שני גורקביץ'

"סליחה, אפשר לשאול אותך שאלה?", שאל האיש שהגיח מאחורי על המדרכה רכוב על אופנוע. "לא", השבתי וחזרתי לשוחח בטלפון. השעה היתה כבר מאוחרת, ואני הייתי לבד ברחוב במרכז תל אביב.

"אז אני בכל זאת אגיד", המשיך האיש. "אני אדם דתי, וכשיאנסו אותך שלא תתפלאי אחר כך עם איך שאת מתלבשת. זאת בושה. זה לא חוקי. מישהו יאנוס אותך ואני אצטרך לקרוא על זה בעיתון", הוא אמר.

אז צעקתי עליו. והוא צעק בחזרה, עדיין על אופנוע עם קסדה שחורה שמכסה את כל פניו, עטוף במעיל עור עבה. ואני צעקתי והוא צעק וקילל ושוב צעקתי. ואז התעקל הרחוב והוא לחץ על דוושת הגז ונעלם. אני נותרתי שם להצטנף במעיל שלי ולהתנצל בפני מי שכל אותה העת האזינה להתרחשות דרך הטלפון.

מוקדם יותר באותו הערב ניסתה חברה, שעובדת ככתבת, לחזור הביתה לתל אביב מאייטם שצילמה בטבריה. במונית השירות שהגיעה לתחנה נותר רק מקום אחד, בספסל האחורי, אבל יושבי הספסל סירבו לאפשר לה לשבת לצדם. הם ביקשו מהנהג שימצא לה מקום אחר, אבל לא היה, אז פנו לנוסעים והחליפו מקומות - רק כדי לא לשבת לידה. אחרי הכל, גם כשהיא סחוטה בסוף יום עבודה, היא עדיין אשה. אשה שמטרתה לפתות אותם.

אלו לא סיפורים ייחודיים, בטח שלא חדשים. אין אשה בישראל שלא חוותה משהו דומה. תשאלו את הנשים שסביבכם - לכל אחת יש סיפורים משלה. העניין הוא שעכשיו הדרת נשים נהפכה ללגיטימית. החברה הישראלית הטמיעה בתוכה את ההבנה שזה בסדר להתייחס לנשים אחרת, ושהן פשוט צריכות לקבל את זה. להתכסות, לשתוק, להישאר בצד ולכבד את רגישותו של הגבר שאותו הן מטרידות בנוכחותן. וזה מתחיל מהדברים הכי קטנים, אלו שכבר קיבלנו כ"בסדר" בכסות מעוותת של פלורליזם, כמו הקמת גדודי נח"ל חרדי נוספים - שיאפשרו גם לבנינו האדוקים לשאת בנטל וללחום למען ארץ ישראל ללא חשש טבל, שביעית וניחוח אשה.

אני מגזימה? הנה גם במיינסטרים, בתוכנית הריאליטי "The Voice" של רשת, לכאורה הפלורליזם בהתגלמותו - מזרחים לצד אשכנזים, גברים לצד נשים, הומואים, לסביות, דתיים, חילונים, ערבים, ישראלים ויהודי התפוצות - אחת המתחרות המבטיחות של העונה, אופיר בן שטרית, תלמידת אולפנה בת 17, הושעתה לשבועיים מבית הספר בגלל שהשתתפה בתוכנית. מתברר ששירת נשים נהפכה מנוגדת להלכה, וכמה הורים התלוננו. מכיוון שלהשעות נערה מבית הספר בישראל רק כי שרה מול קהל זה עדיין לא חוקי, בשיתוף הוריה של אופיר הוחלט כי הילדה תישאר בבית שבועיים "מרצונה" - למען יראו וייראו הנערות האחרות.

ובכן אנחנו הן הנערות האחרות. ואנחנו רואות וייראות. ייראות מאוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ