לפיד, אל תיקח את תיק החוץ

אורי בן אוליאל
אורי בן-אוליאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי בן אוליאל
אורי בן-אוליאל

בימים אלה מתחולל דיון ציבורי סביב השאלה האם ראוי שיאיר לפיד ייקח לעצמו את תיק החוץ. על-פי חלק מהפרסומים, המקורבים ללפיד לוחצים עליו לקחת תיק זה כדי להגדיל את סיכויו להיות ראש ממשלה בעתיד.

אכן, קיימים כמה שיקולים "ענייניים" שעשויים להצדיק, מנקודת המבט של לפיד, את לקיחת תיק החוץ ולא תיק מרכזי אחר העומד על הפרק, קרי את תיק האוצר. ראשית, לפיד ניחן בתכונה חשובה שעשויה לסייע לו כשר חוץ: הוא יודע לדבר היטב אנגלית. ייתכן גם שקבלתו ללימודי דוקטורט בתוכנית יוקרתית העוסקת, בין היתר, בתרבות עשויה להעיד על יכולותיו לנהל דיאלוג מדיני עם שגרירים ושרי חוץ בעלי רקע תרבותי שונה משלו. לכך מצטרפת העובדה, שלפיד צפוי לעבור מסך בערוצי הטלוויזיה בעולם, כפי שעשה שנים רבות בישראל. לעומת זאת, ללפיד אין הכשרה מקצועית כלשהי בכלכלה, וכנראה שגם אין לו ניסיון מעשי מעמיק בתחום. ספק אם ניסיונו של לפיד בזירת האגרוף יסייע לו בזירה הכלכלית.

למרות שיקולים כבדי משקל אלה, לפיד חייב להימנע מליטול לעצמו את תיק החוץ. לפיד יצר מצג כלפי הציבור, במשך תקופה ארוכה, כי מטרתו המרכזית היא לייצג את האינטרסים של מעמד הביניים. כך, עם הגשת הבקשה לרישום מפלגת "יש עתיד" למשרדי רשם המפלגות, הודיע לפיד כי רישום המפלגה "מהווה עוד צעד בדרך להגשמת היעד המרכזי שהצבתי לעצמי - הקמת כוח פוליטי גדול ומשמעותי, שיביא לשינוי סדרי העדיפויות במדינת ישראל וייתן סוף סוף ייצוג אמיתי למעמד הביניים". יתירה מכך, סמוך להגשת הבקשה לרישום המפלגה, שלח לפיד מכתב לפעיליו ולתומכיו ובו כתב להם: "הקמנו את מפלגת 'יש עתיד' מפני שלמעמד הביניים הישראלי, הציבור היצרני והעובד, משלם המסים והמשרת בצבא, אין קול ואין מי שיגן על האינטרסים שלו בנושאים הקרובים ללבו - החינוך, הבריאות, התחבורה, הדיור, המלחמה בשחיתות ויוקר המחיה".

באופן דומה, לפיד כתב בסטטוס בדף הפייסבוק שלו: "על כתפיה הצעירות של המפלגה החדשה מונחות לא מעט תקוות וציפיות. הקמנו אותה מפני שלמעמד הביניים הישראלי, הציבור היצרני והעובד, משלם המסים והמשרת בצבא, אין קול ואין מי שיגן על האינטרסים שלו בנושאים הקרובים ללבו". באחרונה המשיך והצהיר לפיד, "כבר בינואר הקרוב הם יעלו למעמד הביניים את מס ההכנסה. ומיד לאחר מכן יעלו את מחירי החשמל, מוצרי המזון, תעריפי המים, החשמל והדלק. למה? כי מעמד הביניים הישראלי סופג הכל. ואני אומר לכם, עד כאן. זו הסיבה שיש עתיד הוקמה".

אם יחליט לפיד בסופו של דבר לקחת את תיק החוץ, הוא יפעל בניגוד מוחלט למצג, חוזר ונשנה, שיצר כלפי בוחריו, לפיו בכוונתו לפעול, בראש ובראשונה, לייצוג מעמד הביניים. ספק רב אם הפיכתו של לפיד לפרזנטור הבינלאומי של מדיניות הסטטוס-קוו הצפויה של ביבי-בנט, עשויה לסייע למעמד הביניים בנושאים הקרובים ללבו, ובראשם יוקר המחיה והדיור. ספק רב, אם לחיצת יד מצולמת בין לפיד לאובמה צפויה לסייע למעמד הביניים לגמור את החודש.

על לפיד אפוא לזכור היטב, במהלך התלבטויותיו האם ליטול את תיק החוץ או האוצר, את מצגיו החוזרים לציבור, לפיהם מטרתה המרכזית של מפלגתו היא לדאוג למעמד הביניים. נטילת תיק החוץ על ידי לפיד עלולה לגרום לכולנו להיזכר בחיוך בדברים שאמר לפיד עצמו ממש לא מזמן: "הפוליטיקה הישנה פשטה את הרגל... נבחרינו כל כך עסוקים במשחקי כיסאות שהם שכחו שתפקידם הוא קודם כל לשרת את הציבור ששלח אותם לכנסת ולממשלה".

הכותב הוא ראש החטיבה למשפט מסחרי במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ