היהודי זיס נוסח ש"ס

דני דותן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דני דותן

במשך שבע שנים העברתי שיעור בשם "חשיבה יצירתית להעברת מסר", במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל. המשפט הראשון שבו פתחתי את השיעור הראשון היה תמיד אותו משפט: "יום אחד מישהו יבקש מכם לעשות משהו שלא תאמינו בו. אל תסכימו. אל תגידו אני רק עשיתי את הלוגו, אני רק ציירתי את הפוסטר, אני רק ביימתי את התשדיר, אני רק כתבתי את התסריט. אני מקצוען. אני חייב להפריד בין מה שאני מאמין בו לבין העבודה שלי. אל תסכימו לעשות משהו שאתם לא מאמינים בו".

אחר כך נהגנו לדבר על תעמולה. תעמולה נאצית למשל. והייתי רוצה לשאול את אותם אנשי מקצוע שהכינו את תשדיר הבחירות בסגנון נאצי של ש"ס: מה חשבתם לעצמכם? מה אמרתם לעצמכם? אני רק עושה את התשדיר? אני לא חייב להאמין בו?

כל מי שראה את הסרט הנאצי "היהודי זיס" מזהה מיד את קווי הדמיון בין הסיפור שלו לבין תשדיר הבחירות של ש"ס. שם, בגרמניה הנאצית, מדובר ביהודי שמנסה להשתלט על התרבות הגרמנית הטהורה בערמומיות. הוא מתחזה לגרמני אמיתי, הוא אפילו מצליח להתארס לגרמנייה טהורת גזע. כאן, בישראל, בתשדיר של ש"ס, מדובר על בחורה ממוצא רוסי שכמעט מצליחה להכניס יהודי כשר לחופה בעזרת גיור לא אורתודוקסי. היא לא באמת רוצה להיות חלק מהעם הנבחר, היא רק רוצה להתחתן עם היהודי. היהודי אצל הנאצים והרוסייה אצל ש"ס מנסים להתגנב אל תוך העולם התמים, הקדוש, הנעלה, על ידי התחזות למשהו שהם לא. היהודי זיס מתחזה לגרמני אמיתי והרוסייה ליהודייה כשרה.

מי שיצר את הסרטון הזה לא יצר אותו במסגרת סאטירית, אלא כחלק מחושב ממערכת בחירות, שבה ש"ס מוצגת כמי שתציל את העם היהודי מהגויים הבאים להרוס את היהודים התמימים. מי שיצר את תשדיר התעמולה בסגנון נאצי בשביל ש"ס בטוח שזה בסדר גמור, כי הוא רק יזם קמפיין מבריק, רק עושה את העבודה שלו, רק ממלא את הוראות הלקוח. אולי המשפחה שלו אפילו סבלה בשואה ונושאת אתה את זיכרון ההשפלה.

ואולם, מי שיצר את הקמפיין הזה השתמש בחוש ההומור הכל-ישראלי שלו כדי להצחיק אותנו, עד שלא נשים לב כמה דומים המסרים שלו למסרים הנאציים של פיט הרלן, במאי הסרט "היהודי זיס", שאולי לא ממש רצה לעשות סרט אנטישמי, אבל מי בגרמניה של 1940 אמר לא לגבלס.

הכותב הוא סופר, קולנוען תיעודי, וסולן "הקליק"

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ