התשדיר נגנז, הבעיה נשארה

רוני אברמסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני אברמסון

המצלמה נכנסת מתחת לחופה. ברקע שיר חתונה מרוקאי. בתפקיד החתן, מזרחי נמוך קומה ושמנמן. בתפקיד הכלה, רוסיה תמירה ולוהטת. היא עונה לכל שאלותיו ב"דה!" מעצבן ומתנשא, ובוחרת לחשוף לפניו במעמד זה את העובדה שהיא בעצם גויה, השם ישמור. החתן מתרחק מנשיקותיה, לא מאמין למר גורלו. ייתכן שאינו מגיב באופן קיצוני יותר מחשש לחייו, שהרי גיסו לעתיד, מאבטח ברים גברתן, נועץ בו מבט חמור סבר מאחור. החתן לא מספיק לעכל את המידע המזוויע - והנה הכלה מחייגת "כוכבית גיור" ומקבלת מיד אישור בפקס ליהדותה.

אם נתעלם לרגע מהשימוש בסטריאוטיפים גזעניים, שבאופן מפתיע אושר על ידי ועדת הבחירות, הלוואי שמצב העולים בישראל היה ורוד כפי שהוא מצטייר בתשדיר התעמולה הזה של ש"ס. אמנם ביום רביעי הוחלט לגנוז אותו, אך כמי שנשואה לגבר רוסי שאינו יהודי לפי ההלכה, אני יודעת כמה המציאות רחוקה מהתשדיר. בדומה לעולים רבים אחרים מברית המועצות לשעבר, אביו של בן זוגי יהודי, אך אמו גויה. ברוסיה היהדות נקבעת לפי מוצא האב, כמו בנצרות, ולכן הוא נחשב ליהודי. בילדותו קיבל מכות רצח מילדים בבית הספר משום שהוא יהודי, ואחרי שעלה לישראל - ומאחר שכאן האם היא הקובעת - הוא חטף כיסאות בראש מילדים משום שאינו יהודי.

הוא גדל על אהבת הארץ ובחר לשרת בצבא כחייל קרבי, אך החליט לא להתגייר. בעיניו הגיור נתפש כאמצעי דיכוי נוסף של המדינה היהודית הגזענית, ולא כמתנה. כשבישרנו למשפחות על החלטתנו להינשא, היו שהגיבו בברכת "נו טוב, העיקר שאת יהודייה, שלא יהיו לכם בעיות עם הילדים", והיו כאלה שבאמת שמחו בשבילנו.

ידענו שלא תהיה לנו אפשרות להינשא במדינה שאת מסיה אנחנו משלמים ושבצבאה שירתנו (ובן זוגי עדיין משרת). בנוסף להוצאות החתונה הרגילות, נאלצנו להוציא גם כ- 700 דולר לאדם על חבילת נישואים בקפריסין, שם קיימנו את הטקס האזרחי, רק כדי שנוכל לשוב ארצה ולהירשם כזוג נשוי במשרד הפנים. סוכן הנסיעות, שמתמחה בכרטוס חבילות נישואים, סיפר לי בגאווה על אלפי הזוגות המעורבים שעוברים דרכו, משום שמדינת ישראל כופה עליהם לעשות זאת.

ומה על זוגות מעורבים שאין באפשרותם לשלם את הסכומים הללו? איך הם יכולים להינשא באופן שייחשב חוקי? כנראה שהם לא יכולים. אביגדור ליברמן הבטיח שיפעל לאפשר נישואים אזרחיים לזוגות שבהם שני בני הזוג אינם יהודים. אבל מה עם זוגות מעורבים שבהם רק אחד מבני הזוג אינו יהודי?

ילדי העולים של שנות ה -90 בגרו והיו לחלק יצרני וחשוב בישראל, גם אם יהדותם מוטלת בספק. לחלקם בני זוג יהודים כשרים וחלקם אינם רוצים להתגייר משום שהגיור כיום הוא הליך קשה, מסורבל, גזעני ומבזה. האם חוקים גזעניים הם שימנעו מאזרחים להתאהב זה בזה, לחיות יחד ולעשות ילדים?

אני מקווה שלא. על ישראל לראות באזרחים אלה אזרחים שווים לכל דבר, לא רק שווי חובות אלא גם שווי זכויות. הרי היא זו שהעלתה אותם לארץ מתוקף חוק השבות מבלי לגלות להם שיהיו כאן אזרחים סוג ב'. אני מקווה שלא נצטרך "כוכבית גיור" בחיוג המהיר, משום שתהיה האפשרות להינשא בנישואים אזרחיים למי שחפץ בכך, בלי הצורך להתגייר. אני מקווה שזה לא ישנה בכלל, כמו להורי החתן בתשדיר הבחירות. הם הרי רק רוצים להגיע כבר לבופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ