עלה תאנה ורוד

אייל גרוס
אייל גרוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל גרוס
אייל גרוס

לראשונה אי פעם במערכת בחירות נהפך הנושא הלהט"בי (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים) לנושא משמעותי. דבריו של יאיר שמיר בגנות נישואים של בני זוג מאותו המין עוררו סערה, ומפלגות אחרות ניצלו אותם כדי לתקוף את מפלגתו, הליכוד-ביתנו. מנגד, השרה לימור לבנת מהליכוד-ביתנו ביקרה את מפלגת הבית היהודי על ההומופוביה בקרב מועמדיה לכנסת.

עם זאת, הצעות חוק שהציעה ח"כ זהבה גלאון בנושא נתקלו בהתנגדות מצד הממשלה, וכדברי ח"כ נינו אבסדזה, "כמו שמשרד החוץ השתמש בקהילה הגאה כדי לקדם את תדמית ישראל בעולם אך לא נקף אצבע למענה, כך הליכוד משתמש בתא הגאה של המפלגה כעלה תאנה, בניסיון להסוות את העובדה שזו מפלגה גזענית" ("הארץ", 4.1).

את דברי אבסדזה יש לקרוא על רקע פריחת התאים הגאים במפלגות בשנים האחרונות. לתאים הוותיקים במרצ ובחד"ש נוספו תאים במפלגות העבודה, קדימה ואף הליכוד. אף כי משה פייגלין שנמצא ברשימת הליכוד לכנסת מתגאה בהומופוביה שלו, תא "גאווה בליכוד" מדווח על הצלחה ועל קבלת תמיכה מחברי כנסת רבים.

לכאורה מדובר בניצחון למאבק הלהט"בי: הוא אינו נחשב עוד לנחלת השמאל בלבד ונהפך ל"מיינסטרים". מפלגות מימין ומשמאל מתחרות על הקול הלהט"בי, וגילויי הומופוביה נחשבים לדבר שבגינו ניתן לתקוף מפלגות - אפילו כשבמפלגתך קיימים הומופובים מוצהרים. ההשלכות החיוביות יכולות להיות תמיכה רחבה בזכויות להט"ב וקידום משמעותי של השוואת זכויותיהם. אך מנגד, זהו ניצחון לכאורה בלבד, שהוא גם סוג של ניצחון פירוס, שכן מה שאנו עדים לו בתקופה האחרונה הוא צדה השני של ה"מיינסטרימיזציה": הניכוס. זכויות להט"ב מנוכסות על ידי מפלגות ימין למען יצירת תדמית "נאורה" לעצמן, כפי שהן מנוכסות על ידי משרד החוץ על מנת לייצר תדמית "נאורה" לישראל.

התופעה שזכתה לכינוי "פינקוושינג", שימוש בזכויות גייז כעלה תאנה על מנת לכסות על ערוות הפרת זכויות האדם והכיבוש, אינה פועלת רק כלפי חוץ. היא פועלת גם כלפי פנים, ככלי בידי פוליטיקאים לא-ליברלים. כך הם חשים שהם "נאורים", וגם יכולים לשדר כלפי חוץ תדמית דומה.

נקודת מפנה בתהליך זה היתה הרצח ב"בר נוער". עד לרצח מעטים היו המקרים שבהם פוליטיקאים מהימין יצאו בגלוי למען הקהילה הלהט"בית, אך הגינוי האוניוורסלי לרצח איפשר לפוליטיקאים מהימין "לצאת מהארון" כתומכי הקהילה, תוך שהם ממשיכים לקדם מדיניות שפוגעת בזכויות אדם בתחומים אחרים. התוצאה היא מעין "פורטיוניזים" ישראלי - קו פוליטי שנקרא על שם הפוליטיקאי ההולנדי פים פורטיין, שנרצח ב 2002, שהיה הומו ושילב בעמדותיו תמיכה בזכויות להט"ב עם עמדות נגד מהגרים, ובפרט נגד מוסלמים.

כך למשל, בעקבות פגישתם באחרונה של חברי תא "גאווה בליכוד" עם ח"כ מירי רגב והתפעלותם מתמיכתה בקהילה הגאה, מתבקשת השאלה, מה משמעות קבלת תמיכה כזאת ממי שכינתה מבקשי מקלט אפריקאים "סרטן" ומחזיקה בעמדות שמשמעותן המשך שלילת זכויות בסיסיות מהאוכלוסייה הפלסטינית. כאשר רגב פוגשת פעילים מהקהילה הגאה, לא רק היא "מכשירה" אותם, גם הם "מכשירים" אותה. פעילים גאים שמשתתפים ב"דיל" הזה, צריכים לשאול את עצמם כיצד היו חשים לנוכח חיבוק בלתי ביקורתי של פעילים פוליטיים עם מישהו כמו ח"כ נסים זאב, שאמר שיש לטפל בהומואים כפי שמטפלים בשפעת העופות - שהרי אין הבדל בין האמירות של זאב ורגב.

פעילות להט"בית שמביעה תמיכה בדעות שמשמעותן אפליה ודיכוי של קבוצות אחרות ואינה מביעה סולידריות כלפי קבוצות אחרות שמופלות, עומדת גם בסתירה לדרישה של הקהילה הלהט"בית לסולידריות כלפיה. אכן, לא כל הלהט"בים עשויים מקשה פוליטית אחת, אך יש סתירה בין דיבור ליברלי על זכויות להט"ב למדיניות בלתי ליברלית ואנטי-דמוקרטית השוללת זכויות מאחרים.

פעילות למען זכויות להט"ביות שנעשית בתוך מסגרת פוליטית השוללת זכויות של פלסטינים, מבקשי מקלט ואחרים, היא פעילות חלולה שאפשר לקבל אותה רק אם חושבים שזכויות להט"ב חשובות יותר מזכויות אדם אחרות. אין זה גם מקרה שבניגוד למפלגות שפועלות למען העניין הלהט"בי מתוך תפישה רחבה של שוויון, במפלגות שגילו את הנושא אך באחרונה, המחויבות אליו היא בגדר שטר שטרם נפרע. אך גם אם השטר ייפרע חלקית, יהיה זה במסגרת "הומו-לאומיות" שמנכסת את זכויות הלהט"ב על מנת להמשיך ולרמוס זכויות של אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ