תשובה, מינה צמח והגברים הלבנים

רמי לבני
רמי לבני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רמי לבני
רמי לבני

צביקה, צעיר תל אביבי, מגדיר את עצמו כפעיל פוליטי רדיקלי ואסטרטג רשת. הוא מספר בהצטנעות שהיה מיוזמי המחאה החברתית, אך פרש ממנה בסטטוס מכונן בפייסבוק, שבו חשף את הרבדים ההגמוניים בדבריה של אחת ממנהיגות המחאה בראיון שנתנה למקומון גן יבנה. הוא צדק, כמובן, כפי שמוכיחה המציאות ו-137 הלייקים שקיבל.
צביקה גילה את הפוליטיקה בגיל מאוחר יחסית, לפני שנה, ומאז עבר בין חמש מפלגות. הוא התחיל עם שלי יחימוביץ' כי "נמאס ממפלגות בוטיק ופוליטיקלי קורקט", עזב בגלל עופר עיני, ומכיוון ש"רק מפלגות קטנות יביאו שינוי", עבר לחד"ש, שממנה התנער בגלל העדר נשים ברשימה, ולאחר אפיזודה בבל"ד ואתנחתא במפלגת הפיראטים בשביל "לקעקע את הפוליטיקה הישנה מבפנים", החליט שהפעם הוא בוחר לפי הלב, ארץ חדשה. בסוף הוא הצביע דע"ם.

לצביקה שגרה קבועה. הוא קם לא מוקדם מדי, ופותח את החמ"ל: שני מחשבים ניידים, טאבלט עם טוויטר שנשאר דלוק בלילה כדי לא לפספס ואייפון דור חמש למבצעים דחופים. עד שהקפה רותח, אצבעותיו כבר דרוכות על המקלדת, מעקצצות בתשוקה לקראת המשימה היומית שלו: ציד התבטאויות. צביקה סורק את המרחבים הווירטואליים ו"העולם האמיתי" לאיתור אמירות לא זהירות של פוליטיקאים, פליטות פה דו-משמעיות לכאורה וסאבטקסטים מרשיעים, שבעליהם חשבו שיעברו מתחת לרדאר שלו. הוא זה שהצית את הסערה סביב ה"גזענות, לא פחות" בתשדירי הבחירות של מרצ, הוא פסק ראשון שסתיו שפיר "גנבה את המחאה", הוא זה שחשף את האמת של אלדד יניב על הטייקונים ואז את פרצופו האמיתי של יניב.

לאחר שמאותרת התבטאות מחשידה - מספר צביקה - יש ארבעה שלבים :

א. שלב השיגור - תוכן ההתבטאות מופץ בפייסבוק, בינתיים עדיין בנימה אירונית יגעה בלבד: "כמה לא מפתיע שיאיר לפיד אמר...".

ב. שלב ההתחלחלות - לייקים מתחילים להיאסף, הטון להחריף, והאשמה - להתבסס. "לא מפתיע בכלל! רוצו לשמוע את הראיון שלו לויצטום מ-1987!

ג. שלב הגעוולד וההיסטריה - צביקה ועמיתיו בבליץ של שרשורים שמבצעים דה-קונסטרוקציה בהתבטאות, מגלים את התת-מודע הפוסט-קולוניאלי שלה, ופותחים בתחרות שנינויות בנושא הוקעת המתבטא .

ד. שלב המוביליזציה - שבו קהילת הפייסבוק נקראת "לעשות מעשה", להצטרף לאיוונט ולעצומה ולפרסם כרזות יצירתיות.

אני שואל את צביקה, למה כמעט שאינו מתעמת עם אנשי ימין. "כי זה אובבייס", הוא כמעט מתרעם, "יותר חשוב לחשוף את היסודות הדכאניים אצל הכביכול-שמאלנים. תן לי הבדל אחד - אחד! - בין זהבה גלאון למיכאל בן ארי. בן ארי לפחות דיבר ערבית בתשדירים". צביקה לא היה בעד בנט, אבל זעם על "רדיפת הכיפות הסרוגות בשם ליברליזם תל אביבי כוזב של שותי אספרסו".

הוא לא תומך בש"ס, אבל טוען שהרצון לגייס את החרדים הוא ניסיון נואש של האליטה הלבנה לכפות את האוריינטליזם שלה. במיוחד הוא בז למפלגות השמאל הציוני הוותיקות. הללו מזכירות לו את צביקה של קדמת דנא, מלפני שמונה חודשים, לפני שיצא מהמטריקס והבין בעקבות פוקו וההוביט את הקשר בין אינטרס מעמדי לפריווילגיות אתניות. "הייתי שם: בשוויון בנטל, שתי מדינות וכל הבולשיט - עד שהבנתי את השיטה. צריך להפסיק עם המושגים הישנים ולחתור לקואליציה של בנט, הערבים, ש"ס, הפלג האזרחי של ליברמן, דע"ם וארץ חדשה. רק ככה נשאיר גם את הימין וגם את השמאל בחוץ".

ומי יהיה ראש הממשלה? אני מנסה לעקוב. "איננו עוסקים בשלב הזה בחלוקת תיקים".
בספרייה הקטנה של צביקה יש הגות ניאו-מרקסיסטית ובעיקר מדע בדיוני. "אני לא מאמין לסקרים, וזה שהם מדויקים רק מוכיח את השקר". לפני חודשיים, כשכולם דיברו על סוף העולם לפי לוח המאיה, צביקה הקפיד להתווכח עם המזלזלים, "שמתנשאים על אחרים בשם הרציונליזם המערבי".

למדת לקח? אני שואל אותו בעדינות. אתה לא מרגיש שהעם לא מחפש טהרנות אלא תקווה ומכנה משותף? צביקה מגחך. "קודם כל, לא בטוח שהצבעתי דע"ם. ברגע שהבנתי שהם עוברים בענק, הנטייה היתה ללכת עם האנדרדוג. לא אומר לאיזה מפלגה הצבעתי, אבל כן - שלא הפסדנו. הושתקנו בפעולת איגוף של תשובה, מינה צמח והגברים הלבנים. ולפי סקרי העומק ברשת, למעשה נכנסנו עם חמישה מנדטים".
באמת?, תהיתי. הוא מניח יד חומלת על כתפי, כמי שמדבר עם ילד קשה תפישה במקצת: "ידידי, אתה מנותק. צא מהבועה. אתה לא מבין איזה כוח יש לבאז ברשת".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ