היועץ ממסמס

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו באום

מה מעכב את היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מחקירת פרשת מסמך הרפז? מרגע שנפתחת חקירה מתנדנדת חרב דמוקלס ציבורית לא רק מעל לראשם של הנחקרים אלא גם מעל לראש היועץ. בסופה יידרש להכריע בין כתב אישום לסגירת התיק. באין חקירה, אין לחץ. ימי הבחירות ממילא משכיחים את הפרשייה. עוד שנתיים תפוג תקופת הצינון החוקית ואחריה יוכל הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, להיכנס למגרש הפוליטי ואז כבר יהפוך דו"ח המבקר שחבט בו לאטריות קרות. אז כבר יהיה יועץ אחר על כיסאו של וינשטיין ואיש לא יזכור מי לא חקר ולמה.

וינשטיין יודע כי חקירה תתמקד ברמטכ"ל לשעבר, בחוג מקורביו, בעוזרו אל"מ ארז וינר, שיפרוש בקרוב מצה"ל, וגם תידרש לחיטוט במעשי אשת הרמטכ"ל ובקשריה עם בועז הרפז.

השיטה להתמודד עם אי-הנעימות הזאת: מסמס ככל יכולתך. הסחבת בתיק חברות הקש בעניינו של אביגדור ליברמן תרמה להתמוססות התיק העיקרי, כך עולה מקריאת נימוקי וינשטיין עצמו לסגירה. וינשטיין הביע צער על כך, אך לא ברור אם הבעת הצער הופנתה לליברמן או לציבור.

עוד במאי אשתקד פנה מבקר המדינה, מיכה לינדנשרטאוס, ליועץ בבקשה לפתוח בחקירה פלילית. לינדנשטראוס כתב, כי בדיקת פרשת מסמך הרפז העלתה חשד לעבירות פליליות חמורות, שאותן אינו מוסמך ואינו יכול לחקור. המבקר מוסמך לבדוק את צה"ל, אך אינו מוסמך לחקור אזרחים כמו הרפז או אשת הרמטכ"ל. בדו"ח הביקורת הוסיף המבקר, כי ראיות רבות לא היו חשופות בפניו בגלל התנגדות השב"כ ומשום שחקירת המשטרה התמקדה בזיוף מסמך הרפז ולא עסקה בהיבטים נוספים.

לינדנשטראוס הבין, כי הדו"ח חושף רק חלק מתמונת המציאות העגומה בצמרת צה"ל. חוק מבקר המדינה חייב אותו למיטב שיפוטו להחזיר את הנושא כולו לחקירה פלילית, שתחשוף את מלוא התמונה. יותר מכך, במכתב ליועץ הסביר המבקר כי המבוקרים, ובראשם אל"מ וינר, דרשו לקבל את מלוא חומרי החקירה ודבר זה עלול לסכל חקירה פלילית עתידית. וינשטיין התעקש על מיצוי בדיקת המבקר, אולי משום שממילא סבר שאין לחקור בפרשה. האם תרם בכך לשיבוש חקירה עתידית? לעולם לא נדע.

וינשטיין מינה צוות כדי לבחון את חומרי המבקר ולהחליט אם לפתוח בחקירה. הצוות מיותר. כבר שמונה חודשים מונחים על שולחן היועץ החומרים. במשרד המשפטים כבר מכירים אותם. מה עוד יש ללמוד? ממילא חומר הראיות חלקי, כפי שמסביר מבקר המדינה במכתבו, ולכן יהיה זה מחדל חמור לסגור את התיק ללא חקירה נוספת. מה יוכל לקבוע צוות שיסתכל על תמונת ראיות חלקית ופלילית לכאורה? רק שיש לחקור עוד.

אליקים רובינשטיין הורה על חקירה פלילית יממה אחרי שקיבל את דו"ח המבקר על עמותות אהוד ברק בשנת 2000. מני מזוז נדרש לשבוע כדי להעביר לחקירה פלילית את דו"ח המינויים הפוליטיים של צחי הנגבי בשנת 2004. דו"ח המבקר על החשד להטיית מכרז מכירת בנק לאומי על ידי אהוד אולמרט עבר לחקירה רק אחרי חודשיים וחצי, כי מזוז העביר את ההחלטה לפרקליט המדינה ערן שנדר. דו"חות אחרים בעניין אולמרט התעכבו יותר בגלל ריבוי התיקים נגדו.

סגירת תיק ללא חקירה יכולה להיעשות רק בהעדר עניין לציבור. היועץ מקווה כנראה שהסחבת תתרום להדחקת הפרשה. אל"מ וינר שילם בקריירה הצבאית שלו, אשכנזי וגם ברק ננזפו על ידי המבקר ובכך אולי יבוא לווינשטיין גואל בדמות העדר עניין לציבור. זו תוצאה שהדעת אינה סובלת. בפרשת קו 300 סירב היועץ יצחק זמיר לשתוק לנוכח שקרים והונאה בצמרת השב"כ. וינשטיין לא קורץ מהחומר הזה, אבל החלטותיו אינן חסינות מביקורת בבג"ץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ