שיוויון בנטל: כי איננו פראיירים

גדעון לוי
גדעון לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון לוי
גדעון לוי

עוד מהפכה בפתח: אחרי הצלחת “מהפכת הסלולר” של משה כחלון ו”מהפכת המחירים” של אופטיקה הלפרין, עוברת החברה המהפכנית שלנו ליעדה הבא, מהפכת השוויון בנטל, המשתווה בגורליותה למהפכה הצרפתית וחשובה רק קצת פחות מהמהפכה התעשייתית.

מבנימין נתניהו דרך יאיר לפיד ועד נפתלי בנט - כולם עלי בריקדות. “עולם ישן עדי היסוד נחרימה/ מגב כפוף נפרוק העול/ את עולמנו אז נקימה/ לא כלום מתמול/ מחר הכל”. בעוד שעמי ההיסטוריה יצאו למאבק על זכויות, החברה בישראל יוצאת למאבק דווקא על חובות. היא רוצה שכולם, אבל כולם, ישרתו בצבא. למה בעצם? כי צבא בעיניה הוא ערך, המוחלט מכולם; כי “לא לצאת פראייר” הוא הסנטימנט הלאומי, המוחלט מכולם.

צדק, שוויון ואחווה? במהפכה הזאת יש מעט מאוד מכל אלו. מעט צדק בחברה לא צודקת ‏(בגלל סיבות אחרות לגמרי‏), מעט שוויון בחברה לא שוויונית ‏(בגלל סיבות אחרות לגמרי‏), ואפילו לא קורטוב אחד של אחווה. המטרה האמיתית: לפגוע בשונה ובאחר, להתגרות במיעוט, בחרדים ובערבים, שהם גם, לא במקרה, העניים ביותר, ולהענישם. בצד תאוות הנקם לראותם מתגייסים לצה”ל או לשירות לאומי, מבצבצת השנאה לשני המגזרים הללו. זוהי האש הרעה והאמיתית שמניעה את המאבק הזה, שמאחד את מרבית שבטי ישראל. כל כך מאחד, עד שהפוליטיקאים הסתערו עליו, כמוצאי שלל רב.

והשלל הוא אכן רב: מה יותר קונסנזוס מלקרוא לגייס את כולם, מה גורף יותר קולות מהקריאה הפופוליסטית הזאת לשוויון בנטל. תסמכו על לפיד שאם זהו דגלו, מדובר בדגל הקונסנזוס המרופד, הנעים והחמים, שאין כל סכנה או מחיר בצדו. תסמכו על נתניהו שאם גם הוא קופץ עכשיו בציניות על העגלה הדוהרת הזאת, הוא יודע מה הוא עושה.

לא תחושת צדק מניעה אותם, גם לא שאיפה לחברה שוויונית יותר. הישראלים שצועקים שוויון בנטל לא באמת רוצים שוויון, עובדה שהם לא נאבקים כנגד עוולות משוועות הרבה יותר. מי אמר שוויון ולא קיבל? בתור הארוך עומדים ‏המקופחים והנדכאים, העניים והפלסטינים, הערבים והמזרחים, הנשים והמהגרים, אבל את המלחמה אוסרת ישראל דווקא בנושא הגיוס. מכל עוולותיה, היא בוחרת לתקן את זו השולית. עליה תקום עכשיו ממשלה בישראל.

ספק אם צה”ל רוצה בחרדים, ספק אם הוא זקוק להם; איש לא מתכוון ברצינות לגייס את הערבים, ספק אם למישהו באמת אכפת שאחמד יגויס לטאטא מרפאה במגזר. אבל אנחנו לא פראיירים, והמיעוטים שלנו שנואים, לכן הבה ונסתער עליהם. הרי גם בין המתגייסים אין שוויון ‏(בנטל‏) ובכלל, מי יגדיר מי תורם יותר לחברה, החייל או המשורר, הברוקר או הרב. כבר יש שוויון לכל, שוויון בפני החוק בין עשירים לעניים, ערבים ויהודים; שוויון בהכנסות בין נשים לגברים ושוויון בהזדמנויות בין אשכנזים למזרחים - רק את העוול הזה צריך לתקן ומיד. רק אם פישל יעמוד במחסומים ויתעלל בפלסטינים, נדע שיש לנו חברה צודקת ושוויונית.

מרבית הערבים רוצים להשתלב בעבודה, אבל ישראל מחמיצה להם את פניה. תראו את “אזורי התעשייה” של הערים הערביות, גיבוב של מוסכים ופנצ’ריות. נסו להיות מוחמד ולמצוא עבודה בתל אביב, אפילו דירה־להשכיר קשה לו למצוא. גם חלק גדל והולך של החרדים רוצה להשתלב בעבודה. שירות בצה”ל לא בא בחשבון עבור שתי הקהילות. צה”ל שמן דיו כדי לוותר על שירותם, ישראל חזקה דיה כדי לכבד את מגבלתם. לא בכוח הם ישתלבו במשק, לא בחקיקה ולא בצווים דרקוניים של ממשלת נתניהו־לפיד. הדרך לשילובם עוברת בכבוד הדדי וסובלנות לשונותם. אבל אלו לא נמצאים באג’נדה של המהפכה הישראלית החדשה על השוויון בנטל, חשוב רק מעט יותר מהשוויון בפטל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ