על הונאה עצמית

יאיר אסולין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אסולין

עולם מדומיין. הונאה עצמית היא מצב תודעה שבו אדם מסתיר מעצמו את האמת. הונאה עצמית היא לא שקר. שקר מחייב בחירה מודעת לומר "לא אמת". במצב של הונאה עצמית האדם לא מודע לזה שמה שהוא חושב זה בעצם שקר. בעת הונאה עצמית האדם יוצר לעצמו מעין ישות חיצונית שבה דברים סותרים יכולים להתקיים יחדיו.

הונאה העצמית היא מושג חשוב להבנת השיח הישראלי, גם הפוליטי וגם זה של הרחוב. השיח הישראלי לא שקרני במודע. הישירות הישראלית מבטאת שאיפה אמיתית. ובכל זאת הוא מכיל סתירות מהותיות. רק שיח של הונאה עצמית יכול להתנהל מתוך סתירות כאלה, ועדיין המשתתפים בו יאמינו שהוא כן, אמיתי. אני חושב, לדוגמה, על יאיר לפיד: רק לפני כמה שבועות המפלגה שלו - כלומר, הוא - חתמה על האמנה להגברת השוויון בין יהודים וערבים. המסקנה: לפיד מאמין בצורך להגביר את השוויון בין יהודים וערבים. זה לא מנע ממנו להגיד שהוא לא יקים גוש חוסם עם "הזועביז". כלומר, העובדה שהוא מכיר באמת בחשיבות השוויון בין יהודים לערבים, לא מנעה ממנו להציג את הנציגים הערבים בכנסת כגוש אחיד שבמהותו פסול להרכבת קואליציה. ואני בטוח שהוא לא מבין את הסתירה בין הדברים. למה? זו ההונאה העצמית.

אותו דבר עם זהבה גלאון, שביקרה בלהט את האמירה של לפיד. גלאון לא מרגישה סתירה בין העמדות שהיא נלחמת בעבורן (שוויון וכו'), לבין העובדה שהיא עומדת בראש מפלגה שאין לה ברשימתה לכנסת אפילו מזרחי אחד במקום ריאלי. ולא, אל תגידו דמוקרטיה. מבחינת הדמוקרטיה גם האמירה של לפיד עוברת. ההונאה העצמית היא עניין של מהויות. ולא, אני לא חושב שגלאון שקרנית. היא באמת מאמינה בשוויון. זו הדינמיקה של ההונאה העצמית. גם חברי הליכוד החילונים הם אתיאיסטים שמאמינים שאלוהים הבטיח לעם ישראל את הארץ.

ההונאה העצמית לא קיימת רק בפוליטיקה. היא קיימת גם בכלי תקשורת וברחוב. עצם העובדה שהתקשורת רואה בעצמה את "כלב השמירה של הדמוקרטיה", מחד גיסא, ומסתירה כמעט לגמרי את קיום השטחים הכבושים במהדורות החדשות המרכזיות, מאידך גיסא, זו הונאה עצמית. למה? אני באמת מאמין שהם לא חושבים שפלסטינים זה "חדשות". אותו הדבר לגבי המזרחים. ההשתקה של הנתונים שאריה דרעי ניסה להציף במערכת הבחירות היא הונאה עצמית. אנשים ברחוב מאמינים שאין בעיה ביחסי מזרחים-אשכנזים. הנתונים לא משנים בשבילם. ואלה, כמובן, רק כמה דוגמאות. ההונאה העצמית נמצאת כמעט בכל מקום.

הסכנה הגדולה בהונאה העצמית היא הניתוק מהמציאות. האדם בורא לעצמו עולם מדומיין שבו יכולות להתקיים סתירות או הונאות עצמיות. סארטר, למשל, מביא את הדוגמה של מלצר ששוכח שהוא קודם כל בנאדם ("הישות והאין"). כך גם החברה הישראלית, הדיבור הישראלי, הפוליטיקה הישראלית, שמסרבים לראות את המציאות כמות שהיא. אלא שהמציאות האמיתית ממשיכה לנוע קדימה. האפליה, הכיבוש, חוסר השוויון בין יהודים לערבים, כל זה לא נעלם. כשזה יתפוצץ - גם העולם המדומיין הישראלי יתפוצץ ביחד אתו.

השכן מלמטה (מונולוג). "בסוף הצבעתי. אמרתי שאני לא אצביע והצבעתי. לא, לא נכנסה בי פתאום איזו תקווה גדולה. לא. אותו זיפת שהיה כשדיברתי אתך היה גם כשהלכתי להצביע. ובכל זאת. ככה זה. למי הצבעתי? יאיר לפיד. עמדתי שם מול הפתקים ולא ידעתי מה לבחור. עמדתי איזה עשר דקות. לא, אין לי שום דבר אתו. לא יודע מה הוא אומר. למה הצבעתי לו? הצבעת מחאה. לא היה לי למי, אז שמתי אותו. אני מקווה שהוא יהיה טוב. מה זה "טוב"? אני כבר לא יודע. אני חושב שהרבה בחרו בו סתם. מהטלוויזיה, אתה יודע. ככה זה היום. מה אני אגיד לך: בסוף יצא שיש לו הזדמנות לשנות פה משהו. שלא יתלכלך כמו כולם וידפוק אותה".

yair.assulin@gmail.com

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ