תפסיקו לאיים במלחמת אחים

שאול אריאלי
שאול אריאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אריאלי
שאול אריאלי

עד לפני כשבועיים, האיום בשוט של "מלחמת אחים" הונף רק על ידי אנשי גוש אמונים לדורותיו, ביחס לכל ניסיון של ממשלות ישראל למנוע התיישבות בשטחים או להחזירם - כמו סבסטיה, סיני, ההתנתקות מעזה ופינוי מאחזים בצפון השומרון. לפני כשבועיים, באגרת ששלח הרב עובדיה יוסף לנשיא שמעון פרס, הועלה החשש ממלחמת אחים - הפעם באם תיושם במלואה התביעה לשוויון בנטל.

המנופפים באיום הזה הם אלו המתיימרים לבטא את רוחו של העם היהודי. הם אלו המכריזים כי "כל ישראל ערבים זה לזה", אך באותה נשימה מאיימים במלחמת אחים באם לא תתקבל עמדתם. בשם אמונתם הדתית הם פוסלים את סמכותם של המוסדות הנבחרים בישראל ואת הלגיטימיות שלהם להכריע לטובת ערכים כמו שלום, שלטון החוק ודמוקרטיה, בתמורה לוויתור על חלקי טריטוריה של ארץ ישראל. כעת מקדשים גם את האי-שוויון בנטל.

מולם מסתבר שעומד ציבור שככלל, הוא אוהב בני אדם. ציבור שמעולם לא איים במלחמה אם לא יתקבלו עמדותיו בהליך הדמוקרטי. הוא לא מאיים שעה שממשלתו מובילה, להבנתו, לאובדן זהותה היהודי של ישראל ומשטרה הדמוקרטי. הוא אפילו לא מזכיר זאת עת מדינתו נדחקת לעמדת המצורעת העולמית, מיד לאחר איראן וצפון קוריאה, ואפילו לא שעה שהיא מוצבת במקום ה-112 במדד חופש העיתונות.

הציבור הזה אוהב יהודים, גם אם ראש ממשלתו לוחש באוזני המקובל כדורי ש"השמאלנים שכחו מה זה להיות יהודים". גם כשהתנצל על כך באיחור של 12 שנים, והסביר כי הוא "ראש ממשלה של כולם", הוא מיהר למנות את יעקב עמידרור ליועצו לביטחון לאומי, האיש שאמר שהחילונים הם גויים דוברי עברית. זהו ההסבר לנכונותו של הציבור הזה לשאת בעיקר הנטל של השירות הצבאי - בסדיר ובמילואים - שעה שאותו ראש ממשלה מעניק למפלגות "צבא השם" תקציבים וחוקים בהם יוכלו לשמור על קהל בוחריהם רחוקים מכל סכנה בשדה הקרב או בשוק העבודה. קשה יותר יהיה להסביר את נכונותו הבלתי נלאית לעבודה כדי לעמוד בתשלומי שכר הדירה או המשכנתה, בעוד ראש הממשלה מציע "לנסר" שכונות ולהעתיק מאחזים לא מורשים בעלות של מיליוני שקלים ובעוד שר האוצר מכריז: "הכפלנו את התקציבים ליהודה ושומרון. עשינו זאת בפרופיל נמוך כי לא רצינו שגורמים בישראל ובחו"ל יכשילו את המהלך".

הציבור הזה לא מהין לאיים אפילו כששלטון החוק היקר ללבו נרמס אינספור פעמים בידי אלו שידם קלה על הדק האיום. פיו סכור שעה שבית המשפט העליון מאוים וכל פסיקה שלו, שאינה תואמת את הלך הרוח הלאומני, גוררת הכפשות נגדו ותיאורו כרדיקלי שאינו קשוב לרצון האומה. דממה נשמרת גם שמוצעים ומקודמים חוקים אנטי-דמוקרטיים, שמחלקות וחוגים אקדמיים נרדפים בידי עמותות לאומניות, כשמרצים חוששים לקידומם, אנשי תקשורת מאוימים בפיטורים ומערכת החינוך מקדמת ערכים לאומניים על פני ערכי דמוקרטיה וליברליזם.

זהו הציבור שפלורליזם, דמוקרטיה, שלטון החוק, שוויון והומניזם הם לב משנתו, ולכן אינו בנוי לחשוב במושגים של מלחמת אחים ומבקש את ההכרעה הדמוקרטית. אך כאשר הציבור שכנגדו - זה השולל כל מה ששונה מתפישת עולמו, המנכס לעצמו את הפטריוטיות כמו גם את הציונות ולא מהסס ולאיים במלחמת אחים - יוציא אותו לגמרי מתחולת הרעיון של "ואהבת לרעך כמוך", הציבור הזה ובניו יחפשו מקום אחר לקיים בו את ערכיהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ