הרבה מעבר ל"נחת אישית"

יוסף נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסף נוימן

בניתוח היסטורי מפורט של מערכות הבחירות בעבר מעריך שלמה אבינרי את ערכן של המפלגות השונות לפי מספר נציגיהן בממשלה, וכתוצאה מכך, מידת השפעתן בקואליציות הממשלתיות השונות. במדינת ישראל, בניגוד לרוב המדינות המערביות, "אופוזיציה" נחשבת גזירה או גלות, שיש להימנע ממנה בכל מחיר. ולכן, לפי אבינרי, מכיוון שמרצ לא תהיה שותפה בממשלה הבאה... לא תהיה לה שום השפעה על המציאות הפוליטית, ומי שיצביע לה, כל מה שהוא ישיג היא הרגשה של "נוחות אישית" ("דווקא יש במי לבחור", "הארץ", 28.12).

האם השפעה "על המציאות הפוליטית" נקבעת רק על ידי השתתפות בממשלה, שפירושה הכמעט ודאי הוא השתתפות בממשלה בראשות הצמד נתניהו-ליברמן אחרי הבחירות? האם אלה הן הבחירות החופשיות האחרונות במדינת ישראל?

כדאי להזכיר כמה אירועים מההיסטוריה הקרובה שלנו. ראש הממשלה גולדה מאיר הכריזה "שאין עם פלסטיני". לאחר שנים, כאשר "הכירה" הממשלה בקיומו, פרופ' ישעיהו ליבוביץ התרשם מאוד וכתב ל"הארץ", כי יש סיכוי שממשלת ישראל תכיר בקרוב גם בלוח הכפל. אני רוצה להזכיר לאבינרי, שלפעמים מאבק של אדם בודד יכול להביא לשינוי תודעתי מרחיק לכת ובעל השלכות פוליטיות. אורי אבנרי ניהל שיחות עם נציגי אש"ף, כאשר זה הוגדר ארגון טרור מוקצה וכל מגע עם נציגיו נחשב לעבירה על החוק. לאחר שנים מספר ניהל ראש הממשלה יצחק רבין משא ומתן עם אש"ף, שהסתיים בהצלחה בחתימה על הסכם אוסלו. גם נסיעתו של אייבי נתן למצרים הסתיימה במאסר; כמה שנים לפני שנחתם חוזה השלום בין ישראל למצרים.

אבינרי סוקר את עמדת המפלגות השונות המתמודדות בבחירות הנוכחיות. אחרי הביקורת שהוא מטיח במפלגות של יאיר לפיד וציפי לבני, הוא מגיע למסקנה שיש לתמוך במפלגת העבודה בראשות שלי יחימוביץ'.

אבינרי, שמילא תפקידים מרכזיים במפלגת העבודה (מפא"י) והיה מנכ"ל משרד החוץ כאשר יגאל אלון היה שר חוץ, אמון על הגישה של "שינוי מבפנים". חיזוק מפלגת העבודה עתיד להביא, לדעתו, להצטרפותה לממשלת הימין הקיצונית, וכתוצאה מכך, יחולל שינוי בתפישתה הכלכלית-החברתית, מתפישה "תאצ'ריסטית" לתפישה המבוססת על "סולידרות חברתית" (במצעה הכלכלי של העבודה אין התייחסות למעמדם של ועדי העובדים בחברות המונופוליסטיות כמו חברת החשמל ורשות הנמלים).

לאבינרי לא מפריעה העובדה שיחימוביץ' אינה פוצה פה לנוכח הבנייה המזורזת בשטחים, והזרמת מיליארדים למטרה זו (גם אם בסתר, כפי התרברב שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ, בערוץ 7 בתקופת הפריימריס בליכוד); היא מתעלמת מההתנגדות ההולכת וגוברת מצד מדינות אירופה למדיניות זו, והסכנה הממשית שתביא להחרמת ישראל. אין גם במצעה זכר לסוגיית הכפייה הדתית.

האם אבינרי שכח את התקדים של אהוד ברק? ברק, שהכריז לפני הבחירות האחרונות שמפלגתו תהיה אופוזיציה לוחמת, הצטרף לאחר הבחירות לממשלת ליברמן-נתניהו (בתמיכת רוב נציגי ועידת מפלגת העבודה), וראינו מה היתה התוצאה של אותה תרומה ל"שינוי מבפנים".

לדעתו של אבינרי, רק השיקול הפרגמטי האקטואלי צריך להכריע במערכת הבחירות. לדעתי, מאבק למען השקפת עולם איננו עניין של "נחת אישית". לנוכח התחזקות הכוחות הלאומניים-הדתיים וסכנת הפשיזם, מאבק כזה אינו בגדר מותרות. אחרי סילוק אחרוני הנציגים האותנטיים של ז'בוטינסקי, שדגל במדינה חילונית דמוקרטית (למרות תפישתו הלוחמנית), כבר קיבלנו רמזים ברורים לכך שהיעד הבא של אנשי ליברמן-נתניהו הוא בית המשפט העליון. לאור זאת, המאבק על זכויות הפרט, חופש ההפגנה, חופש הדיבור, והחופש מכפייה דתית, אינו עניין של "נחת אישית" ואינו מותרות. וכך גם פעילות פוליטית וחינוכית נגד גזענות, נגד הדרת המיעוט הערבי, ונגד התפישה שביטא שר הפנים אלי ישי בגנות "הגוי" העלול לטמא את טוהר הגזע. התוצאות של מאבק זה אינן נמדדות רק באפשרות ההשפעה על הממשלה הבאה. עלינו לשאול את עצמנו באיזו מדינה עתידים לחיות ילדינו ונכדינו (אלה מהם שעדיין לא התייאשו לחלוטין מהחיים כאן).

מרצ אינה לבד. במאבק נגד השתלטות הברוטליות, הלאומנות הדתית, יש לנו בעלי ברית פוטנציאליים. ראשית, רבים מבני המיעוט הערבי במדינת ישראל, ושנית, רוב יהודי ארצות הברית, כמו גם חלק נכבד מיהודי אירופה. בנוסף ישנם כל הכוחות הליברליים בעולם וכל האמנות הבינלאומיות, שעלינו לבקש את הגנתם מפני ההשתלטות של אותם כוחות אפלים המאיימים על החברה והמדינה.

הכותב הוא פרופסור אמריטוס לביולוגיה ופילוסופיה באוניברסיטת תל אביב וחבר ועידת מרצ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ