השבוע לפני 25 שנה |

חיילים בוכים

יעל גרינפטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל גרינפטר

בשבוע הראשון של פברואר 1988 נהרגו שני חיילים מחטיבת הצנחנים בקרב עם חוליית מחבלים באזור קיבוץ יפתח. הדמעות שהזילו אחדים מחבריהם ליחידה לאחר האירוע עוררו פולמוס נרחב בנושא זכות החייל לבכות את חבריו לנשק.

הדיון בנושא החל לאחר שהתפרסמו בתקשורת סיפורים על דמעות הצנחנים. ב 9 בפברואר דיווח מנחם הורוביץ ב"הארץ" שהרמטכ"ל, רב אלוף דן שומרון, אמר לאחר הלוויותיהם של שני החיילים: "אני לא חושב שחיילים צריכים להגיע להזלת דמעות". לפי הורוביץ, בשיחה שקיים עם הצנחנים אמר שומרון, כי "היחידות המובחרות בצה"ל אמורות לפעול במלחמה המתנהלת שנים ושבועות גם עם נפגעים. הם עומדים בזה. הכאב הוא כאב... הם חיילים קרביים ביחידה מגובשת". גישה שונה מזו של הרמטכ"ל הפגין מי שהיה אז אלוף פיקוד צפון, יוסי פלד, שציין כי "רק מי שיודע לבכות יודע להילחם".

הדיון בעניין חרג מגבולות השיח הצבאי, ועבר לעמודי המאמרים, הראיונות והמכתבים למערכת בעיתונים.

במדור "שיחת היום" כתב ירח טל על שיחתו עם אחד מסמלי הגבריות הקשוחה של ישראל, לוחם היחידה האגדית 101, מאיר הר-ציון. בתשובה לשאלה אם חיילים אמורים להתבייש בבכי וברגשותיהם, ואם בכו לוחמים מיחידת 101, ענה הר-ציון: "לא צריך להתבייש... הוא (החייל) צריך לנהוג כפי שהוא מרגיש". לגבי לוחמי היחידה אמר כי "אולי בכו, אולי לא. גם אם לא הזילו דמעות זה לא שלא כאבו מבפנים". כשנשאל אם חייל בוכה הוא חייל חלש, ציין כי "זה בכלל לא קובע שום דבר לגבי הלוחם ואיכותו. זה לא מעיד על חולשה כשם שזה לא מעיד על עוצמה, כפי שטען אלוף פיקוד הצפון". את הראיון סיכם הר-ציון במלים: "זה לא חשוב מה שהם (שומרון ופלד) אמרו, אז ממילא לדעתי, לא תהיה לכך השפעה כלשהי על החיילים".

הקורא יעקב עמית מרעננה התייחס לשינויים שחלו בצה"ל מאז התקופה שנחשב ל"מיתוס לאומי", שני עשורים קודם לכן, וציין במכתב למערכת "הארץ" כי דמעות החיילים אינן סימן לחולשה, אלא הוכחה לכך שלמרות היותנו לוחמים, נשארנו גם בני אדם. הוא הוסיף כי הגורמים להידרדרות בדמות הצבא והחברה בישראל "הן החלטותיה של חבורת פוליטיקאים שבאיוולתם, חוסר אחריותם, עוורונם המדיני ורקבונם המוסרי כופים על אזרחיה של מדינה זו את הכורח הנואל של שליטה בעם זר על כל המשתמע ממנו: השחתת האזרחים והבאה לכלל ביטוי של הצד המכוער, האלים והמסואב שלהם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ