יאיר ו-18 הענקים

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר

את זה ש, אפשר להבין. הוא חש עתה את אימת האופוזיציה וזקוק לרחמי ממליך-המלכים החדש. אך מה נאמר על פרשנים ותיקים וציניים, שעד יום שלישי התייחסו אל הטירון הפוליטי בהתנשאות מהולה בבוז, ומיד עם היוודע ההישג חסר התקדים של "יש עתיד" החלו לדבר בו נכבדות?

ההצלחה של "" מעידה על עבודה מאומצת ונכונה של לפיד וצוותו לאורך שנה שלמה, על התחברות לרחשי הלב של הציבור וגם על לא מעט מזל: קרבות ביבי-בנט ומסכת הטעויות הארוכה של איפשרו לו לזכות באור מן ההפקר.

הסיבה המקורית לזלזול בלפיד לא עברה מן העולם. מעולם לא עמד בראש רשימה גדולה כל כך אדם עם ניסיון רלוונטי כה מועט. בראש כל מפלגות המרכז הקודמות (שנסקו והתרסקו כעבור קדנציה או שתיים) עמדו מנהיגים עם ניסיון עשיר בממשל, בביטחון ובניהול. אפילו אביו של יאיר, יוסף (טומי) לפיד, נכנס לפוליטיקה כשבאמתחתו ניסיון של חמש שנים בתפקיד מנכ"ל רשות השידור; ועוד לפני שהביא את "שינוי" להישג השיא של 15 מנדטים, הוא הוביל את תנועתו במשך ארבע שנים בכנסת, כמפלגה קטנה עם שישה ח"כים.

מאז שהתבררו ממדי ההצלחה של לפיד, ממהרים פוליטיקאים מנוסים ובעלי טורים להשיא לו עצות כיצד לנהוג במשא ומתן עם בנימין נתניהו, איזה תיק בכיר עליו לדרוש ואיך הוא צריך לקדם את סדר יומו. הנה עצה אחת לכולנו, בואו נפסיק להתמקד רק בלפיד. הוא אמנם הסיבה המרכזית לכך שיותר מחצי מיליון ישראלים שמו בקלפי פתק "יש עתיד", אבל הברכה האמיתית שהמפלגה הזאת מביאה לחיינו הם .

אם יש מיומנות אחת מבורכת שלפיד מביא עמו מעולם הבידור, ובמיוחד מתוכניות האירוח שם צבר את עיקר ניסיונו, זוהי היכולת לזהות טאלנטים וללהק אותם. הוא באמת הצליח לבנות נבחרת מגוונת ומרשימה ביותר של ישראלים, שכל אחד מהם יכול להיות בשנים הקרובות נכס לחיינו הציבוריים. הם היו הסיבה האמיתית להצביע "יש עתיד". אחרי קריאה מהירה של קורות חייהם אי אפשר להתחמק מהמסקנה שאין ביניהם אפילו אחד או אחת שאינם עולים על לפיד בעשייה שלהם למען החברה ובניסיונם המגוון.

כן, אפילו הג'ודוקא יואל רזבוזוב, שלזכותו חמש שנים של פעילות ציבורית כחבר מועצת העיר נתניה. זאת ועוד, חמישה מהח"כים החדשים של יש עתיד, ורזבוזוב ביניהם, הם עולים חדשים לשעבר. הם יודעים, בניגוד ללפיד, מה פירוש להיות "אחר", להיאבק כדי לחדור ללב ההוויה הישראלית שלא נולדו אל תוכה, והם סייעו לרבים אחרים כמותם.

ברשימת הח"כים לעתיד של "יש עתיד" יש שני רבנים, שי פירון ודב ליפמן, האחד דתי-לאומי, השני חרדי מודרני, המגדירים מחדש את תפקיד המנהיג הדתי והרוחני בישראל. ברשימה נמצאת גם רות קלדרון, שמדי יום גורמת לישראלים חילונים להתגאות במורשת היהודית שלהם. נכללים בה מנהיגים מקומיים כמו יעל גרמן ומאיר כהן, השונים מראשי הערים המושחתים שהורגלנו אליהם. ורק תחשבו מה תעשה בכנסת עורכת הדין קארין אלהרר, שהצליחה, עד כה ללא סמכויות פרלמנטריות, לעזור לאלפי ישראלים שנדחקו לשולי החברה לממש את זכויותיהם. וזה רק מדגם מייצג.

בבחירות 1992 זכתה "צומת" בראשות הרמטכ"ל לשעבר רפאל איתן בהישג מפתיע של שמונה מנדטים, וכל חברי סיעתה מלבד רפול היו אלמונים. המפלגה, שכללה אושיות כמו אלכס גולדפרב (והמיצובישי) והדוקטור מבריח הסמים גונן שגב, זכתה מיד בכינוי "רפול ושבעת הגמדים". ב"יש עתיד" המצב הפוך. היא לא כוללת דמויות כאלה - הרקורד של אנשיה מרשים בהרבה מזה של ראש המפלגה ובוודאי מזה של חבר הכנסת הממוצע. בזכותם יש סיכוי של ממש ש"יש עתיד" תהיה לא רק הפתעת הבחירות אלא גם כוח פוליטי משפיע לטובה בארבע השנים הקרובות.

הרבה תלוי כעת ביכולתו של לפיד להקשיב לאנשי סיעתו. הם אלה שצריכים לייעץ לו, ולא הלוחשים החדשים על אוזנו. נתניהו ואביגדור ליברמן כבר מנסים לשדך בינו לבין דרעי, לבודד אותו ולהופכו לחבר במועדון שלהם. הח"כים המוכשרים מצדם יצטרכו לא פעם לכבוש את יצרם, להסתיר את התסכול המוצדק מהתנהלות הסלבריטי, שנהפך בן לילה לאחד מקברניטי המדינה, ולהובילו לנתיב הנכון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות