אם אתה רוצה לחקור - תחקור

עידו באום
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עידו באום

החלטת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, להורות למשטרה הצבאית החוקרת לפתוח בחקירה נגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי ועוזרו ארז וינר בפרשת מסמך הרפז - אינה פותחת מחדש את הפרשה. זו החלטה שנועדה להיות מתכון לסגירת התיק.

ראשית, מצ"ח אינה מוסמכת לחקור אזרחים. כדי לחקור את בועז הרפז, את אשת הרמטכ"ל לשעבר ואזרחים אחרים ששמם נקשר לפרשה על מצ"ח לבקש סיוע מהמשטרה "הכחולה". ביורוקרטיה מיותרת זו היתה נחסכת לו הועברה החקירה למשטרה, אך וינשטיין הגביל את החקירה לעבירה הפלילית הצבאית (ולא האזרחית) של "התנהגות שאינה הולמת קצין", המצויה בסמכות מצ"ח.

מדור הזירה

בפרפרזה על המשפט הידוע מהסרט "הטוב, הרע והמכוער", יש לומר לווינשטיין: אם אתה רוצה לחקור - תחקור, אל תגביל. אם אינך רוצה לחקור, תסגור. מדוע לקשור מראש את ידי החוקרים?

מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס, שכתב את דו"ח פרשת הרפז, המליץ לחקור חשד לעבירות של הפרת אמונים, שיבוש חקירה ועבירות שחיתות חמורות כמו שוחד וסיוע לשוחד. מדו"ח המבקר ניכר בבירור, שפרשת הרפז אינה כוללת רק איסוף מידע בלשכת הרמטכ"ל על שר הביטחון אהוד ברק. לינדנשטראוס קיבל ראיות לכאורה לשחיתות במינויים בצבא, קשרים עסקיים שנכרכו בפוליטיקה הפנימית בצמרת צה"ל ופעולות שיבוש. המבקר סבר, שהדברים מחייבים חקירה פלילית שתנוהל על ידי המשטרה, כי עליה לכלול גם אזרחים. לדעת המבקר, עיקר החקירה צריכה להתמקד בדמויות הנמצאות מחוץ לצבא, שהיו מחוץ לסמכות המבקר ונמצאות גם מחוץ להישג יד של מצ"ח.

וינשטיין אמנם לא פסל הרחבה של החקירה אם מצ"ח תגלה עבירות נוספות, אבל החלטתו ממזערת מאוד את הסיכוי להתפתחות כזאת. חקירה של עבירת התנהגות שאינה הולמת קצין מתמקדת בחשוד עצמו, ולא בסובביו. אם החוקרים התבקשו לחקור עבירה אחת, הם לא ישאלו כלל על עבירות אחרות. חוקרי מצ"ח גם אינם מתמחים בעבירות של שחיתות ציבורית.

דינמיקת חקירה נמרצת יכולה להציל את החקירה מצלילה, אך יש קושי נוסף. הרפז הוא היחיד שנגדו הוחלט להגיש כתב אישום בפרשה. כתב האישום מעוכב בינתיים. הרפז הוא עד מדינה פוטנציאלי, אך הסמכות להציע לו עסקה אינה מצויה בידי מצ"ח וגם לא בידי הפצ"ר המלווה את החקירה. אם מישהו יטרח בכלל לחקור שוב את הרפז ועסקה תעלה על השולחן, יידרש מהלך מורכב, שהיה נמנע לו הורה היועץ על חקירה קונוונציונלית.

אם החוקרים צריכים עוד זריקת עידוד שלילית, וינשטיין הבהיר, כי לאחר החקירה יביא בחשבון גם את סיום שירותם הצבאי של אשכנזי ושל עוזרו. בקיצור, אל תתאמצו יותר
מדי.

באחת מפרשות השחיתות החמורות ביותר בשנים האחרונות הורשע מנהל רשות המסים ג'קי מצא בכך שאיפשר לשני אנשים פרטיים בעלי אינטרס כלכלי להציג את עצמם בפני בכירים ברשות כמי שמשפיעים על החלטותיו, ולגזור מכך הטבות. מצא נידון לשנת מאסר על הפרת אמונים וסיוע לשוחד.

חקירה ממצה נחוצה כדי לשלול אפשרות שהיתה שחיתות מסוג זה בצה"ל. למשל, המבקר בדו"ח שלו מציין, כי אל"מ במודיעין, מפקד יחידה, התייעץ עם הרפז לפני מפגש עם אשכנזי "לנוכח ההבנה שנוצרה (אצל הקצין), כי הרפז מקיים קשר טוב עם הרמטכ"ל". האם ידע אשכנזי ואיפשר התנהלות כזאת? אלה החשדות שווינשטיין צריך לבדוק, אך החקירה שבה הורה לפתוח אינה מעידה על מאמץ להגיע למיצוי האמת.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ