על "שוויון בנטל" ובורגנות נבערת

יצחק לאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק לאור

חמישה-עשר מתנחלים נבחרו לכנסת. ארבעה מיליון נתינים פלסטינים אינם זכאים כלל לבחור, ואין שום סימן לחסימת השור המתנחל בדישו. האופק שהיה לנתינים, מצרים או סוריה, אינו קיים עוד כגיבוי, וארצות הברית, המזיינת הגדולה של כוחותינו, לעולם אינה מגיעה לעצור את הקולוניזציה. אופוזיציית שלום יהודית שיקפה תמיד ציפייה לאמריקאים.
היא נמוגה. נשארנו עם כיבוש ובלי מלחמה. "אין לכם פרטנר למלחמה", אמר לי לפני שנים מחמוד דרוויש.

מכאן גם השחצנות של יאיר לפיד ("לא נצטרף לבלוק חוסם עם חנין זועביז"). ככה לא מדבר רק ברוך מרזל. ככה מדבר האדון שבא לשלוט מטעם החזקים. "שוויון בנטל" היא סיסמת הפרגול של הבורגנות, לקראת הגזירות הכלכליות, שמשמעותן העמקת האי-שוויון. במישור האידיאולוגי, הסיסמה הופכת את השירות בצבא - הגדול מדי, הטורף את רווחת הציבור - למבחן אזרחות קנטרני. לחרדים יימצא פתרון. הערבים יהיו קורבנות ה"אין חובות, אין זכויות". גוונים רבים לשחור.

אין משמעות ל"שוויון בנטל" זולת התפקיד השקרי של הלשון הפוליטית. בכל פעם שלפיד שאג את דקלום ה"שוויון בנטל", הוא הצמיד להבל הזה את "הנטל הכבד על מעמד הביניים". במדינה שבה פערי השכר הם מהגדולים במערב, זה פשר התוצאות בבחירות: ערך איגרות החוב הממשלתיות עלה ביום המחרת. הבורגנות כאן וגרורותיה באמת נבערות וחסרות תרבות, מערבית או יהודית, אבל הן אינן טיפשות, סיסמת ה"שוויון בנטל" היא הקריצה.

אם נוסיף לכל זה את העובדה, שהליכוד הצליח לסלק מהנהגתו לא רק את הליברלים-יחסית, אלא - בתהליך ארוך יותר - את הפריפריה המזרחית, שמנחם בגין טיפח, ותתקבל תמונת הניצחון הגדול של הימין המזוקק בבחירות הללו, ימין-ימין. אל תגידו מרכז.

אפשר שמרצ תצטרף למסע האיוולת של שנאת החרדים ("שוויון בנטל") בגלל נטייתה לזייף "רדיקליות" ובגלל הסביבה המעמדית, שממנה גרפו אנשיה, כמו גם לפיד, את קולותיהם.

אגב, מהסביבה הזאת אין מגייסים חיילים לירות בבלעין או בתושבי עזה. לשם שולחים עולים מאתיופיה ומרוסיה. מהסביבה המדושנת הולכים ליחידה 8200, ליחידות המחשבים, לגלי צה"ל. לפיד מיחידת "במחנה" הוא מעין קריקטורה זעירה ל"שוויון בנטל", אבל הסיסמה הזאת משיקה למוטיבים אנטישמיים מבית אבא: איבה לזקן, לפיאות, למגבעת, לצד הלחישה "פרזיטים". עיקרה ה"חיובי" בא לידי ביטוי בהגות של נפתלי בנט: ללמוד "את הרמב"ם ואת יוני נתניהו" ו"לאהוב את הצבא שלנו".

בחודש הזה הרג הצבא שישה פלסטינים. התקשורת שוב מקבלת את שפת השב"כ, המכנה עכשיו את המאבק העממי בגדה "טרור עממי". החידוש הלשוני הזה משתתף בהכנת הציבור לקראת דיכוי ההתקוממות הבאה, העממית - האופק הפלסטיני האחרון. כמה נציגים בכנסת יש למי שיזדהו עם ההתקוממות הזאת? הסיעות הערביות, ומאחוריהן גם פחות מחצי מנדט של מצביעים יהודים. ונתן בלנק, הנמצא בכלא 6 מאז נובמבר. מרצ אינה אומרת עליו מלה. נישואי הומואים - סבבה. סרבנות ב-2013 - עדיין "מוגזם".

ייצוג המתנחלים בכנסת חורג מעבר לכוחם האלקטורלי. גם הייצוג האשכנזי, ובמהופך - התת-ייצוג המזרחי. מי שרוצה לראות בציפי חוטובלי, איילת שקד, אורית סטרוק וחברותיהן ביטוי ל"העצמה נשית", תבושם לו ההונאה העצמית. בולטת יותר ההצבעה המסיבית של נשים בעד שלושה מאצ'ואים מובהקים. את זה לא הבינה שלי יחימוביץ' בזמן: ימין פירושו "סמוך/סמכי על הגבר-גבר". כלומר, עם המדכא עם אחר אינו יכול להיות חופשי.