציקות שיש לתקנן, ויש שיפגינו אנושיות יתרה, כמי שנטלו על עצמם שליחות חשובה - כל אחד לפי אופיו או הצד עליו קם בבוקר. וכאן בדיוק טמונה הבעיה. במקצוע רגיש כל כך אי אפשר להתיר את סוגיית היחס האנושי לפרשנות אישית.

מערכת הבריאות ובתי החולים מתייחסים לשורה ארוכה של פרמטרים, שמנחים את עבודתם, ובראשם (בצדק) אחוזי ההצלחה של הטיפול הרפואי. המוסדות, ולמגינת הלב גם חלק מהרופאים, האחים והאחיות, שכחו שעל מיטת האשפוז שוכבים אנשים, שמאחורי כל אחד מהם עומדת משפחה שבעבורה אין מדובר רק באדם אלא בעולם ומלואו, שהשפלתו דוקרת את הלב, בייחוד בשעה שבה הוא חסר אונים וחייו נמצאים בסיכון או כשהחוויה הזאת הופכת לאקורד הסיום של חייו.

אין להקל ראש בתנאים הקשים שבהם מתפקדים הצוותים הרפואיים בבתי החולים בישראל, אך המצב כיום, שבו לא תיפול שערה מראשו של איש במערכת גם אם התייחס בגסות לאיש שעל טיפולו הופקד; שבו עוגמת הנפש של החולים ומלוויהם אינה מעניינת באמת איש; שבו אין מטילים סנקציות על אנשי מקצוע שהתנהגותם מטילה מום במערכת כולה - חייב להשתנות.

על ראשי מערכת הבריאות מוטלת חובה אזרחית להתייחס ברצינות לתלונות, גם כאלה שעולות ברשתות חברתיות, להרחיב את תחומי עניינם אל מעבר לסטנדרטים רפואיים בלבד, ולייסד מנגנון אמיתי, "עם שיניים", המתייחס לשירות, האדיבות ושביעות הרצון של החולה ומשפחתו. המערכת רק תרוויח מכך, בוודאי האזרחים. רק כך ניתן יהיה למנוע בעתיד מקרים כמו של אלי הורביץ, יורם שגב ורבים אחרים, ואולי גם לתרום במשהו למטרת העל – הצלת חיים.

תגובת שיבא: המאמר שהועבר אלינו הוא רדוד, פופוליסטי, רצוף אי דיוקים והשמצות נגד המרכז הרפואי שיבא, מציג באור שלילי את העשייה המבורכת בבית החולים הגדול במדינה ובעיקר חוטא למטרה לשמה הוא נכתב.

גילוי נאות: יואב שגב עובד במערכת הארץ.

שמעתם על מקרים דומים? האם יש לדרוש מרופאים יותר מטיפול רפואי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ