ספי רכלבסקי
ספי רכלבסקי

הקולות הלא-נספרים לעתים מכריעים. ב-1992 קיבלה "התחיה" 32 אלף קולות. קרוב לאחוז החסימה מהצד הלא נכון. אם קולות אלה היו נספרים, ליצחק רבין לא היו 61 מנדטים. ממשלת רבין-שמאל-ערבים לא היתה קמה. אוסלו לא היה נולד. רבין לא היה נרצח.

הבחירות הפעם קיומיות. איראן לא נעלמה. היא נותרה משימת חייו של בנימין נתניהו. סכנת מלחמה בניצוחה של ממשלה מנודה - שכוחות מרכזיים בה חולמים על מלחמת הר הבית - מרחפת מעל ישראל. בנוסף, רוב משמעותי לכוחות אנטי-דמוקרטיים עלול לשנות את ישראל לתמיד.

מדור הזירה

הבחירות לא הוכרעו. מסתמנת מגמה של שוויון בין הגושים. הסקרים שמראים על צמצום הפער לטובת הימין לשלושה מנדטים אינם מקריים. סקר אחד סימן והשפיע על המגמה. התברר שאחוזי ההצבעה במרכז-שמאל צפויים לעלות, בעוד אחוזי ההצבעה לליכוד-ביתנו יורדים. לא בכדי צונח הליכוד ביתנו לכ-30 מנדטים; והליכוד לבדו ל-20. למחאה יש השפעה. הימין הלא-דתי לא מעוניין להצביע לנתפש כעושקו. אין התלהבות בהצבעה לנתניהו. הוא שב לימים שבהם קיבל 12 מנדטים כעושק העם. נראה שאם היה במרכז-שמאל מועמד רבע-סביר - אפילו גבי אשכנזי עם כתם-הרפז - נתניהו היה מובס. חוסר הרצון להצביע לו עצום. רק שהקולות צריכים להיספר.

בבחירות האחרונות מנו הבלתי-נספרים כ-105 אלף, 95 אלף מהם היו מהמרכז-שמאל. הם הצביעו לירוקים, לגמלאים, לעלה ירוק, לאפרים סנה, לדעם. אם היו נספרים היה הימין יורד מ-65 ל-63 מנדטים, ונתניהו היה מאבד את רוב ה-61 הפוליטי ללא האיחוד הלאומי; ואת ה-61 האנטי-דמוקרטי ללא רביעיית ריבלין-בגין-מרידור-איתן. גל החקיקה האנטי-דמוקרטי נישא על כתפי הקולות הבלתי-נספרים משמאל.

נתניהו קבע שעדיפים טילים על תל אביב מאטום בידי איראן. החצי הראשון במשפטה עיקר. איבת נתניהו ל"תל אביב" היא סלע קיומו. העובדה שרבבות "תל אביבים" - גם כאלה שחיים במקומות אחרים - מוכנים שקולם מולו לא ייספר בלתי נתפשת. חמור מכך. חוק באדר-עופר מעביר את עודפי הקולות לגדולים. הסכם העודפים נתניהו-ליברמן-בנט מבטיח שיהיו גוש המפלגות הגדול שיזכה ב-2-3 מנדטים מהעודפים. הנכונות של רבבות תל אביבים שמאלנים לתת באי-היספרותם את קולם לנתניהו-בנט היא התאבדותית.

מדובר במעשה בלתי נתפש פעמיים. פעם - קיומית: הבלתי-נספרים יצביעו למען הטילים שאמורים ליפול על ראשם ולהסב נזק בלתי-הפיך לתל אביב; פעם - מוסרית: דווקא תל אביב, מעוז החיים הדמוקרטיים, הליברליים, תצביע באי-היספרותה לפשיזם-דתי גזעני אנטי-דמוקרטי ואנטי-ליברלי. תל אביבים יעלו את הפשיזם לשלטון.

שמונה רשימות נאבקות באחוז חסימה - כ-75,000 קולות. בל"ד שסביר שתעבור; עוצמה לישראל וקדימה שבספק; ועם שלם, כוח להשפיע, עלה ירוק, ארץ חדשה, והישראלים, שעל פי הסקרים רחוקים מכך. העובדה שהפעם - לראשונה מאז התחיה - גם כמות משמעותית מקולות הימין יכולה לא-להיספר, נותנת סיכוי לאיבוד הרוב של הימין. העובדה שמהצד השני כ-200 אלף ישראלים מהמרכז-שמאל עלולים באי-היספרותם לרסק את חייהם וחיי חבריהם, שערורייתית.

ראש אחת ממפלגות אלו הבטיח שללא ודאות שיהיו לו 75 אלף קולות - יסיר את מועמדותו כדי לא לתת לנתניהו שלטון. היה ברור שזה ספין. רק שהפתק ביד המצביע. דבר עוד לא הוכרע. שלל אפשרויות שייספרו ממתינות למצביעי המרכז-שמאל. מהתנועה במרכז, דרך חד"ש משמאל ועד למרצ, שהסיכוי שמחנה רחב ייתן לה לשוב להיות גדולה מול הפשיזם היא אפשרות מרנינה. לכו להצביע. וודאו שקולכם ייספר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ