נעמי דרום

"לא נישואין מאושרים עם הפלסטינים אנחנו מחפשים, אלא הסכם גירושין שאפשר לחיות אתו". את המשפט הזה אמר יאיר לפיד באוקטובר 2012 באריאל, בנאום שבו שטח את עיקרי אמונתו המדינית, שתמציתה: חייבים לחזור למו"מ. חזרה כזאת היא גם אחד מהתנאים שלו במו"מ הקואליציוני.

אלא שכפי שיודע כל מי שנפרד אי פעם ממישהו, יש הבדל בין להיפרד, לבין באמת להיפרד. בין לריב ולטרוק דלת, ואז להתקשר בדמעות בלילה הבודד הראשון, לבין להחליט, לתכנן ולעזוב, לקחת הכל כולל מברשת השיניים, לחלק ביניכם את הספרים והמצעים, להחזיר את המפתחות, ולמחוק את המספר שלו מהסלולרי.

השאלה היא, כמובן, האם נתניהו ולפיד וכל שותפיהם בקואליציה העתידית מתכוונים באמת להיפרד מהפלסטינים, או רק לעשות קולות של. אולי לפיד רוצה לחזור למו"מ רק כדי להחזיר את הלגיטימציה העולמית שאבדה לנו בקדנציה האחרונה של נתניהו - שלא יהיה לא נעים מול ברק אובמה ואנגלה מרקל? אתם יודעים, אנחנו רוצים להמשיך לנסוע לסיילים בניו יורק.

אם זה כל מה שלפיד ונתניהו מתכננים - אין קל מזה. אפילו בנט, כמדומני, יחתום על חידוש מו"מ שלא יוביל לכלום, כפי שהוא חוזה ממילא. נלך, נשב, נציע משהו שהם בחיים לא יקבלו, והם יגיבו בזכות השיבה, נפוצץ את השיחות ונגיד שניסינו ושאין פרטנר, וכך נשייט עד לבחירות הבאות, נישאים על גלי הכוונות הטובות של ג'ון קרי. בדרך - אופס - יתפלקו לנו עוד כמה התנחלויות. נוסחה מנצחת, כמעט בלי מחיר. למה לשבור דפוס שעובד כבר שנים?

אם, לעומת זאת, לפיד ושות' מתכוונים באמת להגיע לשלום - הם חייבים לא לנסות, אלא לגרום שזה יקרה. להפסיק לקרוץ לאובמה מצד אחד, ולהחליק אתנן למתנחלים מצד שני. להיות מוכנים להציע הצעות שיחרגו מהקונסנזוס הישראלי. אולי אפילו לחלק את ירושלים. ואז להתמודד עם דעת קהל חשדנית, מתנחלים אלימים ועוינים, איומים והכפשות מבפנים וספק גדול מבחוץ: האם זה אמיתי? האם ניתן לסמוך על אבו מאזן? האם זה יעבוד? לעמוד בפינויים כואבים ותמונות קשות באמת. להגיע להסכם ולשלם את המחיר. זה יהיה מלוכלך וכואב, ועלול לעלות להם במחיר אישי כבד, אבל זה יכניס אותם לספרי ההיסטוריה.

לפיד, למרות כל כוונותיו הטובות, הוא פוליטיקאי טירון הכבול באזיקים למנהיג הידוע באקט האקרובטי של זיגזוג בין נאום בר-אילן לבנייה ב-E1 - וכנראה גם לבנט ואהבת הסיפוח שלו. האם הצמד לפיד-נתניהו רוצה באמת להתגרש מהפלסטינים? האם הוא בכלל מסוגל לעשות זאת? או שאולי הוא בסך הכל מנסה להוריד את העולם מהגב שלנו, בדרך לג'יפ הפוטוגני של השוויון בנטל?


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ