מה אתם רוצים מ"ארץ חדשה"

יונתן ובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

זה התחיל לפני כמה ימים, ואתמול הגיע לשיא. על גבי פיד הפייסבוק שלי, הנשלט ברובו על ידי שמאלנים, מתנהל כבר קמפיין של ממש נגד הצבעה ל"ארץ חדשה". קמפיין שכמעט ואינו מעיד על דבר חוץ מעל תכונות שמאלניות קלאסיות כמו צדקנות, טהרנות, חוסר פרגון, נטייה להרס עצמי וטונות של תחכום לשם תחכום. זה בסדר, גם אני חוטא בתכונות האלה כל יום. גם אני שמאלני.

מדהים לגלות כמה אנרגיות טובות אתם, תומכי השמאל, מכלים על מנת לתקוע מקלות בגלגלים של מפלגה, שאיך שלא תסובבו את זה, שייכת למחנה שלכם. במקום לחפש את אותם "סחים דקדנטים" ששוקלים להצביע לציפי לבני או ליאיר לפיד - אלה שאף רוח אידיאולוגית לא נושבת במפרשיהם פרט לרוח הקונפורמיות הפוליטית - ולנסות להעביר אותם למחנה הנכון, אתם עסוקים בתחקירים ובנבירה בקורותיו של אלדד יניב. נסו את מצביעי יש עתיד והתנועה – זו לא צריכה להיות משימה קשה כל כך. על פי רוב אלו אנשים שקל מאוד לערער את דעתם הפוליטית, אם יש להם בכלל כזו.

אני מאמין ליניב. לא בגלל שהוא "מאור לגולה" כפי שסבתי היתה אומרת, אלא בגלל שאני מוכן ורוצה לתת לאדם, כל אדם, צ'אנס לתקן ולהשתנות. גם אני הייתי רוצה שיתנו לי צ'אנס אם ביום מן הימים אצטרך לעבור תהליך מהסוג שיניב מכנה "חזרה בתשובה". זכותכם לפסול אותו ואולי אתם גם צודקים לגביו, אבל זה ממש לא העניין. העניין הוא שיניב יביא אולי, בהנחה שהסקרים טועים, שניים או שלושה מנדטים. לעומת זאת, מצביעי לבני את לפיד, הם קידוח מניב של 20 מנדטים לפחות. עכשיו, בואו נניח ששליש ממצביעי לבני ולפיד הם בעלי נטיות שמאלניות ולא באים מהצד של "מאוכזבי ביבי". עדיין מדובר בשבעה מנדטים, פי שניים ויותר ממה שיניב יביא בחלומותיו הוורדים ביותר.

אם כך, למה להיטפל דווקא לארץ חדשה? למה - אם להשתמש בעולם הדימויים המרנין של השר הבכיר בעתיד, נפתלי בנט - אתם יורים בתוך הנגמ"ש? הסיבה שאתם עושים את זה היא בגלל שאתם צדקנים-טהרנים, שלא מסוגלים לפרגן למפלגה שהיא הישות הפוליטית היחידה שקמה כאן על חורבות מחאת קיץ 2011. מפלגה שבתקציב מינימלי אך בקמפיין מבריק הזכירה לכולנו, הישראלים מוכי הדימנסיה, את מה שכבר הספקנו לשכוח: שפעם, מזמן, היתה פה מחאה חברתית. אם לא די בהתעלמות התקשורתית המופגנת, הדרישות שאתם, מצביעי השמאל, מציבים ליניב כדי שתואילו בטובכם להשתכנע, הן פשוט בלתי אפשריות.

ויש עוד סיבה אחת, הרבה יותר ישראלית, ליחס המאוד ספקני הזה. והיא שבעצם אתם מאמינים בכל מה שארץ חדשה אומרת ומייצגת, רק אין לכם את הביצים להצביע לה מחשש שחס וחלילה תצאו פראיירים אם יתברר שהיא לא עברה את אחוז החסימה. בשביל הצבעה כזו, נדרשים אומץ, אמונה בצדק כלשהו ורצון להיסחף על מנת להשיג אותו. כמו אז לפני כמעט שנתיים. אבל האמת היא שאין בכם את זה. אתם עייפים מדי, נרגנים מדי, ציניים מדי. אתם טובים בלהעביר ביקורת מתוך תקווה שזו, לכשעצמה, תשקיט את ייסורי המצפון שלכם.

ואחרי כל הדברים האלו, גם אני עדיין במתלבטים. גם אני עוד לא החלטתי אם ארץ חדשה זו באמת ההצבעה שלי. את ההתלבטות הזו כבר אקח כנראה אל מאחורי הפרגוד. כנראה שככה זה כשאתה שמאלני – קודם כל אתה אוכל את הלב.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ