מה לפיד צריך לעשות

רפי ישראלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפי ישראלי

הישגו העצום של יאיר לפיד בבחירות בא לו בזכות היצמדותו העיקשת לרעיונותיו בתחומי החברה והכלכלה, שבחלקם נולדו בעקבות המחאה החברתית של קיץ 2011, שסחפה מאות אלפי צעירים. למעשה, עלייתו המטאורית, ועמו שובל ארוך של אלמונים ואלמונים פחות שנשרכו אחריו, היא הפרי הפוליטי העיקרי של מחאה זו.

אשר על כן, ראוי לו ללפיד הבלתי מנוסה שמתלבט מה ידרוש כשותף בכיר בממשלה החדשה, שידבוק במה שהבטיח לבוחריו. עליו לתבוע הקמת מסגרת חדשה בראשותו, שתבטיח לו ולנבחרתו סטאז' של הסתגלות והתמחות מעמדה של כוח. סטאז' כזה לא רק יעניק לו ולאנשיו את ההתנסות החסרה להם, אלא גם תבטיח לו, אם יצליח במעשיו, את צמיחתו בעתיד כמנהיג לאומי. הוא יכול לתבוע מינוי של סגן או משנה לראש הממשלה, האחראי כשר-על על ענייני חברה וכלכלה, כך שיוכל להגשים את תוכניתו החברתית והכלכלית שבזכותה נבחר.

בעוד שמשרד בכיר (כמשרד החוץ או האוצר) היה מעצים את יוקרתו, גם אם הצלחתו בו איננה מובטחת - מעורבותו הישירה בייזום רפורמות במיסוי, בחינוך, בהורדת מחירים, בפיתוח דיור להשכרה לחסרי אמצעים, בדאגה לשוויון בנטל, בהוצאת חרדים לשוק העבודה לאחר שירותם הלאומי, ובהוכחה בעליל כי התיקונים הללו אפשריים - תזכה אותו באהדה גדולה בציבור ותבנה לו דימוי של מי שלא רק מטיף אלא גם מקיים. לשם כך, דרושים לו שותפים שדעתם כדעתו. ישנם לא מעטים כאלה, ובראשם הבית היהודי, שבקולותיהם הממוזגים שולטים על נדוניה של 61 ח"כים. זהו רוב דחוק אמנם, אך מספיק לקיומה של ממשלה בישראל שוודאי עוד תתוגבר בהמשך על ידי התנועה של לבני וקדימה של מופז, עד כדי 69 ח"כים. והעיקר שהחרדים, העלולים לטרפד את ביצוע התוכניות הללו, ייוותרו בחוץ.

אין שחר לטענה שאם החרדים לא יהיו בקואליציה אי אפשר יהיה לכפות עליהם גיוס. אם במסגרת הרפורמות יחױקק גם חוק אזרחות חדש, לפיו אזרחות איננה נרכשת על ידי תעודת לידה או עלייה לארץ אלא מוענקת לאחר הכשרה בחינוך הממלכתי, הכולל לימודי ליבה והכשרה מקצועית, ואחר כך שירות לאומי, אזי כל מי שלא יעמוד בקריטריונים הללו לא יהיה אזרח המדינה אלא רק תושב בה. מי שאיננו אזרח יוכל לעבוד ולהרוויח את לחמו, וללמד את ילדיו כרצונו, אך חינוך הילדים יהיה על חשבונו, והוא לא יזכה בהטבות סוציאליות ולא יוכל לבחור ולהיבחר. אין ספק בלבי, שמיד עם התקבל חוק כזה, שייבש את המשתמטים, נראה נהירה אדירה של חרדים לחינוך הממלכתי ולשירות הצבאי, מתוך בחירה וללא כפייה.

לפיד - כאביו לפניו שהלך עם אריאל שרון וסילק את החרדים מן המשוואה הקואליציונית, אך לא אזר כוחות לאכוף גיוס - הוא ימני בהשקפתו החברתית והכלכלית. כך גם ראשי הבית היהודי. על כן לא יקשה עליהם לפעול יחד מתוך ממשלה קומפקטית וחסכונית למען הגשמת המטרות הללו, שהציבור נזקק להן נואשות. שלוש השותפות הפוטנציאליות - הליכוד-ביתנו, יש עתיד והבית היהודי - חפצות בכלכלה חופשית, בעידוד יזמות, יצרנות ותחרות בשוק, ובהכוונת חרדים ואחרים לצאת לעבודה ולהעצים את כלכלת המדינה במקום לינוק משדיה המדולדלים כטפילים. שלושתן חפצות בגיוס לכל, בהורדת מחירי הדיור ומוצרי הצריכה היסודיים, בחינוך יהודי ערכי, ובשאר ענייני חברה וכלכלה שיכוונו ויובלו בידי המנצח הגדול - יאיר לפיד.

אין ספק, יהיו הבדלים בין השותפים בכל הנוגע לתפישה המדינית והעמדה באשר למו"מ עם הפלסטינים, אולם מי שמטיף ל"מו"מ מדיני" צריך גם לאזור עוז להוסיף "לפי תנאי הפלסטינים", הואיל וזה מה שעומד על הפרק. והרי מצד אחד לפיד איננו מוותר על ירושלים, ומעבר לאמירה הניטרלית כי יש ללכת להסדר מדיני הוא לא הצביע על דרך לבצע את הדבר. ומצד אחר, נפתלי בנט הודיע כי מי שרוצה לדבר עם אבו מאזן (אם זה יתרצה ויבוא לשולחן ללא תנאים), שידבר. אם כן, לא עומד כאן למכשול שום גורם מעכב רציני, שימנע את החיבור המוצע. זאת ועוד, הימנעות משיתוף כזה עלול להתגלות כהחמצה לאומית טרגית. בידי לפיד המפתח, ומן הדין שיאחז בו.

פרופ' ישראלי הוא מורה לאיסלאם ולמזרח תיכון באוניברסיטה העברית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ