השבוע לפני 61 שנה |

נגד השילומים

יעל גרינפטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל גרינפטר

לפי "הסכם השילומים" שנחתם בין ישראל למערב גרמניה ב-10 בספטמבר 1952, העבירה ממשלת בון לישראל בשנים 1953-1965 כ-3 מיליארד מארקים בכסף ובסחורות, פיצוי על הסבל והנזקים שנגרמו לעם היהודי. כן התחייבה גרמניה להעביר קצבאות לניצולי שואה.

ב-7 בינואר 1952, יום לאחר שהחל בכנסת הדיון על אישור ההסכם, יצאו אלפים לרחובות ירושלים להפגין נגד ההסכם. יו"ר "חרות" מנחם בגין, מראשי המתנגדים להסכם, נאם לפני ההמונים בכיכר ציון והכריז כי "ממשלה זו שתפתח במשא ומתן עם המרצחים משמידי עמנו, תהיה ממשלת זדון, שתבסס את שלטונה על כידון ורימון". בהמשך דבריו קרא בגין למרי אזרחי ולאי תשלום מסים, גם אם יילקחו המוחים "למרתפי עינויים" ו"למחנות ריכוז", וגם אם ישלמו על כך בחייהם.

ב-8 בינואר דיווח "הארץ" כי "במשך שעתיים הפכה הרחבה שלפני הכנסת והרחובות הסמוכים לה ל'שדה קרב', משניסה קהל של אלפי מפגינים לפרוץ לעבר בניין הכנסת". לפי הכתבה, למשטרה ניתנה פקודה לא לתת למפגינים להתקרב לבניין, אולם "מיד לאחר שהמפגינים פרצו את מחסומי גדרות התיל והתקרבו לבניין הכנסת החלה המשטרה לזרוק לעבר המפגינים פצצות מדמיעות. קהל המפגינים נאמד ב-4,000 עד 5,000 איש, אולם רק כמה מאות צעירים שהלכו בראש ההפגנה השתתפו באופן פעיל במאורעות שהתחוללו אחר כך".

בזמן הישיבה זרקו מובילי ההפגנה אבנים לעבר בניין הכנסת, ורבות משמשות חלונותיו נופצו. כתב "הארץ" מסר כי "דרך החלונות השבורים חדר הגז המדמיע שבחוץ גם לאולמי הכנסת, ואנשים בתוך אולם הישיבות ובמסדרונות הבית התהלכו כשעיניהם אדומות ודומעות". רופאים ואחיות, בהם גם אשת ראש הממשלה פולה בן גוריון, סייעו לנפגעים.

כשעתיים לאחר פרוץ המהומות, סמוך לשבע בערב, הגיעה למקום תגבורת צבאית והחלו מעצרי המפגינים. ממשטרת ירושלים נמסר שבהפגנה נפצעו 140 שוטרים ו-200- 250 מפגינים. "הארץ" דיווח כי מארגני ההפגנה, שלפי המשטרה התקיימה ללא רשיון, העלו לירושלים "כ-600 בריונים. כ-135 מהם נעצרו בעת התגרות ולאחריהן בסביבות הכנסת, ואילו כ-260 איש מבין הבריונים נעצרו" בדרכם לתל אביב.

בשעות הלילה חזר השקט לרחובות ירושלים. הסכם השילומים התקבל בתמיכת מפא"י והפועל המזרחי. המתנגדים היו מכל קצוות הקשת הפוליטית, ממפלגות חרות והציונים הכלליים ועד למפ"ם ומק"י.

באותו השבוע הופיעה ב"הארץ" ידיעה קטנה שכותרתה "הקלה גדולה באשפוז", ובה הצהרת אחות ראשית בבית חולים בתל אביב, כי בקרוב "החולים לא ישכבו עוד במסדרונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ