השבוע לפני 61 שנה |

מהומות במצרים

יעל גרינפטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל גרינפטר

ב-1922 העניקו הבריטים עצמאות למצרים והעמידו בראשה את המלך פואד, שהוריש את הכתר לבנו פארוק ב-1936. ההשפעה הבריטית על בית המלוכה, השחיתות, ובעיקר הניצחון הישראלי במלחמת 1948, עוררו בציבור המצרי עוינות רבה כלפי המשטר. באווירה זו הקים קצין צעיר בשם גמאל עבד אל-נאצר את תנועת הקצינים החופשיים, ששאפה להפיל את בית המלוכה ולשחרר את מצרים מההשפעה הבריטית. תנועה זו היא שהובילה למהפכת הקצינים ולהדחתו של פארוק ביולי 1952.

על פי הסכם שנחתם ב-1936 בין בריטניה למצרים, נותרו כוחות בריטיים באזור תעלת סואץ. ב-25 בינואר, בעימות בין הבריטים לכוחות משטרת איסמעיליה, נהרגו כ-50 שוטרים מצרים. התקרית עוררה זעם רב ברחבי המדינה, והיתה הגורם למהומות אלימות שפרצו למחרת היום בבירה קהיר. ההמון הזועם תקף בתי עסק, משרדים, מועדונים ובתי מלון שהיו שייכים לאזרחים בריטים.

ב-27 בינואר דיווח "הארץ" על החלת "מצב צבאי" במצרים. לפי הידיעה, "ההפגנות נערכו בסיסמה 'נקם בצבא הבריטי', לאחר המאורעות באיסמעיליה ביום שישי". עוד נאמר כי בצד שריפה והרס של עשרות מבנים, נהרגו ב"שבת השחורה" בקהיר כ-50 בני אדם, בנוסף ל-12 בני אדם שנהרגו בבנק ברקלייס. כן נמסר כי בין הריסות מועדון בריטי נמצאו תשע גופות של בריטים, ושמונה בריטים נוספים עדיין מוגדרים נעדרים.

ד"ר ר. וואלטש, שליח "הארץ" בלונדון, כתב כי "המאורעות באיסמעיליה זיעזעו את דעת הציבור הבריטית, המרגיש בעליל כי הם עלולים ליהפך ל'ניצחון פירוס'. אף כי הכל מודים שמאורעות אלה נותנים מקום לצער רב אך היו בלתי נמנעים, הרי התגובות הן עגומות ומלנכוליות, ומנבאות החמרה נוספת ביחסים הבריטיים-מצריים, שממנה אין כנראה המדיניות הבריטית רואה כל מוצא".

בנוסף צוטט ב"הארץ" מאמר מה"טיימס", הקובע ש"האיבה בין הערבים ובין ישראל מחריפה את היחסים בין הערבים ובין מעצמות המערב, אך כדי להפיג את רוגז הערבים על ישראל דרוש בהחלט שיתוף פעולה אמריקאי, ולכן על ארצות הברית לקבל על עצמה אחריות פעילה במזרח התיכון".

ר. מוצרי, סופר "הארץ" לעניינים ערביים, דיווח ב-28 בינואר, כי "הפעולה הבריטית, שגרמה למפנה החדש במצב במצרים, היתה מכוונת לטהר את אזור תעלת סואץ לא רק מאנשי 'פלוגות השחרור' הטאֱרוריסטיות, אלא גם מהשוטרים המצרים המוספים, שממשלת מצרים שלחה לאזור זה כדי לחפות על פעולות הטאֱרוריסטים ולפעול נגד הבריטים בשעת הצורך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ