הפונקציונליות של לפיד

גבי שרייבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבי שרייבר

הפסיכואנליטיקאי וילפרד ביון (1897-1979) תיאר דינמיקה של קבוצות: בכל קבוצה נוכחות למעשה שתי קבוצות - קבוצת העבודה וקבוצת ההנחה הבסיסית. קבוצת העבודה היא האספקט בתפקוד המנטלי הכרוך בהשגת מטרת הקבוצה. הואיל והפעילות המכוונת מטרה של הקבוצה כרוכה במציאות, שיטותיה הן רציונליות, ולכן מדעיות. פעילות קבוצת העבודה ניתנת לחסימה, או הטיה, על ידי פעילויות מנטליות אחרות המופעלות על ידי עמדות רגשיות רבות עוצמה. הפעילויות הללו מתארגנות כתוצאה של הנחות בסיסיות המשותפות לכל הקבוצה.

ביון זיהה שלוש הנחות יסוד: תלות, לחימה-בריחה, זיווג. כשהקבוצה מאמצת את אחת מהנחות היסוד, נגרמת הפרעה להשגת המטרה שבעבורה הקבוצה הוקמה.

על פי הנחת היסוד של תלות - הקבוצה נפגשת כדי להיתמך במנהיג ולהיתלות בו לצורך הגנה והזנה בחומר וברוח. יעד הקבוצה נהפך להשגת ביטחון והגנה, אשר יוקנו לה על ידי המנהיג. חברי הקבוצה מתנהגים באורח פסיבי ומתייחסים למנהיג כאומניפוטנטי. תחושת דחייה מהתלות יכולה להוביל את הקבוצה לסילוק המנהיג ולחיפוש מנהיג חדש להיתלות בו.

תיאור זה תואם את מבנה קבוצת הנחת היסוד של תלות, שבנימין נתניהו ניסה להוביל, ואת כישלונו היחסי. נתניהו ביקש ליצור ציבור ישראלי כקבוצת תלות: אני המנהיג היחידי המסוגל להעניק לכם ביטחון, הגנה והזנה בחומר וברוח. חזקו אותי כדי שאוכל לשלוט ולהבטיח לכם כל זאת. הציבור סירב לקבל מנהיגות הבנויה על הנחת היסוד של תלות, ופעל נגד מנהיגות יוצרת תלות.

על פי הנחת היסוד של לחימה-בריחה - הקבוצה מתנהגת כאילו נפגשה כדי לשמר את עצמה בכל מחיר על ידי בריחה ממישהו, או מלחמה במישהו או במשהו. המנהיג של הקבוצה מפעיל אותה להתקפה, או מוביל אותה לבריחה. זו היתה העמדה של שלי יחימוביץ': להילחם נגד נתניהו ונגד הימין, וכשלא ניתן להשיג תוצאה לוחמנית זו - לברוח ולסרב להשתתף באחריות השלטונית. הציבור סירב לקבל גם מנהיגות זו, הבנויה על הנחת היסוד של לחימה-בריחה.

על פי הנחת היסוד של זיווג - חיוני שמנהיג הקבוצה יהיה מי שלא נולד עדיין. אדם או רעיון, שיצילו את הקבוצה מתחושות של שנאה, הרס וייאוש, מעצמה או מקבוצה אחרת. כדי לאפשר זאת ברור, שהתקווה המשיחית צריכה שלא להתמלא לעולם. רק בהיוותרה תקווה, יכולה התקווה להתקיים. ציפי לבני ניסתה ליצור מהציבור קבוצת הנחת יסוד של זיווג. זיווג עתידי בין התנועה, העבודה ויש עתיד יוליד מנהיג עתידי, כגון לבני. הציבור סירב להיהפך לקבוצת הנחת יסוד של זיווג ולקבל מנהיג משיחי עתידי.

יאיר לפיד לא ניסה להוביל ליצירת קבוצה של הנחת יסוד דיס-פונקציונלית; לא ביקש ליצור מנהיגות הבנויה על הנחת יסוד של תלות, של מאבק או בריחה, או של זיווג. לפיד מציע את עצמו כחבר בקבוצת עבודה פונקציונלית. לפיד מציע להפוך את אזרחי ישראל ואת מנהיגיה לקבוצת עבודה תפקודית, בלי הנחות יסוד המגבילות או מונעות תפקוד. הוא מציע עבודת צוות אזרחית ומנהיגותית, בלי הנחות יסוד דיס-פונקציונליות.

אם הציבור יבחר עכשיו בקבוצת עבודה פונקציונלית בכל התחומים - הכלכלי, החברתי, המדיני - בלא הנחות יסוד דיס-פונקציונליות של ימין ושמאל ובלי לקבל קבוצות הבוחרות שלא לתפקד בקבוצת העבודה ובמטלות חברתיות אחרות - נצא כולנו נשכרים.

פרופ' שרייבר הוא פסיכיאטר ודיקן הפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון בנגב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ