המבחן של לפיד

יגאל קיפניס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יגאל קיפניס

מבין כל ההתחייבות שניתנו לבוחר ערב הבחירות, ההבטחה "לפוליטיקה אחרת" שהציגה מפלגת יש עתיד היא הראשונה שניתנת ליישום, ולכן גם הראשונה לעמוד למבחן מעשי. גם אם יצליח יאיר לפיד לממש את הכוח שניתן בידיו, והרכב הקואליציה וקווי היסוד שלה יתנו ביטוי לעמדות שהציג בתחומי החברה והכלכלה ובתחום המדיני, הרי שליישומם יידרש זמן רב, ובהתאם יידחה רגע המבחן שלו בעניין זה. לעומת זאת, את דבקותה ב"פוליטיקה אחרת" תידרש יש עתיד להוכיח הלכה למעשה כבר השבוע.

לפיד יכול, מיד בתחילת המשא ומתן, לדרוש מבנימין נתניהו למנות במשותף שלושה שרים מקצועיים בכירים - שר משפטים, שר אוצר ושר ביטחון. שרים אלה לא ייצגו את אחת ממפלגות הקואליציה ולכאורה יחסרו גב פוליטי ליישום מדיניות משרדם, אולם בפועל כוחם יהיה רב, וינבע מסמכותם המקצועית וממעמדם כמי שמייצגים את הציבור בכללותו, ולא את ענייניה של מפלגה זו או אחרת.

מינויו של דן מרידור כשר המשפטים הוא דוגמה למהלך כזה. מרידור הוא איש הליכוד, אבל על כישוריו המקצועיים, ניסיונו והתאמתו האישית לתפקיד יש הסכמה רחבה. גם מבחינה פוליטית משקף מרידור עמדות המקובלות על רוב הציבור. הוא מייצג נאמן של הזיקה ההיסטורית לארץ ישראל, אך בה בעת גם של ההכרה המפוכחת שכדי לקיים את מדינת ישראל כבית הלאומי של העם היהודי יש לחלוק את השטח עם העם הפלסטיני, ולאפשר לו לבנות בכבוד את מולדתו. בנוסף, מרידור היה מעורה במאמצי ישראל לפתח ולשמר את עליונותה הצבאית, ודווקא בשל כך הוא מודע היטב למגבלות הכוח הצבאי והשימוש בו.

על פי קו מחשבה זה יש לאייש גם את משרות שר האוצר ושר הביטחון. שלושת השרים האלה יצורפו לממשלה מצומצמת ויעילה, שלא זו בלבד שלא תכלול שרים ללא תיק, גם משרדים מיותרים יבוטלו בה ויתבצע איחוד של משרדים אחרים.

הרכב כזה של ממשלה יאפשר לנבחרי יש עתיד ולפיד בראשם, לצבור בהדרגה את הניסיון הנדרש לניהול ענייני המדינה, לפני בואם לבקש את המנדט מהציבור לכך. הרכב כזה של ממשלה גם יקל על נתניהו שלא להיכנע לדרישותיהם של בוגרי הפוליטיקה הישנה להתמנות לתפקידי שרים. אפשר שחלקם יתקשו מאוד לקבל את רוע הגזירה ולתפקד כמחוקקים מהשורה, אך הציבור יעמוד בכך.

בידי לפיד הכוח להפוך מהלך כזה למעשי. בוחריו ייפרעו ממנו אם לא ישתמש בו, אך מה שחמור מכך - תקוותם שיש עתיד תיפגע.

ד"ר קיפניס מלמד במחלקה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטת חיפה. ספרו, "1973, הדרך למלחמה", ראה אור בשנה שעברה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ