הכישלון המפואר של יחימוביץ'

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

שלי יחימוביץ' אולי לא יודעת, אך כהונתה כיו"ר מפלגת העבודה הסתיימה. אם תטה את אוזנה, תשמע את קול צחצוח החרבות של עמיתיה: איתן כבל, פואד בן אליעזר, בוז'י הרצוג ואבישי ברוורמן. מי שחי על החרב ימות בחרב, ואיתן כבל כבר החל במלאכה. האחרים יבואו בעקבותיו.

הכישלון שלה חד וברור: לא רק שאין היא מועמדת לראשות הממשלה, אף שהכריזה על כך ביהירות אופיינית, אלא שהיא גם לא מנהיגת המרכז-שמאל, לא המפלגה השנייה בגודלה, ולא מסוגלת לבנות שום גוש חוסם לנתניהו. הכישלון שלה, 15 מנדטים בלבד, הוא עצום בממדיו, כי התנאים הפוליטיים שעמדו לצדה היו מצוינים. ברקע שכבה "קדימה" מדממת, עם 28 מנדטים לחלוקה. בנוסף היתה המחאה החברתית שסיפקה רוח גבית אדירה. אבל בסוף התברר, שיחימוביץ' לא הצליחה לקחת כמעט כלום משני המחסנים האדירים הללו. ציפי לבני לקחה, זהבה גלאון הכפילה, יאיר לפיד גרף בגדול, וגם נפתלי בנט נהנה. רק היא לא.

אבל אצל יחימוביץ', המחיר של הודאה בטעות גבוה מהמחיר של תיקונה. לכן לא תודה לעולם שהקמפיין שניהלה היה רווי בטעויות אסטרטגיות קשות שנובעות מאישיותה. במקום לחזר אחרי בוחרים פוטנציאליים, היא חיזרה אחרי שותפים פוטנציאליים לממשלה בראשותה: מתנחלים וחרדים. היא פזלה כל הזמן ימינה, ולא אמרה אף מלה מיוזמתה בנושא המדיני. היא חשבה שכך תמשוך מצביעי ימין, אך בפועל זרקה מהמפלגה את מצביעי העבודה המסורתיים, שרואים בפתרון הסכסוך משימה מרכזית. הם עברו למרצ ולתנועה; זהבה גלאון אומרת על כך, שאת הקמפיין הטוב ביותר של מרצ ניהלה העבודה.

ואז, ברגע האחרון, כשראתה שהימין לא מגיע, ביצעה יחימוביץ' פליק-פלאק לאחור, והודיעה שלא תיכנס לממשלת נתניהו. כך איבדה אמינות, וכל אלה שרצו להצביע בעבור מפלגה שכן תיכנס לממשלה ותמתן קצת את נתניהו, הצביעו ליאיר לפיד.

גם בתחום הכלכלי-חברתי עשתה את כל הטעויות האפשריות. היא הציגה תוכנית מטורפת, חסרת בסיס, עם תוספת תקציב אסטרונומית של 138 מיליארד שקל (בחמש שנים), כאשר כולם יודעים שיש לקצץ 14 מיליארד בתקציב 2013. הסתירה הזאת הבהירה לציבור שיחימוביץ' עובדת עליו. הוא הבין שמדובר בתוכנית פופוליסטית, ניאו-מרקסיסטית, שתוביל לחורבן כלכלי נוסח יוון. ואמנם, מיום פרסום התוכנית, כאשר העבודה עמדה על 22 מנדטים, היא רק צנחה בסקרים. כאן ראוי לציין את חוסר האחריות של אבישי ברוורמן, הפרופסור לכלכלה שתמך בתוכנית.

ראוי גם להזכיר את הבגידה של יחימוביץ' בשמאל, כאשר חתמה על הסכם עודפים עם יאיר לפיד במקום עם גלאון. זו עוד טעות שנובעת מיהירות וחוסר ידע. לפי חוק באדר-עופר, למפלגה גדולה שחותמת על הסכם עם מפלגה קטנה, יש יתרון בחלוקת עודפי הקולות. למרות זאת חתמה עם המפלגה הגדולה יותר, וכך הפסידה מנדט שלם (או אפילו שניים) לעבודה ולשמאל.

הציבור לא אהב אותה. הוא סלד מהמלים החריפות שהשמיעה ומשפת הגוף התוקפנית. אף אחד גם לא הבין מדוע החביאה את בכירי המפלגה, שלהם יש ניסיון בתחומי הביטחון, היחסים עם הערבים, רווחה וכלכלה, ובמקום לתת להם זמן מסך פירסמה סרט תעמולה על עצמה, עומדת במטבח ומבשלת לילדים, כולל הדגמה מפורטת של שיטת הקפאה בקופסאות פלסטיק ¬ עם פתקים! אני, אני ורק אני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ