חילונית כאילו

יובל אלבשן
יובל אלבשן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל אלבשן
יובל אלבשן

באחרונה נכחתי בכנס של אנשי הבית היהודי. המסר שחזר ונלעס בפי כל הדוברים היה, שהבית ה"יהודי" הוא "הבית של כולם" - חרדים, חילונים ודתיים, גברים ונשים. וההוכחה - הנה גם לנו יש "אשה חילונית משלנו", וזה עובד יופי. כולנו יודעים שהטלוויזיה דלוקה בביתה בשבת, והיא אף עשויה רחמנא ליצלן לנסוע בשבת, אבל "אין לנו בעיה עם זה כל עוד נשמר הצביון היהודי של המדינה" (כך אמר אחד הדוברים, ולא ידעתי אם לצחוק או לבכות).

שוב הוצגה החילוניות ככלי ריק, המוגדר רק על ידי הנגדתו למשהו אחר (נוסע בשבת, אוכל אוכל לא כשר, מאזין לשירת נשים). אלא שהחילוניות היהודית היא הרבה יותר מזה. אף שזאת תרבות שאינה מאמינה באלוהים כמקור לחובות, יש לה ערכי יסוד מקודשים. ערכים הנובעים מהצבת האדם במרכז, כמושא עיקרי לזכויות, מתוך שאיפת אמת שיוכל לכתוב את ספר חייו כרצונו. כדי שזה יקרה החילוניות מקדמת את ערך השוויון, שבלעדיו קבוצות שלמות של בנות אדם ובני חווה לא יוכלו לממש את חירותן.

יותר מזה. החילוניות היהודית, שביקשה להשתחרר מהקנאות ומאמונות הכזב ששלטו בעולם הדתי עד למהפכת הנאורות וגימדו את בני האדם, קידשה גם את התבונה האנושית ואת הדעת כי ראתה בהן לא רק אמצעי להבין טוב יותר את העולם, אלא גם כלי לתיקון העולם.

לכן לא האל ישפוט איזה קול נשמע ואיזו דעה תילמד ותוביל אותנו, אלא כל אדם יעשה זאת לעצמו. כמו שהיטיב לנסח עמנואל קאנט, בהתריסו כלפי אנשים שיצאו מבתי הכנסיות: "העז לדעת! העז לעשות שימוש בשכלך!".

בערכים אלה של דעת, שוויון וחירות יש קדושה, במובן הזה שלחילוניות הם בבחינת "ייהרג ולא יעבור". לכן שגוי השיח המושתת על ההנחה, כאילו מצד אחד עומד בעל ערכים שאי אפשר להתפשר עליהם, ומצד אחר עומד מי שאין לו קושי להתכופף, כל עוד ההנאה האישית שלו לא נפגעת. מאחר שהערכים האלה מקודשים - הרי שבעבור החילוני, התעלמות מאפליה, גם אם היא נעשית הרחק מביתו וגם אם אינה מסכנת ישירות אותו או את מקורביו, היא דבר שלא ייעשה.

לכן איילת שקד אינה יכולה להתהדר בנוצות החילוניות, אף על פי שהיא לובשת מכנסיים ושערה גלוי, כשהיא מסכימה לשבת לצד מי שהפריד בין בנות לבנים בתנועת בני עקיבא, או לצד נציגי רבנים התומכים בהמשך הדרת נשים או הכפפת אוכלוסיות שלמות למרות של הרבנים.

במלים ברורות יותר: הבית המכונה יהודי אינו יכול באמת להיות בית למי שהוא חופשי ברוחו. לתשומת לב כל החילונים המוקסמים מהכיפה הקטנטנה של איש האקזיט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ