הימין הליברלי ניצח - דעות - הארץ

הימין הליברלי ניצח

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עמיר פוקס
עמיר פוקס

הישגה יוצא הדופן של מפלגת "יש עתיד" בבחירות נבע מכמה גורמים, ובהם המחאה החברתית והעדר מפלגת מרכז דומיננטית אחרת. אך מבחינת מאזן הכוחות הבין-גושי, עולה בבירור גורם נוסף: כמה מנדטים שהיו באופן מובהק בימין, הצביעו בעבור מפלגתו של יאיר לפיד (יחד עם ציבורים נוספים כמובן). אין להתפלא על כך. אותו ציבור של ימין ליברלי נותר חסר בית במערכת הבחירות הנוכחית. הליכוד, המפלגה הלאומית הליברלית, סילקה בבושת פנים משורותיה כמעט את כל מי שייצגו את הזרם הליברלי. במקומם נכנסו, ובמקומות גבוהים, תומכיו המובהקים של גל החקיקה האנטי דמוקרטית, וגורמים המדגישים את עליונות הפן היהודי על חשבון הפן הדמוקרטי באופי המדינה.

וכאילו אין די בכך, הברית עם ישראל ביתנו הפכה כל מצביע ליכוד למצביע בעל כורחו בעבור אביגדור ליברמן, פאינה קירשנבאום ודוד רותם - מי שהגו את הצעות חוקי "הנאמנות-אזרחות", את ועדת החקירה המקארתיסטית נגד ארגוני זכויות האדם, שליברמן כינה אותם "סייעני טרור נטו", ואת חוק ועדות הקבלה הגזעני.

אותם מצביעים הוכיחו שוב שקיים ציבור שדרכם של זאב ז'בוטינסקי ומנחם בגין לא זרה לו. ציבור שבעיניו אין סתירה בין לאומיות לנאמנות לערכים דמוקרטיים וליברליים. ציבור שלא יכול לסבול את היחס של אנשי ישראל ביתנו, וחלק מהנציגים שנבחרו בפריימריס בליכוד, לערביי ישראל, לחופש הביטוי, ולבית המשפט. בניגוד לטענות החוזרות ונשנות, מימין - ששרים בליכוד הנאמנים לדמוקרטיה "בוגדים" בימין, ומשמאל - שמי הדמוקרטיה יקרה לו "הלב שלו בשמאל", הוכח שוב כי הימין הליברלי חי ובועט, ובמידה מסוימת הוא שהכריע את תוצאות הבחירות בכך שהחליש מאוד את מאזן הכוחות הבין גושי, שהיה חד משמעי לאחר הבחירות הקודמות.

כמו כן הוכח, שבניגוד לטענות אנשי הקואליציה היוצאת, אפליה והדרה גזענית של ערביי ישראל אינן "רצון העם". "העם" גם אינו מעוניין ברדיפה ובסתימת פיות על בסיס פוליטי, ו"העם" לא מבקש לוותר על ההגנה שמעניק לו בית המשפט העליון מפני שרירות לב השלטון. מתברר גם שהחקיקה הלאומנית, שכונתה "פופוליסטית", לא היתה כה פופולרית אחרי הכל (למעט בהקשר של הפריימריס בליכוד).

הקואליציה היוצאת, מוכת שכרון כוח, ניסתה לחטוף ככל יכולתה, פשוט משום שהיתה לה האפשרות לכך. אזרחי ישראל הזכירו לה כי בדמוקרטיה הריבון הוא העם ולא "הרוב".

הליכוד נותר בשלטון, אך תוצאות הבחירות לא מותירות מקום לספק: העם דורש דמוקרטיה ומתינות. פחות רדיפת האחר. העם מבקש נורמליות. יש לקוות שהקואליציה הבאה אכן תהיה כזאת שתשמור על ערכי הדמוקרטיה, שנרמסו ברגל גסה בקואליציה הקודמת. יש לקוות גם שמעבר לעצירת הכרסום בערכי הדמוקרטיה, תהיה חשיבה מחדש על המהלכים שננקטו בקדנציה הקודמת ועל האפשרות לתקנם.

עו"ד פוקס הוא חוקר במכון הישראלי לדמוקרטיה

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ