ש"ס גזענית? תסתכלו על עצמכם

קובי ניב
קובי ניב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קובי ניב
קובי ניב

הררים קוצפים של זעם קדוש הומטרו מענני הנאורות הישראלית על תשדיר החתונה התמים של ש"ס, שהוגדר לא רק כחשוך וגזעני, אלא אפילו כנאצי, רחמנא ליצלן. וכל כך למה? מה יש בתשדיר הזה שעורר כך את זעם הנאורים?

כל מה שיש בו זה בחור נמוך ולא הכי נאה ממוצא מזרחי, המתחתן עם בלונדינית רוסייה גבוהה ויפה, ומתברר לו לפתע שהיא לא יהודייה ושהגיור שלה נעשה שלא כהלכה. נכון, שוב המזרחי מוצג כנחות וכטיפש והאשכנזייה כגבוהה ויפה, אז מה? במה זה חורג מהגזענות הישראלית הרגילה? על מה בעצם המהומה? איזו גזענות ראו פה הנאורים? והנאציזם היכן?

או שמא מצאו פה הנאורים גזענות נגד רוסים, אשכנזים, בשר מבשרם? אולי, לדעתם, מוצגים פה הרוסים כאילו הם גבוהים ויפים מדי, או כלא-יהודים דיים? ייתכן. אבל מדוע הצגה של עולים מרוסיה כאילו הם גבוהים ולא כולם יהודים גרועה יותר או גזענית יותר מהצגת המזרחים כאילו הם נמוכים ולא כולם חכמים? היכן פה באמת הבעיה?

מתברר, שמה שבאמת עורר את הזעם הנאור הקדוש הוא השאלה ששואל בתשדיר החתן השחרחר את כלתו הלבנבנה: "מה, את לא יהודייה?". הקושיה הזאת, הדקדוק הזה בציציות הבלונד, הוא הקש ששבר את גמל הנאורות. וכי מה היינו אומרים, עלתה שוועת הנאורים, אם במדינה כלשהי, והמהדרין אף רומזין בגסות לגרמניה הנאצית, היו שואלים אשה, כלה, אם היא יהודייה או לא? ותשובת הנאורים - גזענות! חרפה! נאציזם! אויה!

אבל זו הרי מהותה של חתונה דתית, שהיא היחידה המותרת על פי חוקי ישראל - שנישאים בה בני-זוג בני אותה הדת. וכי אתם, הוריכם וילדיכם לא התחתנתם ומתחתנים כך? האם לא בדקתם לפני הקידושין, אם בן או בת הזוג יהודים? אם כך, מה לא בסדר בתשדיר הזה?

הסבר לא מפתיע בא מלב המאפליה הנאורה. "אם לא תהיינה כאן שתי מדינות", הזהיר האדמו"ר הנאור עמוס עוז, "תהיה כאן מדינה ערבית". זו הסכנה האמיתית שרואה כאן השמאל כביכול. לא שתהיה כאן, חלילה, מדינה גזענית לא-דמוקרטית חשוכה, אלא שתהיה כאן מדינה לא-יהודית, וגרוע מכך - ערבית.

אם כך, מה בעצם ההבדל בין עוז לש"ס? למה לגזענות של עוז מריעים הנאורים, ואילו את הגזענות כביכול של ש"ס הם מגנים?

התשובה כתובה בלבן על גבי שחור. גזענות בעיני נאורי ישראל היא, כשמזרחים, ערבים, וכל מיני שחורים אומרים דברים לא יפים על אשכנזים אירופים לבנים. לעומת זאת, כשלבנים אירופים אשכנזים אומרים דברים נוראים על מזרחים, ערבים, ושאר שחרחרים, הרי זו אנטי-גזענות בשיאה ונאורות במיטבה.

ודבר אחרון לכל מחרפי התשדיר של ש"ס - לא רק בחתונות של ש"ס בודקים מיהו יהודי. עצם קיומה של מדינת ישראל וכל מהותה בנויים על הבדיקה הזאת. חוק השבות, שהוא אבן היסוד של מדינתנו, קובע, שהקריטריון היחידי לקבלת אזרחות הוא היות המבקשים יהודים.

כך שאם אומרים על מפלגת ש"ס שהם גזענים ונאצים, זה מה שצריכים בעצם לומר על מדינת ישראל. הכיעור שאתם רואים במראה שלהם הוא הכיעור שלכם.

מסכימים עם קובי ניב? האם עמוס עוז גזען כמו ש"ס?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ