בזמן שדיברתם על בנט

אלוף בן
אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף בן
אלוף בן

המנצח המסתמן במערכת הבחירות לכנסת ה-19 הוא יאיר לפיד. בזמן שהתקשורת והתעמולה התרכזו בקרב בין ראש הממשלה בנימין נתניהו למודל החדש שלו, נפתלי בנט, ניהל לפיד קמפיין מדויק ושקט, שעורר מעט תשומת לב. לפיד נשמר משחיקת כוחו במריבות, נמנע מפליטות פה מביכות, ודבק בנאמנות במסר של יש עתיד - "באנו לשנות".

מועמדים אחרים התמכרו לגימיקים, לפולחן אישיות ולסיסמאות ריקות מתוכן: הנעליים האדומות של בנט, הקציצות בפריזר של שלי יחימוביץ', "האיש החזק" מהשלטים של נתניהו. לפיד נהנה מחשיפה עצומה כשהיה עיתונאי, מגיש טלוויזיה ופרזנטור של בנק, והבוחרים ידעו מיהו הרבה לפני שהלך לפוליטיקה. זה איפשר לו למקד את הקמפיין במצע מפורט לשינוי המדינה, שבמרכזו ריסוק "חברת הלומדים" וגיוס החרדים לצבא או לעבודות כפייה ("שירות אזרחי"); בניית 150 אלף דירות; תיקונצ'יקים בשיטת הממשל; ומצע מדיני של שמאל ביטחוניסטי, או ימין רך, האהוב מאז ומתמיד על בוחרי המרכז והקולות הצפים.

לפיד קלע לטעמם של מצביעים שרוצים שינוי, אבל לא שינוי גדול מדי. אוהבים את זהותם הישראלית ואת צה"ל, אבל הפסקול של חייהם מתנגן באמריקאית (בפוסט על "דברים שלמדתי במסע", שכתב לסיום הקמפיין, סיפר לפיד שהקשיב עשרות פעמים לברוס ספרינגסטין. לא לזמרים ישראלים). שלא אוהבים ערבים ו"מזרח תיכון חדש", ורוצים שלום כדי שישראל תהיה מקובלת במערב. שרוטנים על ההסברה הקלוקלת, שבגללה שונאים אותנו בעולם.

הסקרים מלמדים, שיש עתיד שמרה בערך על כוחה מתחילת הקמפיין ועד סיומו, והתהפוכות של מערכת הבחירות - איחוד הליכוד ביתנו, הקמת התנועה של ציפי לבני, הזינוק של בנט - נגסו בה רק בשוליים. ההישג הבולט של לפיד נרשם בתיכונים ובמכללות, שבהם הביס את המפלגות הגדולות והוותיקות. הצעירים מצאו בו פוליטיקאי החושב עליהם ומדבר אליהם, מתייחס אליהם כאל "סקטור" הראוי לתשומת לב והטבות, ולא כאל מיינסטרים חסר פנים.

ההישג של לפיד ממצב אותו כלשון המאזניים בכנסת הבאה (לצד שאול מופז, אם קדימה תצלח את אחוז החסימה). אם נתניהו ינצח, כצפוי, הוא יזדקק לו לצדו כפרצופה המתון של הממשלה הבאה. ואם יתגשמו תפילות השמאל, והגושים יסיימו את המרוץ בתיקו, לפיד יוכל להמליך את ראש הממשלה ולקבוע את הרכב הקואליציה. לא רע בשביל פוליטיקאי חדש.

לפיד מצטייר כהכי פחות "שמאל" בגוש הפוליטי המשתרע בין נתניהו לחנין זועבי. אין לו יריבות אישית או אידיאולוגית עם ראש הממשלה, כמו לרוב המועמדים האחרים. מספר מנדטים דו-ספרתי יאפשר לו לחבור לנתניהו כתחליף-ש"ס, ולהוריד את המחיר שהליכוד ישלם לחרדים. לפיד הציג את עצמו כמועמד לשר החינוך, וגם עכשיו מבליט את הרקע שלו כמורה-מתנדב לאזרחות. הוא יכול ללמוד מהשר היוצא איך לנצל את המשרד לשדרוג עצמי: גדעון סער קנה שקט מארגוני המורים, שמיררו את חיי קודמותיו בתפקיד, והתרכז בפוליטיזציה של המערכת ועשיית כותרות, שהפכו אותו לאידיאולוג הגדול של הימין
ולמנצח הפריימריס בליכוד.

האתגר של לפיד יהיה לשמור על מפלגתו מלוכדת ולהעביר אתה את כל הקדנציה. הרבה יותר קשה לרצות אנשים כל השנה מאשר לשמור עליהם כדבוקה באווירת האדרנלין של הקמפיין. קשה גם להבטיח "שינוי" כשאתה חלק מהשלטון. אבל אם לפיד יראה את אותה יסודיות שהראה בתכנון ריצתו לפוליטיקה, בגיוס התורמים, בבניית מפלגתו, בכתיבת המצע ובניהול ההתמודדות - יש לו סיכוי להתקדם גם מעבר להישגו המסתמן במערכת הבחירות הנוכחית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ