כתריאליבקה נערכת לביקור

ישראל הראל
ישראל הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל הראל
ישראל הראל

ברק אובמה איננו פריץ, לא באופיו הבסיסי ואפילו לא ביחסו לישראל. אך אשר לבנימין נתניהו, ישראלים לא מעטים היו רוצים שינהג בו מנהג פריץ ויכפה את תפישתו על ראש ממשלה ישראלי סורר ומורה.

אין זו דרכם של פריצים להגיע בלא מניע מיוחד לעיירות יהודיות נידחות. עובדה: בקדנציה הראשונה שלו הוא פסח פעם אחר פעם על כתריאליבקה. לכן רבים במערך הפוליטי, אך במיוחד בממסד התקשורתי, מתייחסים לביקור המפתיע כאל אירוע שבו יוכל אובמה לשנות סדרי עולם. כמובן, אם אך ינהג על פי עצותיהם. תפקידו, כפי שהם התוו אותו ביומיים האחרונים, הוא להשליט סדר בשטעטל מרדני. שכן בשל סרבנותו רבת השנים של השטעטל ניטלה יציבות מהאזור ומהעולם ונוצרו תנועות טרור שזיעזעו את אמות הספים אף בארצות הברית עצמה.

הואיל והביקור, אם אך יפעל הנשיא בתקיפות ההכרחית, עשוי לחדש כמקדם את האחווה והשלום שבין היהודים לערבים, וכדי למנוע כישלון - על המבקר המכובד לפתח דיאלוג ישיר עם אנשי השטעטל. רד אליהם, דבר אליהם ישירות, מייעצים לו ישראלים אלה, חייך אליהם, תן להם כבוד. הרבה כבוד. והבטח להם שתמשיך לשמור על שלומם וביטחונם.

האם ממשיך אובמה, לאחר כל החבטות שספג בעולם הערבי והאיסלאמי, להאמין באמת, ששורש כל הרע טמון בסכסוך הלא פתור בינינו לבין הפלסטינים? בזמן האחרון, מכל מקום, לא היתה התבטאות כזאת. עם זאת, שר החוץ שלו, ג'ון קרי, נותר בעליל שבוי הקונצפציה. "הרבה ממה שאנו מצפים להשיג בעולם", אמר קרי בעדותו בפני ועדת הסנאט שאישרה את מינויו, "בארצות המגרב, בדרום אסיה, בדרום מרכז אסיה, במפרץ הפרסי, תלוי במה שיקרה, או לא יקרה, בסכסוך הישראלי-הפלסטיני". עד כדי כך הצליחה תעמולת השקר רבת השנים לחדור גם לעומק התודעה של האיש, שהוא בלא ספק ידיד ישראל.

חזקה על נתניהו וצוותו, שהם מכינים הוכחות לכך שמה שקרוי בשם "הסכסוך הישראלי-הפלסטיני" הוא גורם שולי - אף שגם לו יש צורך למצוא פתרון - במלחמות הפנימיות והחיצוניות הפוקדות, ויפקדו עוד זמן רב, את כל המקומות שבהם קיימים ריכוזים גדולים של ערבים ומוסלמים.

גורמים רבים, במיוחד בישראל, עורכים לאובמה "הכנה מנטלית" לקראת הביקור. בפי רובם ככולם העצה המקורית: לחץ על ישראל והצל את מעמד ארצות הברית בעולם האיסלאמי. רק מעטים אומרים לו, שעוד שנים רבות ירעש ויגעש האזור, בלא כל קשר למה שמתרחש בזירה הישראלית-הפלסטינית. שום כוח בעולם לא יוכל למנוע את ההתפרצויות הוולקניות הפורצות, ויפרצו, ממעמקי ההוויה של שבטים, כיתות, דתות, גזעים ועמים, המחפשים את זהותם, אזורי מחייתם וגבולות הגדרתם העצמית.

במצב הזה, שבו ארצות הברית - ולא רק עקב ההאטה הכלכלית הפוקדת אותה - מתכנסת לתוך עצמה, ישראל היא נכס ולא נטל. ודאי שכך הדבר כשאובמה מוציא את כוחותיו ממרבית המקומות שבהם לחמה אמריקה למיגור הטרור הערבי והאיסלאמי. לכן חלילה לארצות הברית לפגוע בעוגן היציבות היחיד שיש לה באזור, ובכלל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ