הלקוח תמיד אשם

ורד לי - צרובה
ורד לי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ורד לי - צרובה
ורד לי

במשך יום שלם חזרו גופי תקשורת על הידיעה הסנסציונית - "נעצרה צעירה בחשד שהפעילה רשת של קטינות שעבדו בזנות בדרום תל אביב". בטלוויזיה היה אפשר לצפות במבט מוסרני נדהם של מגישי מהדורות. לא שיש חדש ב"חדשה" הזאת. זה המצב הקיים, שהגורמים שמנסים להוביל שינוי בחקיקה ובדעת הקהל - ארגוני סיוע, קורבנות זנות שהשתקמו ופמיניסטיות אקטיוויסטיות - מדווחים עליו כבר עשור שלם.

פרסום לכידתה של הצעירה בת ה-26 שהפעילה רשת של ילדות-נערות בנות 14-15 שהועסקו בזנות בדרום תל אביב, פשוט חשף בפומבי - שוב - את פניה האמיתיות של תעשיית הזנות בישראל. היא סיפקה לציבור הצצה לשלב הכניסה לזנות, לאותן פסיעות ראשונות שעושות ילדות "העובדות" בזנות.

בשנים האחרונות נערמים בוועדות הכנסת עוד ועוד דו"חות של ארגוני סיוע המתריעים כי גיל הכניסה לזנות בישראל נמצא בירידה, והוא דומה לזה שבמדינות מערביות - 12-14 שנים בממוצע. על פי ההערכות של עמותת על"ם, כשליש (כ-5,000) מהעובדים בתעשיית המין בישראל כיום הם קטינים. ה"חשיפה" כי הקטינות באות מרקע סוציו-אקונומי נמוך אינה מפתיעה. מאז ומתמיד תעשיית הזנות ניזונה מבני נוער בסיכון המהווים טרף קל ובגלל עוני, חסך רגשי והזנחה. אותם בני נוער מבלבלים בין תשומת לב, אהבה, ניצול וקיום יחסי מין, ומוכנים למכור את גופם - כפי שנחשף גם במקרה זה - תמורת טרמפ, טלפון נייד, ג'ינס או קצת יחס מאדם מבוגר.

חשיפת הרשת של הקטינות שהועסקו בזנות, חושפת את פניו האמיתיות של הלקוח ודרישותיו. בכל ביקור בתחנה המרכזית הישנה בתל אביב אפשר לזהות בקלות שהצעירים ביותר ברחוב (נערים ונערות) הם המבוקשים ביותר. בדירות הדיסקרטיות ובמכוני הליווי משתדלים להגן על הלקוח ולטשטש את העדפותיו כדי שתעשיית המין תמשיך להתקיים ולגלגל סכומי כסף אדירים לידי הסרסורים וסוחרי הנשים, אבל הגיעה העת לקבוע בחוק כי צרכני המין בתשלום הם עבריינים, ולא לאפשר להם לחמוק מעונש.

בשנים האחרונות עומדות נשים - קורבנות זנות בעברן - בחזית מכוני ליווי, מחליפות את הגבר הסרסור ומגייסות בעצמן צעירות לזנות. הצבת נשים כסרסוריות נועדה לתעתע במשטרה ולחפות על הגברים שמושכים בחוטי תעשיית הזנות. רשת הקטינות שנחשפה פעלה מתחת לאפן של הרשויות במשך ארבע שנים. לא ברור מדוע, למרות הסנסציה שנוצרה סביב הסיפור ששווק בחסות המשטרה לתקשורת, איש לא טרח למתוח ביקורת ציבורית על גורמי הרווחה, משרד החינוך והמשטרה, שעצמו עין וחשפו את הפרשה באיחור.

המחדל הזה מלמד כי צריך להפנות יותר תקציבים למסגרות לנערות בסיכון, להשקיע משאבים באיתור בני נוער בזנות ולהאיץ את החקיקה נגד הלקוחות. ייתכן שאם המשטרה ועיריית תל אביב היו פועלות לסגירת מכוני הליווי בדרום העיר, אזי נוף ילדותן ו"מגרש המשחקים" של הקטינות שנתפסו לא היה דוחק אותן לעולם הזנות, ומסמן להן שמדובר במצב נורמלי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ