לא לשלוש מדינות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ביקורו המתוכנן של הנשיא ברק אובמה בישראל מעיד על אופטימיות מסוימת בממשל האמריקאי לאחר הבחירות כאן. לדברי שרת החוץ הפורשת, הילרי קלינטון, העם בישראל רוצה שינוי פנימי וחיצוני, ויש עתה סיכוי לקידום תהליך השלום. האומנם?

אכן הליכוד-ביתנו, שהצטיין בקיפאון מדיני, איבד שליש מכוחו, מה שלא התקבל בזעקות שבר בבית הלבן. בנוסף לכך, מרצ, המפלגה הציונית היחידה שנשאה את דגלי השלום והשוויון במשולב, הכפילה את כוחה.

עם זאת, המטאורים של בחירות 2013 הם יאיר לפיד, שמתנגד לחלוקת ירושלים, ונפתלי בנט, שמתנגד לחלוקת הארץ. בריחת לפיד מגוש המרכז-שמאל (שהתגלה כפיקציה) אל זרועותיו של בנט, תוקעת מסמר בארון השלום.

במרכז הקמפיין של לפיד היה שינוי פנימי, לא חיצוני. מפלגתו הבטיחה להיות ש"ס של מעמד הביניים. העובדה שלפיד לא משתייך כלל למעמד הביניים אלא למאיון העליון היא אירונית אבל לא יוצאת דופן. במהפכה הבולשביקית למשל, דיברו בורגנים בשם מעמד הפועלים.

אבל לפיד איננו לנין, וגם אם גלי הצונמי העיוורים של המחאה החברתית נשאו אותו לשלטון אין הוא דוגל בסוציאל-דמוקרטיה, אלא בשימור הסדר הקפיטליסטי הקיים. זו הסיבה שנתניהו עט עליו בתחילה: ה"באנו לשנות" של יש עתיד מנציח את הסטטוס-קוו.

אבל יש הבדל, במישור ההצהרתי לפחות, בין נתניהו ללפיד: הקמפיין של יש עתיד נסב סביב השאלה איפה הכסף, והתשובה היתה: הכסף הוא אצל החרדים והמתנחלים, ויש לנתבו מחדש אל מעמד הביניים הקורס.

נתניהו לעומת זאת, הוא משרתם של החרדים והמתנחלים, ועומד בראש משטר של שלוש מדינות: מדינת ישראל (המופלית לרעה), מדינת המתנחלים ומדינת החרדים (המועדפות). לכל אחת משלוש המדינות האלה מערכת חוקים משלה.

במדינת המתנחלים אלוף פיקוד המרכז הקים אוניברסיטה. במדינה זו קמים יישובים חדשים השכם והערב, תוך גזילת קרקעות פלסטיניות, ללא תכנון ואישור. גשמי ברכה כספיים מומטרים על התושבים. לאחרונה פורסם שנסיעה באוטובוס מבאר שבע למדינת המתנחלים זולה מנסיעה קצרה יותר שאינה חוצה את קו הגבול.

במדינת החרדים משווקות דירות בחצי חינם, והצעירים מקבלים קצבאות מיוחדות כדי שילמדו תורה במקום לעבוד או להתגייס. תושבי מדינת החרדים כמעט לא משלמים מסים, וצורכיהם הכלכליים והביטחוניים מסופקים על ידי מדינת ישראל, שרבים מהם אינם מכירים בה.

ממשלות ישראל טיפחו מבנה פתולוגי זה ביוצרן אי שוויון משווע. המסר הסמוי היה שהתורה והארץ עדיפים על העם. מצב זה חייב להיפסק, והאמצעים להפסקתו הם קודם כל כלכליים. ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה לתקצב מוסדות חינוך שאינם משלבים לימודי ליבה, ועל ידי כך לטפח אבטלה ועוני. צמצום המימון לישיבות יסיט ממילא חרדים אל שוק העבודה והצבא. יש להעתיק תקציבים ושירותים, כולל תנופת בנייה זולה ודיור בר השגה, ממדינות המתנחלים והחרדים אל מדינת ישראל. זה גם המפתח לשיפור מעמדנו בעולם ולתהליך שלום כלשהו.

ליש עתיד אין עתיד כמפלגת גיוס לכל. משימתה רחבה יותר: לא להרשות שלוש מדינות כאן. הברית של לפיד ובנט מעידה שיש עתיד מאמצת את מדינת המתנחלים ובוגדת בהבטחותיה לבוחרים אפילו לפני הקמת הקואליציה. זו אינה פוליטיקה חדשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ