בסוף נשארנו עם ביבי

אלוף בן
אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף בן
אלוף בן

הבחירות הסתיימו, , והשלטים קופלו. נשאר בשלטון, וימשיך לכהן כראש הממשלה. דף המסרים שלו השתנה קצת. בזמן הקמפיין רצה נתניהו "", ועכשיו הוא מדבר על "ממשלה רחבה ויציבה". כל היתר נשאר כשהיה. זה אותו ביבי, עם אותה השקפת עולם, אותו ניסיון ואותם יעדים.

נתניהו לא שינה את הערכת המצב שלו, ולא את המדיניות הנגזרת ממנה. כמו לפני הבחירות, גם אחריהן נתניהו מאמין שישראל נתונה בסכנה גוברת בגלל התפרקות המדינות השכנות ונפילתן לידי התנועות האיסלאמיות. הוא היה ועודנו משוכנע, שכל שטח שישראל תפנה ייהפך ל"בסיס טרור איראני", ועדיין רואה את שליחותו ההיסטורית בעצירת תוכנית קודם שתבשיל לפצצה מבצעית.

ב חזר נתניהו על מסריו המוכרים, ובראשם המחויבות ל"עוצמה ביטחונית" ומניעת נשק גרעיני מאיראן, "אחריות כלכלית" ו"אחריות מדינית בחתירה לשלום אמת". תרגום: הציבור השאיר אותי על כיסאי כדי שאמשיך באותו כיוון. תקציב הביטחון לא יקוצץ, וכל עוד זה תלוי בי, לא תקום מדינה פלסטינית בגדה המערבית, ושום התנחלות לא תפונה. גם לא יוטלו מסים להחייאת מדינת הרווחה שפורקה.

לרפרטואר הישן שלו הוסיף נתניהו את "הגברת השוויון בנטל" והורדת מחירי הדירות. זו המחווה שעשה להתייצבות בראש גוש המרכז-שמאל - באימוץ חלק מהסיסמאות של יש עתיד. נתניהו התעלם מדרישת לפיד לתיקונים בשיטת הממשל, השנואים על המפלגות החרדיות. כך אותת לחרדים, כי לא ייבש אותם בחוץ ולא יכניס את יש עתיד לקואליציה במקומם.

נתניהו הראה בקדנציה הקודמת, שהוא פועל, או נמנע מפעולה, רק תחת לחץ ציבורי או אמריקאי. כך הוריד את מחירי הסלולר, ו, כדי לרצות את הציבור בבית. כך הקפיא את ההתנחלויות לעשרה חודשים ונמנע מתקיפת איראן, בגלל חששו מהנשיא ברק אובמה. אבל אלה היו החריגים. רוב האנרגיה של נתניהו יוחדה לשמירת "היציבות" ומניעת זעזועים פוליטיים, שיסכנו את המשך שלטונו ואת בחירתו המחודשת. מבחן התוצאה הראה כי צדק: למרות הקמפיין הכושל שניהל והמכה שמפלגתו ספגה בקלפיות יסודות שלטונו לא התערערו.

עכשיו עסוק נתניהו בהורדת המחיר של שותפיו לקואליציה. מטרתו ליצור בסיס רחב, שימנע משותף יחיד להפילו. הכל ממוקד במטרה הזאת: ההדלפות כאילו "שרה הטילה וטו על נפתלי בנט", החיבוקים המופגנים עם לפיד, ההצהרות על מצב חירום בצפון. נתניהו נכנס למשא ומתן הפוליטי מעמדת כוח, כשלפיד והחרדים שווים בערך בכוחם, והיריבות ביניהם מונעת מהם להתאחד נגדו.

כברירת מחדל, יש לנתניהו 63 ח"כים בקואליציית-בטון (הליכוד ביתנו, המפלגות הדתיות ושאול מופז). הוא זקוק ללפיד, ואולי גם לציפי לבני, בתפקיד שמילא אהוד ברק בממשלה היוצאת - כמגן כפול, מול אובמה ומול הימין הקיצוני ודרישותיו לצעדי סיפוח והתנחלות, שיעמיקו את הבידוד הבינלאומי של ישראל. אבל לא בכל מחיר. לפיד חלש מכדי לכפות על נתניהו את תוכניתו לדיכוי הערבים והחרדים ושיגורם לעבודות כפייה המוניות ("שירות אזרחי"). ממילא אין צורך אמיתי ב"שוויון בנטל", מעבר למציאת נוסחה שתרצה את בג"ץ. את זה מבינים גם הפוליטיקאים החרדים, ונתניהו מקווה שהם יתרצו לחתום על משהו ריק מתוכן, מחשש לפגיעה בקצבאות הילדים ובמימון לישיבות ולתלמודי התורה.

הנסיבות פועלות לטובת נתניהו. עכשיו נשאר לראות, אם יצליח לרתום אותן לטובתו, או יתחלק על בננה כמו במסע הבחירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות