התנגדות להייגל תגרום נזק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השאלה מהן עמדותיו של שר ההגנה האמריקאי החדש, צ'אק הייגל, בנושאים החשובים לישראל היא חסרת משמעות בכל הנוגע לסוגיה הממשית העומדת על הפרק: האם אייפא"ק, וגורמים יהודיים אחרים בארה"ב שיש להם קשר כזה או אחר עם גורמים בישראל, צריכים לפעול נגד אישור מינויו של הייגל בסנאט. שכן, ללא תלות בעמדותיו, להערכתי כל ניתוח ענייני מוביל למסקנה החד-משמעית שאסור לעודד בשום אופן התנגדות בסנאט למינוי.

המסקנה הזאת נובעת מהניתוח הבא: האפשרות הראשונה היא שגורמים יהודיים-ישראליים יתנגדו למינוי, אבל הוא בכל זאת יאושר והייגל יהיה שר ההגנה הבא. במקרה כזה, ההתנגדות למינוי תותיר בהכרח עקבות פסיכולוגיים אצל הייגל, תעיד על חולשתה של ההשפעה היהודית-ישראלית; וחשוב מכל - תפגע עוד יותר ביחסים בין נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לממשלת ישראל וגורמים התומכים בה.

האפשרות השנייה היא שהצעת אובמה תידחה על ידי הסנאט. גם במקרה הזה ייפגעו עוד יותר היחסים בין נשיא ארה"ב לממשלת ישראל, ויתחזקו ההאשמות שגורמים יהודיים הקשורים לישראל פועלים נגד רצונו של הנשיא - דימוי שיגרום לנזק דווקא משום שדחיית המינוי תספק הוכחה ליכולת ההשפעה שלהם.

כלומר, גם אם נניח שמינויו של הייגל לשר הגנה יאושר וגם אם נניח שהוא לא יאושר - בשני המקרים ישראל, ותומכיה בארה"ב, יפסידו אם יפעלו בצורה כלשהי נגד אישור המינוי.

נותר עוד שיקול אחד שיש לבדוק: האם הסכנות הצפונות ממינויו של הייגל לשר ההגנה חמורות כל כך, עד שכדאי לנסות להכשילו בכל זאת ולהסתכן בהעלאת חמתו של אובמה. זהו שיקול מוטעה. שכן, כלל לא ברור שכשר הגנה הייגל יפעל לרעתה של ישראל, ובכל מקרה, המדיניות של ארה"ב נקבעת על ידי הנשיא.

לכן, על ישראל ותומכיה לתת עדיפות עליונה לשיפור היחסים בין ממשלת ישראל לאובמה. בוודאי שאסור להוסיף לנזק שכבר נגרם ליחסים אלה, שהם בעלי משמעות קריטית לעתידה של ישראל. מסיבה זאת, לא זו בלבד שאין לעודד, ולו בעקיפין, התנגדות למינוי, אלא צריך לנצל את הדיון באישור המינוי כהזדמנות לשיפור היחסים עם אובמה - למשל, בצורת הצהרה מיידית של ראש הממשלה שישראל סומכת על שיקול דעתו של הנשיא בכל הנוגע למינוי שר ההגנה שלו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ